Linux Mint'in hangi versiyonu ve masaüstü ortamı idealdir?

terzarima

Hectopat
Makaleler
10
Selam,

Bilgisayarımda tamamen Linux Mint'e geçmek eğilimindeyim. Linux'ta henüz başlangıç aşamasında sayılırım. Grafik arayüzle işlerimi kolayca halledebileceğimi umuyorum. Sanal makinede biraz Linux Mint 19.3 Xfce kullanmıştım tecrübe etmek için. Tecrübeli arkadaşlara birkaç soru yöneltmek istiyorum:

1. Hangi Linux Mint versiyonu idealdir?
2. Hangi Linux Mint masaüstü ortamı idealdir?
3. NVIDIA-Intel ekran kartı sürücülerinde sorun yaşanıyor mu?
4. Bir programın en güncel sürümünü yüklemek-kaldırmak için ne yapılmalı?

Sistem
CPU: Intel i5 4200M 2.50 GHz
RAM: 8 GB
GPU: NVIDIA GeForce 710M & Intel HD Graphics 4600

1-) Son sürümü tabii ki de.
2-) Yeni başlayanlar için Cinnamon ideal. Zaten sitesinde de yazıyor.
3-) Mint Ubuntu tabanlı, Ubuntu'da NVIDIA konusunda iyi sayılır, sıkıntı çıkaracağını sanmam.
4-) sudo apt install --only-upgrade programadı yazarsan istediğin programı günceller, programı kaldırmak içinde sudo apt purge programadı komutunu yazabilirsin.

3-) Mint Ubuntu tabanlı, Ubuntu'da NVIDIA konusunda iyi sayılır, sıkıntı çıkaracağını sanmam.
Intel ve Nvidia arası geçişlerde sorun olup olmayacağını merak etmiştim aslında. Bazı kaynaklarda sadece Windows'ta normal kullanımda Intel, grafiksel kullanım gerektiren video oyunları gibi işlemlerde ise otomatik olarak Nvidia'ya geçiş yaptığını okumuştum. Linux'ta elle değiştirildiği falan söyleniyordu.

sudo apt install --only-upgrade programadı yazarsan istediğin programı günceller, programı kaldırmak içinde sudo apt purge programadı komutunu yazabilirsin.
Bunu grafiksel arayüzde nasıl yapabilirim peki? Güncelleştirmeyle ilgili bir sistem uygulaması olduğunu hatırlıyorum Mint'te, onun üzerinden uygulama güncellemesi de yapılabiliyor mu? Firefox'u bu yolla en son sürüme güncellediğimi hatırlıyorum sanal makinede.

Intel ve NVIDIA arası geçişlerde sorun olup olmayacağını merak etmiştim aslında. Bazı kaynaklarda sadece Windows'ta normal kullanımda Intel, grafiksel kullanım gerektiren video oyunları gibi işlemlerde ise otomatik olarak NVIDIA'ya geçiş yaptığını okumuştum. Linux'ta elle değiştirildiği falan söyleniyordu.

Onunla ilgili uygulamalar vardı diye hatırlıyorum atıştırma yaparsanız bulursunuz.

Bunu grafiksel arayüzde nasıl yapabilirim peki? Güncelleştirmeyle ilgili bir sistem uygulaması olduğunu hatırlıyorum Mint'te, onun üzerinden uygulama güncellemesi de yapılabiliyor mu? Firefox'u bu yolla en son sürüme güncellediğimi hatırlıyorum sanal makinede.

Grafiksel arayüz var merak etmeyin Windows kullanırken ne kadar CMD kullandığsanız Linux Mint içinde aynısı geçerli çok az komut kullanırsınız zaten bir yerden sonra grafiksel arayüzü bırakırsınız yerine terminal size daha çekici ve cazip gelecektir 5 altı tık ile 1 veya 2 dakikada yaptığınız bir işi tek bir komutla 10 saniyede yapınca terminal bağımlısı olursunuz merak etmeyin hem terminalle alıştıkça bir yazılım dili öğrenmek size kolay gelecektir yani neresinden tutarsanız terminal artı ayrıca size klavyeden korkmamayı daha hızlı ve hatasız yazmayı öğretir ama ilk başlarda grafiksel takılın yavaş yavaş terminal kullanın ön yargınız varsa terminal zor diye falan ilk hatada sistemi siler Windows yüklersiniz.

Onunla ilgili uygulamalar vardı diye hatırlıyorum atıştırma yaparsanız bulursunuz.
Geçmişte dualboot şeklinde Ubuntu yüklemiştim. Sonrasında orijinal Nvidia sürücüsünü de kurmuştum. Fanlar müthiş çalışıyordu ama, anlam verememiştim. Biraz araştırıp terminalden ilgili komutu girdiğimde VGA için Intel, 3D için de Nvidia'nın kullanıldığını görmüştüm. Bu otomatik geçişe mi işaret ediyordu? Bunun yanıtını bulamamıştım.

Nvidia uygulamasında internette göründüğü gibi Intel-Nvidia arası geçiş yapmayı sağlayan bir ayar yoktu. Terminalden gidip Nvidia'yı ilgili komutlara girerek tekrar kurdum, bu sefer o ayar gelmişti. Onu Intel olarak işaretleyip yeniden başlattığımda simsiyah bir ekran beni karşılamıştı : ) Sonra zaten Ubuntu'yu sileyim derken GRUB'u silememek ve devamında da Windows'u bile boot edememek ile sonuçlanıp format atmıştım: ) Tabii bu işlere başlamadan önce verilerimin yedeğini almıştım, zaten her yazıda mutlaka yedek alındıktan sonra bu işlere başlanması söyleniyordu, nedenini o an anlamıştım : ))

Yeni güncelleştirmeler olduğunda panele kalkan simgesi ve onun köşesine küçük bir daire simgesi gelir. Bu simgeye tıklarsanız gerekli güncelleştirmeleri yapabileceğiniz bir pencere açılır.

Ayrıca SSD kullanmıyorum, 5400RPM HDD kullanıyorum. Bu bir sorun oluşturur mu?

Ekleme: Biraz araştırdım, Cinnamon'in SSD olmadığında sistemi yoracağı ifade ediliyordu:
The cinnamon desktop performance has improved from the past releases but without an SSD you can feel a bit sluggish. The last time I used cinnamon desktop was in version 4.4.8, the RAM consumption right after boot was around 750mb. There is a huge improvement in the current version 4.8.6, reduced by 100 MB after boot.

Yeni konular

Geri
Yukarı