Linux Mint "error: No such partiion"

Rebellion_47

Picopat
Linux Mint kullanıyorum. Diskler programı üzerinden işletim sistemini kurduğum HDD'yi seçtim. İçinde ayrılmış 3 adet bölüm vardı. 500 MB UEFI bölümü ve iki adet birisi uzatılmış (genişletilmiş) 750 GB bölüm vardı. Ben de bu uzatılmış (genişletilmiş) bölümü kaldırdım. Şimdi de bilgisayarımı açtığımda "error: No such partiion." Yazısını ve altında "entering rescue mode..." Yazısını görüyorum. Şu anda onümde "grup rescue>" komut satırı var.

Ne yapmalıyım, bilmiyorum. Telefonumdan düşük boyutlu Linux ISO dosyasını USB'ye yazdırdım ama onda daha farklı bir ekran karşıma çıktı.

İlk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. :'(

Grub silinmiş, eğer sistem de silinmemişse grub yüklemek için alttaki adımları uygulayın.
-USB'ye yazılmış bir canlı (live) dağıtım.
-Canlı oturumda uçbirime alttaki komutları sırayla girin.
Kod:
sudo -i
Kod:
fdisk -l

Kurulu sistem hangi bölümdeyse 3 rakamını onunla değişin ve komutun hepsini uçbirime bir defada girin.
Kod:
mount /dev/sda3 /mnt &&
mount --bind /dev /mnt/dev &&
mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts &&
mount --bind /proc /mnt/proc &&
mount --bind /sys /mnt/sys

Kurulu sistemin içine girelim.
Kod:
chroot /mnt

Şimdi grub kurmak için karşımızda üç tane komut var, sisteminize göre hangisi uygunsa onu uçbirime girin.
Sisteminiz UEFİ değilse bunu uçbirime girin.
Kod:
grub-install /dev/sda;update-grub

Sisteminiz UEFİ ise alttaki komut ile grubu kurun.
Kod:
apt install --reinstall grub-common grub-pc grub-pc-bin grub2-common;update-grub

Şayet sisteminiz UEFİ olduğu halde yukarıdaki komut iş görmezse alttaki komutu girin.
Kod:
apt-get install grub2-common grub-efi grub-efi-amd64 grub-efi-amd64-bin grub-pc-bin;update-grub

Alttaki komutun tamamını bir defada uçbirime girerek çıkış yapalım.
Kod:
exit &&
sudo umount /mnt/sys &&
sudo umount /mnt/proc &&
sudo umount /mnt/dev/pts &&
sudo umount /mnt/dev &&
sudo umount /mnt

Bilgisayarı yeniden başlatın, grubun gelmesi gerekiyor.

Linux Mint kurulum USB'si kullansam olmaz mı?
Live dağıtım derken bootable USB'den mi bahsediyorsun?
Grub silinmiş, eğer sistem de silinmemişse grub yüklemek için alttaki adımları uygulayın.
-USB'ye yazılmış bir canlı (live) dağıtım.
-Canlı oturumda uçbirime alttaki komutları sırayla girin.
Kod:
sudo -i
Kod:
fdisk -l

Kurulu sistem hangi bölümdeyse 3 rakamını onunla değişin ve komutun hepsini uçbirime bir defada girin.
Kod:
mount /dev/sda3 /mnt &&

Kurulu sistemin içine girelim.
Kod:
chroot /mnt

Şimdi grub kurmak için karşımızda üç tane komut var, sisteminize göre hangisi uygunsa onu uçbirime girin.
Sisteminiz UEFİ değilse bunu uçbirime girin.
Kod:
grub-install /dev/sda;update-grub

Sisteminiz UEFİ ise alttaki komut ile grubu kurun.
Kod:
apt install --reinstall grub-common grub-pc grub-pc-bin grub2-common;update-grub

Şayet sisteminiz UEFİ olduğu halde yukarıdaki komut iş görmezse alttaki komutu girin.
Kod:
apt-get install grub2-common grub-efi grub-efi-amd64 grub-efi-amd64-bin grub-pc-bin;update-grub

Alttaki komutun tamamını bir defada uçbirime girerek çıkış yapalım.
Kod:
exit &&
sudo umount /mnt/sys &&
sudo umount /mnt/proc &&
sudo umount /mnt/dev/pts &&
sudo umount /mnt/dev &&
sudo umount /mnt

Bilgisayarı yeniden başlatın, grubun gelmesi gerekiyor.
Kral, dediğin gibi yaptım ve terminalde en son "mount point does not exist." uyarısı aldım.

Son düzenleme:
Linux Mint kurulum USB'si kullansam olmaz mı?
Live dağıtım derken bootable USB'den mi bahsediyorsun?

Kral, dediğin gibi yaptım ve terminalde en son "mount point does not exist." uyarısı aldım.

Linux Mint USB'si de kullansan olur.

Ayrıca komut güncelliğini yitirmiş mi diye şimdi kendim canlı oturumda deneme yaptım. Alttaki resmi de çektim ki, sorun olmadığını görmeniz için. İşlemde sorun yok, sırayla ve dikkatle yeniden deneyin.

live-grub.png

Linux Mint USB'si de kullansan olur.

Ayrıca komut güncelliğini yitirmiş mi diye şimdi kendim canlı oturumda deneme yaptım. Alttaki resmi de çektim ki, sorun olmadığını görmeniz için. İşlemde sorun yok, sırayla ve dikkatle yeniden deneyin.
Kral, kusuruma bakma, ben
"
mount /dev/sda3 /mnt &&
"
bu kısımı denedim bundan sonraki kodları daha uygulamadım. 3 yazan kısıma sistemin kurulu olduğu yeri yaz demişsin ama sistemi kurduğum HDD, 2 bölüme ayrılmış durumda ve hepsinin bağlantı noktası farklı(dev/sda1 ve dev/sda). Bunlardan hangisini yazmalıyım.

_dev/sda1, 500 MB'lık bootable kısım(UEFI kullanıyorum)
_dev/sda, 750 GB boş alan(sistemimdeki HDD boyutuyla aynı)
_dev/sda2, bu kısmıda ben sildim şu anda yok

Kral, kusuruma bakma, ben
"
mount /dev/sda3 /mnt &&
"
bu kısımı denedim bundan sonraki kodları daha uygulamadım. 3 yazan kısıma sistemin kurulu olduğu yeri yaz demişsin ama sistemi kurduğum HDD, 2 bölüme ayrılmış durumda ve hepsinin bağlantı noktası farklı(dev/sda1 ve dev/sda). Bunlardan hangisini yazmalıyım.

_dev/sda1, 500 MB'lık bootable kısım(UEFI kullanıyorum)
_dev/sda, 750 GB boş alan(sistemimdeki HDD boyutuyla aynı)
_dev/sda2, bu kısmıda ben sildim şu anda yok

Bu komut bunun içindir, disk bölümlerini ve kurulu bölümü bu komutla öğreniyorsun.
Kod:
fdisk -l
Şayet sistemin kurulu olduğu bölüm sda1 ise sda1 yazıyorsun, sdc1 ise sdc1 yazıyorsun. Bu sda2, sdc2 de olabilir, sadece sda veya sdc de olabilir veya daha başka da olabilir. fdisk -l komutuyla sistem kurulu bölümü öğrenin gerekli yeri onunla değiştirin.

Kral, az önce bir şey fark ettim. 750 GB bölüm aslında bölüm değil ayrılmamış alanmış. Yani sistemde ne dosya kalmış ne başka bir şey. Senide uğraştırdım kusura bakma ama ben Linux'u tekrar sıfırdan yükleyeceğim sanırım böylesi daha iyi.

Son düzenleme:
Kral, az önce bir şey fark ettim. 750 GB bölüm aslında bölüm değil ayrılmamış alanmış. Yani sistemde ne dosya kalmış ne başka bir şey. Senide uğraştırdım kusura bakma ama ben Linux'u tekrar sıfırdan yükliycem sanırım böylesi daha iyi.

Zaten ilk mesajıma dikkat ederseniz, sistem de silinmemişse diye bir varsayımda bulunmuştum:)
Yok böyle geri dönüş yapan oldu mu yorulmam, kolay gelsin.

Uzatılmış disk bölümü üstünde, mantıksal disk bölümü vardır. Siz bunu silince, Linux'un kurulu olduğu disk bölümünü de (yani mantıksal disk bölümü) erişelemez yaptınız. Bilginiz olsun diye söylüyorum; testdisk ile silinmiş partisyonlar kurtarılabiliyor. Sağlıklı kurtarma için, diskin üstüne yeni veri yazılmamış olması lazım. Arama motorlarında, testdisk disk bölümü kurtarma ya da testdisk partition recovery olarak aratırsanız, bilgi edinebileceğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:
Uzatılmış disk bölümü üstünde, mantıksal disk bölümü vardır. Siz bunu silince, Linux'un kurulu olduğu disk bölümünü de (yani mantıksal disk bölümü) erişelemez yaptınız. Bilginiz olsun diye söylüyorum; testdisk ile silinmiş partisyonlar kurtarılabiliyor. Sağlıklı kurtarma için, diskin üstüne yeni veri yazılmamış olması lazım. Arama motorlarında, testdisk disk bölümü kurtarma ya da testdisk partition recovery olarak aratırsanız, bilgi edinebileceğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.
Biraz geciktin sanki kral. Ben komple sistemi yeniden kurdum. Zaten çok önemli şeylerde yoktu. Bu işe girişmeden önce yedekleri almıştım.

Geri
Yukarı