Windows 10 Yanına Kurulan Ubuntu Sistemini Kaldırma

Metromas

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Monster Tulpar T7 V25.1.1
Meslek
Digital Agency
xxxxxxxx.png

Linux'u çift bölmeli bir yapılandırmada kendi bölümünüze yüklediyseniz, genellikle sizin için kaldıracak kolay bir kaldırma aracı yoktur. Bunun yerine, bölümlerini silmeniz ve Windows önyükleme sistemini kendi başınıza onarmanız gerekecektir.
DİKKAT Yanlızca Ubuntu Sisteminin barındırıldığı bölümü silerseniz Windows'a Erişemezsiniz.
İşleme hem Ubuntu hem de Windows kurulu ise başlayın.

*Linux'u nasıl kaldırdığınız, nasıl yüklediğinize bağlıdır . Linux'u tek işletim sisteminiz olarak yüklediyseniz, Windows sisteminizi geri almak için Windows'u Linux üzerinden yeniden yüklemeniz gerekir.

Wubi ile Linux Kurduysanız

Wubi ile Ubuntu veya Linux Mint gibi benzer bir Linux dağıtımını kurduysanız , kaldırılması kolaydır. Sadece Windows'a önyükleme yapın ve Denetim Masası> Programlar ve Özellikler'e gidin.

Yüklü programlar listesinde Ubuntu'yu bulun ve başka bir programda yaptığınız gibi kaldırın. Kaldırıcı, Ubuntu dosyalarını ve önyükleyici yükleyicisini bilgisayarınızdan otomatik olarak kaldırır.

dsf.png

Linux'u Kendi Bölümüne Kurduysanız
Linux'u çift önyükleme yapılandırmasında kurduysanız (Windows Yanına Entegre GRUB, Mbr Olayları..),
Linux bölümlerini bilgisayarınızdan kaldırmayı ve daha sonra Windows disk bölümlerini boş sabit disk alanını kullanacak şekilde genişletmeyi gerektirir.
Linux, Windows önyükleme Modu “GRUB” olarak bilinen kendi önyükleme modu ile üzerine yazdığı için,
Windows önyükleme modunu kendiniz geri yüklemeniz gerekir. Bölümleri sildikten sonra, GRUB önyükleme yükleyicisi bilgisayarınızı düzgün şekilde başlatmaz. yani dikkat edin sadece Ubuntuyu kaldırmak yetmemekte.

dos.png

Adım Bir: Linux Bölümlerini Silme

Öncelikle, Linux bölümlerini silmeniz gerekir. Windows'a önyükleme yaparak başlayın. Windows tuşuna basın, Başlat menüsü arama kutusuna “diskmgmt.msc yazın ve ardından Disk Yönetimi uygulamasını başlatmak için Enter tuşuna basın .

disk yonetimi_xalper97xss2.png

Disk Yönetimi uygulamasında, Linux bölümlerini bulun, sağ tıklayın ve bunları silin. Linux bölümlerini “Dosya Sistemi” sütununun altında hiçbir etiketi olmadığından tanımlayabilirsiniz, Windows bölümleri ise “NTFS” dosya sistemi ile tanımlanacaktır.

Buradaki bölümleri silerken dikkatli olun; bir bölümü yanlışlıkla önemli dosyalar ile silmek istemezsiniz.

partitionlar.png

Bende şuan Ubuntu şu şekilde barındırılmakta:

rse.jpg

İsteğe Bağlı: Birimi silince "C" diskini genişletme işlemini uygulayın ve Diski birleştirin

Adım İki: Windows Önyükleyici Modunu Düzeltin

Linux şimdi bilgisayarınızdan kaldırıldı, ancak kaldırılması gereken önyükleyici modu halledilmedi.
Windows önyükleme modu ile Linux önyükleme modunun üzerine yazmak için bir Windows yükleme diski
kullanmamız gerekecek.

Etrafta bir Windows yükleyici diskiniz yoksa, bir Windows onarım diski oluşturabilir ve bunun yerine kullanabilirsiniz.
Ben 8gb^ Flash Disk Taktım Ardından varsayılan ayarlar ile biçimlendirdim.
Açtığınız Kurtarma Sürücüsü Ekranından Flaş diskimizi seçip Devam edin ve işlemleri bitirin..

ss1.jpg

Windows yükleyici veya kurtarma diskini bilgisayarınıza takın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bu diskten önyükleme yapmasına izin verin. Kurtarma ortamından Komut İstemi'ne erişin. Windows 10'da nasıl yapıldığını burada anlatmaktayız, ancak talimatlar Windows 8 için de çalışacaktır.

x11.png

Kurulum veya kurtarma diskinizden önyükleme yaptıktan sonra, başlangıç dilleri ekranını atlayın ve ana yükleme ekranında “Bilgisayarı onar” seçeneğini tıklatın.

trubleshoot ss.png

“Bir seçenek seçin” ekranında, “Sorun Giderme” seçeneğini tıklayın.

trubleshoot ss.png

“Gelişmiş seçenekler” ekranında, “Komut İstemi” seçeneğini tıklayın.

Komut İstemi'nde, aşağıdaki komutu yazıp Enter tuşuna basın:
Kod:
bootrec.exe / fixmbr

boot.png

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Normal olarak Windows'u başlatır ve Yükleme yapar.
Linux'un tüm izleri şimdi silinmelidir. - Kolay Gelsin
Yöntem 2
FixMbr Engeli Yerseniz başka çözümler de mevcut.

Boot-Repair-Disk canlı CD/USB

OS-Uninstaller yazılımı Boot-Repair-Disk isimli canlı CD/USB tabanlı sistemde hazır yüklü olarak geldiği için kendinize bir Boot-Repair-Disk CD'si ya da USB belleği hazırlayarak bu ortam üzerinden OS-Uninstalleri kullanabilirsiniz.

300px-Boot-Repair-Disk_menüsünde_OS-Uninstaller.png

OS-Uninstaller yazılımı Boot-Repair-Disk canlı CD/USB sistemi masaüstünde sol alt köşedeki menüde "Preferences > Operation System Uninstaller" yolu üzerinde yer almaktadır.

Kendinize bir Boot-Repair-Disk canlı DVD'si ya da canlı USB belleği hazırlamak isterseniz bunu için sırasıyla şu adımları takip ediniz:

• Boot-Repair-Disk'in .iso uzantılı güncel kalıp dosyasını indirin (750 MB)
  • İndirdiğiniz kalıbı bir USB belleğe ya da DVD'ye yazdırın. DVD'ye yazdırırken dosyayı doğrudan yazdırmayın, kullandığınız disk yazdırma programındaki "Kalıbı CD/DVD'ye yazdır" vb. seçeneği kullanarak yazdırın. USB belleğe yazdırmak için ise Windows ortamında Rufus yazılımını, Ubuntu ortamında ise Başlangıç Diski Oluşturucu yazılımını kullanabilirsiniz.
  • Bilgisayarı, hazırladığınız bu USB bellekten ya da DVD'den çalıştırarak açın
Artık Boot-Repair-Disk'in masaüstüne ulaşmış durumdasınız. Masaüstü açıldıktan bir-iki dakika sonra otomatikman Boot Repair penceresi karşınıza gelecektir. Bu pencerede doğrudan "Recommended Repair" (Önerilen onaarım) seçeneğine tıklayarak sık karşılaşılan açılış problemlerinin onarılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer programın gelişmiş seçeneklerine ulaşmak isterseniz "Advanced Options" seçeneğini kullanabilirsiniz.

300px-Boot-Repair-Disk_(Çalışan-Sistem).png

Son düzenleme:
Cihazım EFI. BIOS'u yeni. Windows 8.1'in yanında Ubuntu kurulu. Ubuntu'yu kaldırmak istiyorum, yerine Windows 10 kuracağım. Sadece disk yönetimi üzerinden Ubuntu kurulu olan diski silsem yeter mi?

Hocam sizin bu konu hakkında bilginiz olduğunu düşünüyorum. @Kerem00

Son düzenleme:
Hocam sizin bu konu hakkında bilginiz olduğunu düşünüyorum. @Kerem00
Daha önce Windows dual boot denemedim ama Ubuntu'nun bulunduğu bölümü silip daha sonrasında Windows 10 kurulumu sırasında Ubuntu'nun silinmesinden sonra oluşan ayrılmamış alanı seçip "Yeni" tuşuna bastığınızda olması gerek. Daha sonra sistemi Windows 10'un "Windows Boot Manager"i ile başlatırsınız, msconfig üzerinden ayarları kontrol edersiniz. Bu sadece tahminim, böyle yapıldığında düzgün bir şekilde çalışacağının garantisini veremem çünkü denemedim.

İşe yaramıyor. Boot sektörü bozuk bir biçimde kalıyor, ne kadar Windows kurulum medyasından FixMbr veya FixBoot komutlarını uygularsanız uygulayın, nafile...

Kısacası, bu çözüme güvenip de evde denemeyin. Gerçekler çok başka.

(işbu çözüm Ubuntu 20.04 LTS -uefi destekli- ve Windows 8.1 -uefi destekli- kurulu olan bir bilgisayarda denenmiştir, başka sistemlerde farklı reaksiyonlar gösterebilir)

Benim uyguladığım en basit yol;

1. Yeni bir linux format usb'si hazırla
2. usb üzerinden grub arayüzünü aç.
3. Yükleme kısmını değil, Deneme üzerinden ubuntu'yu direkt başlat.
4. Gelen masaüstünde GPARTED yazılını aç.
5. İlgili bölümü direkt olarak NTFS olarak formatla.

Bu yöntem ile bozulmuş ve kullanılmaz hala gelen (ubuntu versiyon indirgemesi sırasında) bölümlerimi NTFS olarak formatlayabildim.

Hocam dual boot kullanıyorum ubuntuyu silip windows'un yanına kubuntu kuracağım, Sadece disk yönetiminden Ubuntu'nun olduğu kısmı silmek yeterli mi ?

Geri
Yukarı