Linux Mint'den daha iyi dediğiniz günlük kullanım için bir Linux distrosu var mı?

Fedora da kullandım Arch da ama sanki Linux Mint bana daha sağlam geliyor gibi.

Kullandım birçoğunu ama Linux Mint kadar akıcı ve stabil gelmiyorlar nedense bilindik dağıtımlar dışında başka ne önerebilirsin mesela?

Halihazırda mevcut dağıtımından memnunsan onda kalabilirsin. Eğer aradığın yeni bir şeylerse Arch tabanı bence en doğru tercih. @erengore hocamın da bahsettiği AUR gibi nimetler ve yay gibi birkaç yardımcı araç bile Linux kullanımınızı bayağı bir değiştiriyor.

Ek olarak dikkatli bir kullanımda Arch gayet kararlı bir dağıtım. Kurcalarsanız ve AUR'dan kafanıza göre paket indirirseniz bozulmalar olması tabii ki mümkün ama bunların çok büyük kısmını hatta neredeyse hepsini bir chroot ile çözmek mümkün.

Fedora da kullandım Arch da ama sanki Linux Mint bana daha sağlam geliyor gibi.

Mint'ten memnunsan Mint'le kal. Daha iyi kavramı göreceli ve genel. Neye göre daha iyi? Arayüz olarak mı? Kullanıcı dostu olması mı önemli? Masaüstü ortamı mı? Özellik mi? Bunlar önemli.

@erengore @F4T1H
Fedora nasıldır peki onu da kullandım gerçi ama 1 yıl falan oldu şu an durumu nedir? Xfce olarak kullanacağım eğer kullanırsam.

Ubuntu gibi apt-get yerine dnf kullanıyorsun, dnf-dragora diye uygulama yöneticisi var KDE ve workstation'da yerel mağazayı kullanıyor. Yerel mağazası olmayan masaüstü dağıtımlarında dnf-dragora var ilkte çok yabancı ve itici gelebilir ama kullandıkça alışıyorsun.

Mint'ten memnunsan Mint'le kal. Daha iyi kavramı göreceli ve genel. Neye göre daha iyi? Arayüz olarak mı? Kullanıcı dostu olması mı önemli? Masaüstü ortamı mı? Özellik mi? Bunlar önemli.

Masaüstü ortamı kolay aslında Fedora'nın cinnamon sürümü var Linux Mint'teki gibi.

Masaüstü ortamı kolay aslında Fedora'nın cinnamon sürümü var Linux Mint'teki gibi.

Onu kurduğun zamanda tek fark paket yöneticisi aptden dnf e geçiyor.

Güncellemeden sonra dağıtım patlamamış sende belli. Gerçi artık eskisi kadar olmuyor.
Kusura bakma da eğer kusurlu da olsa hep çalışacak bir OS istiyorsan Windows kullanabilirsin. Paket dağıtımını beğenmiyor olman o dağıtımı kötü yapmaz. Güncellemeleri yapmak için biraz daha bekle sen de.

Ki dedim, dağıtım stabil. Paketler stabil olur veya olmaz buna yapacak bir şey yok.

Paket yöneticisinden, özelleştirme seçeneklerinden, hızından performansından. Genel olarak başka bir dağıtım kullanmak istiyorum işte masaüstü ortamı değiştirmesini ben de biliyorum sorun orada değil yani.

Paket yöneticisi konusunda en iyileri bence Fedora ve Arch. Blend OS kurarsan hepsine erişebiliyorsun konteynır olarak. Ne kadar efektif olur bilemem. Özelleştirme olarak en iyi özelleştirilebilen KDE diye düşünüyorum. GNOME da eklentiler ile özelleştirebilirsin. Onun dışında Xfce de gayet özelleştirilebilir. Ayrıca nixOS e alışmak, öğrenmek Arch'dan bile zor.

Geri
Yukarı