Linux nasıl yüklenir?

Daha fazla  
Windows işletim sisteminden Linux'a geçmek istiyorum. Kendim yapabilir miyim yoksa bir bilgisayarcıya götürmem daha iyi olur? Laptop kullanıyorum.
Ayrıca kendim yapacksam Windows'taki tüm verilerimi nasıl aktarabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendiniz kurabilirsiniz zaten çok basit. Bende yaklaşık 1 ay önce geçtim ve dualboot olarak kurmama rağmen bir daha Windows'un yüzüne bile bakmadım :D önce dağıtımını belirlemen gerek. Ben Linux Mint ile başlamıştım ve hala kullanıyorum. Dağıtım olarak birkaç seçenek var. Linux Mint Cinnamon, Zorin OS Core (daha fazla gelmedi aklıma siz söyleyebilirsiniz). Bence bunlar yeni başlayanlar için iyi dağıtımlar. Yapman gereken şey Windows gibi Linux'u USB'ye yazdırmak. Bunun için en iyi programlar Ventoy ve balenaEtcher. Daha sonra boot menüsünden veya BIOS'tan boot sıralamasını değiştirerek USB'den başlatıyoruz bilgisayarı. İlk seçenekteyken entere basıyoruz ve yükle diyoruz. Daha fazla yardım için beni etiketleyebilirsiniz.

En basiti Ventoy kullanmak. Beğendiğiniz Linux sürümlerini atın içine. Böylece tek USB ile Linux'u yüklemeden önce sırayla hepsini deneyebilirsiniz.

Single kuracaksanız kurulum gayet kolay, Next Next. Dual Boot kuracaksanız disk bölümlendirme kısmında küçük bir değişiklik yapmanız gerekli.

VirtualBox ile kullanarak yapmıştım

Sanal makineyle gerçek cihaza indirmek arasında fark oluyor. Benim tavsiyem Linux Mint Cinnamon kurmanız. Şu an kendim bunu kullanıyorum. Windows'a aşırı benzer. Geçerken hiç zorlanmıyorsunuz. Yardım gerekirse etiketleyebilirsiniz.

Geri
Yukarı