Rehber Linux Mint'te her oyunda FPS limitleme

NoobSolid26

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i3-4170
Intel HD Graphics 4400
4 GB DDR3 RAM
ST500DM002-1BD142

Linux Mint 21.2 Xfce
Öncelikle herkese iyi günler dilerim :). Bugün Linux Mint'te her oyunda nasıl FPS'i limitlersiniz onu göstereceğim. Umarım işinize yarar. Ayrıca bu benim ilk rehberim haydi bakalım.

Bazı nedenlerle FPS'i limitleme gereği duyabilirsiniz. Bu dandik bir oyun içi FPS limitleyici olabilir, stabil olmayan bir FPS değeri de olabilir. Ya da eski bir oyunda 1000 FPS alıyorsunuz ve fizikler her yere dağılıyor 🫠.

Başlama vakti
İlk yapmanız gereken iş --> Björn Spindel / libstrangle · GitLab <-- adresinden libstrangle-Master dosyasını indirmek ve onu dışa çıkarmak.

Ekran görüntüsü_2023-08-24_02-59-10.png

Screenshot 2023-08-24 03-14-54.png

Şimdi bazı paketlere ihtiyacınız olacak. Eğer sizde yoksa mutlaka yükleyin.
Paketler: Gcc-multilib, g++-multilib, libx11-dev, mesa-common-dev
Alttaki komudu kopyalayıp hepsini indirebilirsiniz. Sonraki işlem için lazım paketler bunlar.

sudo apt install gcc-multilib
sudo apt install g++-multilib
sudo apt install libx11-dev
sudo apt install mesa-common-dev

İnşa etme vakti
Eğer hiç bu tip bir şey yapmadıysanız endişelenmeyin, bu yapacağımız şey aşırı kolay.
İlk olarak dosyayı terminalde açın.
Ve sırasıyla, teker teker şu komutları girin:

make

sudo make install

Screenshot 2023-08-24 03-15-28.png

Eğer başarılı olduysanız terminalde hata mesajı görmemeniz lazım. Eğer görürseniz bir adım önceki paketleri indirmeyi deneyin.

Limitleme vakti!

Ekran görüntüsü_2023-08-24_02-58-39.png

En kolay yöntem olarak, Steam de başlatma seçeneklerini açıp strangle yazıp FPS limitinizi yazıp sonuna %command% ekleyin. (Not: Bazı başlatma seçenekleri %command% dan sonra gelirse o seçenekler çalışmayabilir)

Kapanış
Umarım rehberimi beğenmişsinizdir 🙂. Bunun dışında mangohud ile de FPS limitleyebilirsiniz. Ama bazı cihazlarda çalışmayabiliyor, o yüzden bunu kullanabilirsiniz. Herkese iyi günler diliyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı