Linux Mint kapatırken donuyor

Siz çalışan ortamda mı kullanıyorsunuz Linux Mint'i, kurulum yaptığınıza emin misiniz? Yukarıda alıntıladığım kısmın sadece çalışan USB vb. ortamlarda görünmesi gerekir.
Kurdum hocam. Ama verdiğiniz komutu yazdığımda sürekli olduğu gibi bu hata vardı. Ondan görünmüş olabilir mi?
1613461245428.png

Her açtığımda bu çıkıyor.
Komutun çıktısını paylaş bakalım, umarım çözeriz bu sorunu.

Kod:
inxi -SGxx; dkms status; prime-select query
System:
Host: kerem-Ideapad-Z570 Kernel: 5.8.0-43-generic x86_64 bits: 64
compiler: N/A Desktop: Cinnamon 4.8.6 wm: Metacity dm: LightDM
Distro: Linux Mint 20.1 Ulyssa base: Ubuntu 20.04 focal
Graphics:
Device-1: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics
vendor: Lenovo driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0116
Device-2: NVIDIA GF108M [GeForce GT 520M] vendor: Lenovo driver: N/A
bus ID: 01:00.0 chip ID: 10de:0df7
Display: x11 server: X.Org 1.20.9 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
resolution: 1366x768~60Hz
OpenGL: renderer: N/A v: N/A direct render: N/A
nvidia-340, 340.108, 5.4.0-65-generic, x86_64: installed
nvidia-340, 340.108, 5.8.0-43-generic, x86_64: installed
intel
Acaba bir de Ubuntu kurup öyle mi çözmeye çalışsam?

Son düzenleme:
Aşağıdaki komutla Nvidia GPU'yu geçiş yapmayı dener misin? Ardından oturumu kapatıp açın.

Kod:
sudo prime-select nvidia
Hocam, denedim her şeyi. Farklı dağıtımlar. türlü türlü kodlar. Çaresi yok gibi duruyor. Büyük ihtimal donanımımla alakalı. Ben pes ediyorum. Tekrar Windows kuracağım. Size çok teşekkür etmek istiyorum çok yardımcı oldunuz sayenizde birkaç kod öğrendim :D. İyi forumlar sizlere.

Ubuntu tabanı yerine OpenSuse/Fedora ya da Arch tabanı gibi daha keskin uç (bleeding edge) dağıtımlar deneyebilirsin. Kapanma sorununun olası iki sebebi olabilir, birisi systemd ile ilgili olabilir, diğeri ise çekirdek sürümünden kaynaklı olabilir.

Windows 8.1 kurdum. Herhangi bir problem yok şu an. Keşke Linux'ta problem olmasaydı. Kullanması aşırı zevkliydi :/.
Çünkü Linux gerçekten çok hızlıydı ve stabildi. Eğer sorun çıkarmasa, Win8.1'in yüzüne bakmazdım.

Son düzenleme:
Linux Mint 19.3'ü deneyebilirsin bir ara. Bu önceki sürüm, ama 2023'e kadar destek alacak.
Hocam bir sorum var. Bu konuyla alakalı değil ama kısa olduğu için soracağım. Pc kapanırken siyah ekran geliyor ya. O siyah ekranda biraz bekleyip güç tuşundan kapatırsak sorun olur mu zarar verir miyim pc'ye? (Linux için bu durum.)

Pc kapanırken siyah ekran geliyor ya. O siyah ekranda biraz bekleyip güç tuşundan kapatırsak sorun olur mu zarar verir miyim pc'ye? (Linux için bu durum.)

Sizin yaşadığınız sorun durumunda zarar gelmesi daha az olası, çünkü disk bölümleri ayrılmış oluyor, yani disk kullanımı minimuma inmiş durumda. Bu sebeple, böyle bir durumda disklerden dolayı bir sorun ortaya çıkma olasılığı çok düşüktür. Tabii bu HDD için geçerli, SSD için olasılık HDD'ye göre çok daha düşük. Diğer donanımların ise böyle bir durumdan zarar göreceğini sanmıyorum.

Aslında siz acele etmeseniz, belki bir çözümünü bulabilirdik. Bazen sorunların çözümü çok kolay tespit edilebilirken bazen görece uzun müddet alabiliyor.

Bu arada sorunun BIOS'tan kaynaklanma ihtimali de var, eğer bir daha Linux kullanmaya karar verirseniz, eğer mevcutsa Windows altında BIOS güncellemesi yaparsınız. Bazı sorunlar doğrudan donanımsal olabiliyor.

Benzer bir donanımda aynı sorunu yaşayan birisi, sorunu ilginç biçimde açılışa noefi değişkeni ekleyerek çözmüş. Bana sorunu çözmesi ilginç geldi, ama yine de faydası olabilir diye kaynağı buraya ekledim. Ubuntu 18.04 LTS freeze on reboot/shutdown

Aynı işlemi aşağıdaki komutlarla yapabilirsiniz.

echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX noefi"' | sudo tee /etc/default/grub.d/noefi.cfg

sudo update-grub

Yeni konular

Geri
Yukarı