Linux mu tercih edilmeli?

Önceden Linux kullandım :). Ama kullanmaz olaydım kurulumda tüm resimler gitmiş (Çocukluk fotoğraflarım vardı. O kadar üzüldüm ki..)

Değişiklik iyi gelir. Başlangıç olarak Linux Mint Cinnamon, MATE ve Xfce daha sonra da Zorin OS ve KDE neon kurmanı öneririm. Birisini mutlaka beğenirsin. Ben özellikle şu reklamsız, açık kaynak kodlu ve hafif uygulamalarını seviyorum.

Bunu sana kim söylediyse ya bir şeyleri eksik söylemiş ya da kendinin de hiçbir fikri yok. Wine veya türevleri olan yazılımlara güvenip Linux yüklemeyin. Wine türevi yazılımların açabileceği Windows yazılımı çok az, böyle dediğiniz zaman sanki tüm Windows yazılımları sorunsuz çalıştırabiliyormuş gibi bir algı oluşuyor ama hayır. Yarısını bile çalıştıramaz.
Gerekli kütüphanelerle GTA V oynayan bile var. Yarısını bile değil, çoğunu çalıştırır. Hatta Linux, Windows'ta aldığınız performansa çok yakın bir performans bile sunabilir;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Linux, Windows kadar stabil değil ve sistem kaynaklarını düzgün kullanamıyor. İşlemci ve ekran kartı üreticileri sürücülerini hep Windows için güncelliyorlar. Linux ve Linux Dağıtımları Windows'a göre daha az performanslı çalışıyor. Hız(Açılış süresi vs.) konusunda daha iyi olsalarda performans(Oyundaki FPS vs.) Windows kadar iyi olmayacaktır.

Linux özgürlüğün işletim sistemidir. Ama amacınız oyun oynamak ise hiç bulaşmayın. Arkadaşında dediği gibi Windows gibi setup.exe indirip kuramazsınız. Ama Windows'a göre kat ve kat hızlı sisteminiz yavaş ise ve sadece video izliyorsanız v.s kullanabilirsiniz.

Gerekli kütüphanelerle GTA V oynayan bile var. Yarısını bile değil, çoğunu çalıştırır. Hatta Linux, Windows'ta aldığınız performansa çok yakın bir performans bile sunabilir;

GTA 5 çalıştırdı diye her şeyi çalıştıracak değil, ben de zamanında Saints Row The Third oynadım Wine ile ama Adobe Photoshop'u çalıştıramadım? 2-3 yazılım çalıştırdı diye Wine'a güvenmemiz gerekmiyor. Bırak Adobe Photoshop'u C# ile yazılmış 15MB'lık basit bir yazılımı bile çalıştıramadığı oluyor.

GTA 5 çalıştırdı diye her şeyi çalıştıracak değil, ben de zamanında Saints Row The Third oynadım Wine ile ama Adobe Photoshop'u çalıştıramadım? 2-3 yazılım çalıştırdı diye Wine'a güvenmemiz gerekmiyor. Bırak Adobe Photoshop'u C# ile yazılmış 15MB'lık basit bir yazılımı bile çalıştıramadığı oluyor.
GTA V'i göstermemin sebebi çok fazla kütüphaneye ihtiyaç duyması. Sizin Photoshop'u çalıştıramamanız, çalışmayacağı anlamına gelmez. İnternette tonlarca video var. "Photoshop in Linux" yazarsanız bulursunuz. Kütüphaneleri kuramamışsınızdır, mimari yanlıştır v.s v.s bir sürü nedeni var. Buyur bak, öğrenirsin nasıl kuracağını. Linux'a ve Windows kütüphanelerine hakim olmadan denersen suçu Linux'a atarsın işte;

GTA V'i göstermemin sebebi çok fazla kütüphaneye ihtiyaç duyması. Sizin Photoshop'u çalıştıramamanız, çalışmayacağı anlamına gelmez. İnternette tonlarca video var. "Photoshop in Linux" yazarsanız bulursunuz. Kütüphaneleri kuramamışsınızdır, mimari yanlıştır v.s v.s bir sürü nedeni var. Buyur bak, öğrenirsin nasıl kuracağını. Linux'a ve Windows kütüphanelerine hakim olmadan denersen suçu Linux'a atarsın işte

Suçu Linux'a değil, Wine ve türevlerine atıyorum. Videoda kullanıcının yaptığı hiçbir şey yok, PlayOnLinux kurup Photoshop'u çalıştırmış hepsi bu. Zaten PlayOnLinux'un amacı hangi kütüphaneye ihtiyaç duyuyorsa otomatik kurabiliyor olması. Ancak ben onu da yapmama rağmen Photoshop sorunsuz çalışmıyor. 1-2 kişinin Photoshop'u çalıştırabiliyor olması herkesin çalıştırabileceği anlamına da gelmiyor bunu da belirteyim, senin burada Wine'ı önerdiğin kişi giriş seviyesi bi' Linux kullanıcısı farkındaysan. 4 seneden uzun süredir Linux kullanıyorum bana mı öğretiyorsun kütüphaneleri, bağımlılıkları? Daha düne kadar PlayOnLinux en fazla Photoshop CS3'ü açabiliyordu :D Şu an bile en son desteği CS6'ymış zaten.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı