Linux Mint yanlış bir şekilde silindi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

1024byte

Centipat
Öncelikle merhaba,

Ben bilgisayarıma Windows 10'un yanına Linux Mint kurdum. Sonrasında kaldırmaya karar verdim ama yanlış bir biçimde kaldırdım. Bilgisayarım açılırken Windows 10 açılıyor ama Boot menüsünde bilgisayarın fabrika ayarları tuşuna bastığımda (yani F10 tuşuna) grup bash gibi yazılar çıkıyor. Bilgisayarın ne ile başlayacağını seçme menüsünde Windows Boot Manager ve Linpus Lite yazıyor. Benim Linpus Lite'ı kaldırmam gerekiyor. Bilgisayarı fabrika ayarlarına çevireceğim.
Boot menüsünden girdi, silme rehberini denedim, denemediğim yöntem kalmadı. Ne yapabilirim? Bilgisayarımı Windows 10 disk dosyası ile taşınabilir belleğe yazmadan sıfırladım. Bilgisayarımda USB 3.1 3.0 girişi yok USB-C var ama dönüştürücüyü de görmüyor. Temiz yükleme de yapamıyorum. Bilgisayarım Huawei Matebook 13 WRT-WX9.
Ha, bir de EasyUEFI diye bir program kurdum. Ek isterseniz atabilirim. @Recep Baltaş @Ali Güngör

PartitionGuru ile linux boot için ayrılmış bölümü görebiliyorsan silip düzeltebilirsin. Ama en sağlıklısı tam formatlayıp temiz kurulum yapmak.

Partitionguru ile Linux Boot için ayrılmış bölümü görebiliyorsan silip düzeltebilirsin. Ama en sağlıklısı tam formatlayıp temiz kurulum yapmak.

Yazıda belirttim matedock bağlanılamıyor hata veriyor.
PartitionGuru ile linux boot için ayrılmış bölümü görebiliyorsan silip düzeltebilirsin. Ama en sağlıklısı tam formatlayıp temiz kurulum yapmak.
Recovery bölümüne girmek isteğimde böyle oluyor.
Resimde belirttiğim yeri aşıp Recovery bölümüne girebilirsen sıfırlarım da orayı aşamıyorum.
@TahsinOnemli yardım eder misin ?
@runit @Odrisli bir bilginiz var mı ?

Dosya Ekleri

• A5FCE17F-DB7D-4EF0-97A0-038EF1F3FA7F.jpeg
    A5FCE17F-DB7D-4EF0-97A0-038EF1F3FA7F.jpeg
    68,4 KB · Görüntüleme: 68
  • 81AED9E6-1C7B-4855-A2B8-45AB74EA3D8C.jpeg
    81AED9E6-1C7B-4855-A2B8-45AB74EA3D8C.jpeg
    74,9 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:
Siz Windows'taki disk yönetimi kısmından Linux Mint için ayırılan alanı mı sildiniz? USB'ye Windows ISO dosyasını yazdırın ve kurulum ekranında disk biçimlendirme bölümünde bütün bölümleri silin temiz kurulum yapın böyle yapınca büyük ihtimalle sorun kalmayacak.

GRUB önyükleyiciyi kaldırmayı unutmuşsunuz, Linux'a yeni başlayan kişilerin ortak yaptığı bir hata. Windows kurulum medyasından bilgisayarı başlatıp Diskpart ile EFI bootloader'ların durduğu bölümü "mount edeceksiniz" ve daha sonra "Ubuntu" yazan klasörü (büyük ihtimalle Ubuntu yazıyordur çünkü Mint, Ubuntu tabanlı) sileceksiniz.

Video anlatımı da şöyle:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Siz Windows'taki disk yönetimi kısmından Linux Mint için ayırılan alanı mı sildiniz? USB'ye Windows ISO dosyasını yazdırın ve kurulum ekranında disk biçimlendirme bölümünde bütün bölümleri silin temiz kurulum yapın böyle yapınca büyük ihtimalle sorun kalmayacak.

Evet bunu ikincil çözüm olarak deneyeceğim. Lakin bilgisayarım MateDock denilen aparatı görmüyor sürücüsünü nereden bulabilirim? @runit
Grub önyükleyiciyi kaldırmayı unutmuşsunuz, Linux'a yeni başlayan kişilerin ortak yaptığı bir hata. Windows kurulum medyasından bilgisayarı başlatıp diskpart ile EFI Bootloader'ların durduğu bölümü "Mount edeceksiniz" ve daha sonra "Ubuntu" yazan klasörü (büyük ihtimalle Ubuntu yazıyordur çünkü Mint, Ubuntu tabanlı) sileceksiniz.

Video anlatımı da şöyle:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu yöntem ile denedim sadece Boot menüsündeki linpus Lite yazısı gitti. Fix minimal bash like line editing supported yazısı çıkmaya devam ediyor ama sadece F10 yani Recovery tuşuna bastığımda. Sanırım Windows’un EFI kısmı hasar görmüş sadece Windows kullanan birinin EFI yedeğini yüklesem olur mu? @Silinen üye
BIOS'dan Boot kısmına gelin. Windows Boot Manager en üstte olsun.

Sadece o var zaten @sen7en.

Son düzenleme:
Evet bunu ikincil çözüm olarak deneyeceğim. Lakin bilgisayarım MateDock denilen aparatı görmüyor sürücüsünü nereden bulabilirim? @runit

Bu yöntem ile denedim sadece Boot menüsündeki linpus Lite yazısı gitti. Fix minimal bash like line editing supported yazısı çıkmaya devam ediyor ama sadece F10 yani Recovery tuşuna bastığımda. Sanırım Windows’un EFI kısmı hasar görmüş sadece Windows kullanan birinin EFI yedeğini yüklesem olur mu? @Silinen üye

Sadece o var zaten @sen7en.
EasyBCD programını kullanmayı deneyin Windows başlıyorsa.

Easybcd programını kullanmayı deneyin Windows başlıyorsa.

Evet şu an Windows'tayım ne yapmalıyım? @TerabyteForever
Program yüklü.
MateDock'un sürücüsünü kurdum. Windows 10 temiz kurulum yaparsam Recovery kısmı gider mi?
Temiz kurulum sonrası Wi-Fi sürücüsünü kurmam gerekir mi?
Temiz kurulum ile sorunum çözüldü konu kilitlenebilir.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı