Çözüldü Linux Mint Üzerinden Windows 10 Kurulum USB'si Hazırlama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

turkkomandosu

Decipat
Anladığım kadarıyla Rufus programı Linux üzerinde çalışmıyor. Buna alternatif hangi uygulamayı kullanabilirim? Rufus'taki gibi direkt kuracak mıyım? Yapmam gereken başka ayar var mı? Windows 10 ISO dosyasını indirdim. Kurulum yapacağım USB'nin içinde Linux ISO dosyası var.

Sistemim:
  • Xeon E5430.
  • G31M-ES2l anakart.
  • 2x2 4 GB 800MHz DDR2 RAM.
  • 240 GB SSD.
  • GTX 950 ekran kartı.
Linux Mint Xfce kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
USB'nin içi böyle:

ISO dosyasını olduğu gibi kopyalayacaksın, içini açmayacaksın. USB bellekteki Ventoy etiketli bölüme, ISO dosyalarını olduğu gibi kopyala, aşağıdaki resimdeki gibi olacak yani.

ventoy.png
Sistemin EFI desteği yoksa, disk bölümleme tablosu ile uğraşmana gerek yok. Linux Mint'te USB belleğe sağ tıkla ve biçimlendir seçeneğini seç ve USB belleği NTFS olarak biçimlendir. Linux Mint biçimlendirme aracı, süreç sırasında oluşmuş olabilecek ek disk bölümlerini de temizleyecektir.

Sonra bağlantıdaki gibi Ventoy kurulumu yapmayı dene. Çözüldü: Kubuntu'dan Windows 10'a Geçme

USB belleğe yazdırdım bile hocam. Ama Boot sırasında hata alıyorum. "Verifiyng DMI Pool Data" yazısı çıkıyor ve gitmiyor. Dediğiniz şekilde yazdırsam düzelir mi?

Şimdi ISO dosyalarını içine sürüklüyorum değil mi hocam? Bir de @Dengesiz Kokarca hocamızın videosunu izledim. Legacy ile sıkıntı çıkartabiliyormuş. Sıkıntı olur mu?

Hiç denemedim, en son ne zaman Windows yüklediğimi bile hatırlamıyorum. Sistemlerin bir tanesinde, belki -2-3 yıldır dokunulmamış bir XP duruyor, gerisini sen düşün!

Hiç denemedim, en son ne zaman Windows yüklediğimi bile hatırlamıyorum. Sistemlerin bir tanesinde, belki -2-3 yıldır dokunulmamış bir XP duruyor, gerisini sen düşün!

Hocam kurdum, ISO dosyası yok diyor. Kopyalama yönteminde mi sıkıntı var yoksa benim kurduğum ISO dosyasında mı?
IMG_20210403_171458.jpg

Düzenleme: Eski sürümle deniyorum hocam şimdi.
@OzgunP @Dengesiz Kokarca @Flakko Eski sürüm denedim onda da hata aldım. :(
Bir süre Linux kullanacağım sanırım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Hocam kurdum, ISO dosyası yok diyor.

Eski sürüm denedim onda da hata aldım.

Ventoy'u yazdırdıktan sonra, ISO dosyasını USB belleğe kopyalıyor musun? Ventoy'u USB'ye yazdırmak işin 1. aşaması; 2. aşama olarak ISO dosyasını Ventoy'un oluşturduğu bölüme kopyalaman gerekiyor. Bu arada Ventoy oluşturduğu bölümü otomatik olarak Exfat dosya sistemi ile biçimlendiriyormuş. Yani daha öncesinde hangi dosya sistemi ile biçimlendirdiğinin bir önemi olmuyor.

Son düzenleme:
Ventoy'u yazdırdıktan sonra, ISO dosyasını USB belleğe kopyalıyor musun? Ventoy'u USB'ye yazdırmak işin 1. aşaması; 2. aşama olarak ISO dosyasını Ventoy'un oluşturduğu bölüme kopyalaman gerekiyor. Bu arada Ventoy oluşturduğu bölümü otomatik olarak exFAT dosya sistemi ile biçimlendiriyormuş. Yani daha öncesinde hangi dosya sistemiş ile biçimlendirdiğinin bir önemi olmuyor.

Kopyalıyorum hocam. Biçimlendirdiğimiz dosya sistemi yüzünden mi sıkıntı yaşanıyor sizce?

Geri
Yukarı