Linux Mint NVIDIA Intel Power Save moduna geçtiğimde NVIDIA X server paneli boş görünüyor

Arda KC

Hectopat
Makaleler
4
Linux Mint NVIDIA X server settings açtığım zaman boş görünüyor bu NVIDIA'yı Intel Power Save moduna aldığım ve yeniden başlatığım zaman oluyor bu sorunu nasıl çözerim?

Nvidia sürücüsü yüklü olmadığı için oluyor.
Nasıl? nvidia sürücüsü yüklü'de bu panel'den ayar çektiğim zaman yeniden başlatınca gitiyor panel aslında bu ayarı yapmadığım zaman birşey olmuyor'da.

Synaptic'den baktım sürücüler kurulu zaten mint otomatik yapıyor bu işi. :D
Nvidia sürücüsü yüklü olmadığı için oluyor.
Internetten biraz araştırdım eksik conf dosyaları yüzündenmiş sanırım.

Nasıl? nvidia sürücüsü yüklü'de bu panel'den ayar çektiğim zaman yeniden başlatınca gitiyor panel aslında bu ayarı yapmadığım zaman birşey olmuyor'da.

Synaptic'den baktım sürücüler kurulu zaten mint otomatik yapıyor bu işi. :D

Internetten biraz araştırdım eksik conf dosyaları yüzündenmiş sanırım.
Biraz daha farklı nasıl anlatsam bilemedim.

Nvidia Prime, Ubuntu 18.04 tabanı ve sonrasında, Intel GPU seçiliyken Nouveau sürücüsünün güç yönetimi değişkenleri ile harici GPU'yu pasifleştiriyor. Önceki sürümlerde bu iş Bbswitch ile yapılıyordu, bunu önbilgi olarak ekledim.

Nvidia Prime ile Intel GPU seçiliyken, gpumanager servisi ile Nvidia sürücüsü pasifleşir. Bu sebeple Nvidia ayarlarında Prime değişimi haricinde bir seçenek göremezsin, yani aşağıdaki resimdeki gibi olur.

prime.png

Nvidia Prime, Ubuntu 18.04 tabanı ve sonrasında, Intel GPU seçiliyken Nouveau sürücüsünün güç yönetimi değişkenleri ile harici GPU'yu pasifleştiriyor. Önceki sürümlerde bu iş Bbswitch ile yapılıyordu, bunu önbilgi olarak ekledim.

Nvidia Prime ile Intel GPU seçiliyken, gpumanager servisi ile Nvidia sürücüsü pasifleşir. Bu sebeple Nvidia ayarlarında Prime değişimi haricinde bir seçenek göremezsin, yani aşağıdaki resimdeki gibi olur.

Eki Görüntüle 876991
Bende böyle değil şuanda böyle görünüyor bunu nasıl tekrar eski haline döndürebilirim bir yolu varmı?

Eki Görüntüle 876991
Bunu tekrar bu paneli kullanmadan tekrar eski ayarı olan nvidia performance moduna geri almam lazım sanırım.
NVIDIA Prime, Ubuntu 18.04 tabanı ve sonrasında, Intel GPU seçiliyken nouveau sürücüsünün güç yönetimi değişkenleri ile harici GPU'yu pasifleştiriyor. Önceki sürümlerde bu iş bbswitch ile yapılıyordu, bunu önbilgi olarak ekledim.

NVIDIA Prime ile Intel GPU seçiliyken, gpumanager servisi ile NVIDIA sürücüsü pasifleşir. Bu sebeple NVIDIA ayarlarında Prime değişimi haricinde bir seçenek göremezsin, yani aşağıdaki resimdeki gibi olur.

Eki Görüntüle 876991

Tamam çözdüm çözüm "prime-select nvidia" yazınca tekrar NVIDIA oluyormuş.

Teşekkürler yine de bilgi için. :D

Eki Görüntüle 876991
Bu arada panelin boş olması normal değil bence.

Bunun bir çözümü var mı?

Dosya Ekleri

• unknown.png
    unknown.png
    32,9 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
GPU değiştirdikten sonra, oturumu kapatıp açmanız ya da sistemi yeniden başlatmanız gerekiyor. Buna rağmen Nvidia ayar penceresi boşşa, aşğaıdaki komutların çıktılarını foruma yapıştırarak paylaşırsınız.

Kod:
prime-select query
dpkg -l | grep nvidia
apt policy nvidia-settings
dkms status
cat /var/log/gpu-manager*
inxi -SGaxx

Bunlara ek olarak Nvidia ayarlarını şağıdaki komutla çalıştırıp, uçbirimdeki çıktıları paylaşın.

Kod:
nvidia-settings

Geri
Yukarı