Linux neden yüklenir?

Exotic

Hectopat
Yer
Balıkesir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar...
Linux kullananlar var forumda. Neden kullanıyorlar merak ediyorum. Linux' un Windows' tan ne farkı var. Windows' a yüklenen yazılımlar Linux' a yüklenir mi? Yorumlarınız için teşekkürler.

Neden Linux'a hep düşük sistemlere yüklenir deniyor anlamıyorum. Linux'un farkı şu. Kodlama yapmak için ideal. Daha güvenli. Genellikle kodlarla işini halledersin. Windows gibi next next next demezsin. İnsanlar iki kod yazmaya üşendikleri için Linux kullanmıyorlar. Windows'un tekelinde her şey. Laptop alıyorsun Microsoft'a para. Office yükleyeceksin, ver bakalım para. Windows'un mantığı bu. Ama şu doğru Linux'ta program az. Evet az ama yine de yeterli. Window programları Linux üzerinde Wine adlı program sayesinde çalıştırılabilir ancak Windows'taki performansı vermez. Ancak Linux için yazılmış uygulamalar genellikle Windows sürümlerine göre daha iyi çalışıyor. Yada aynı performansı veriyor. (y)

Linux tamamen ücretsizdir. İstediğiniz sürümü ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Virüs bulaşma olayı daha azdır. Neredeyse hiç yok gibi. Windows' a yüklenen yazılımları yükleme imkanın olmaz. Aynı yazılımın Linux sürümü için olanı temin edip kurabilirsin.

Windows'taki programların %99'u Linux'da var. Şirket kurumsal kullanıyorsam Linux kullan. PC'de oyun oynamıyorsan (GTA,...)
Linux kullan. Parus'u tavsiye ederim.

Daha düşük sistemlere kurulması tamamen Türkiye'de kullanımıyla alakalı. Kodla uğraşacak adam yok. Yazılım üreten adam yok. Herşeyi bırakın bilgisayarı günlük kullanım ya da oyun dışında kullanan insan çok az. Çoğumuzun kullandığı günlük uygulamaların çoğu windows sertifikalarıyla yazılır. Peki bu uygulamaları nasıl linuxta kullanıcaz derseniz linuxun kendi kaynaklarından istediğiniz programın alternatifini kurucaksınız. Bu şuna benzer; winamp kullanan biriyseniz, aimp kullanıcaksınız. Sonuç itibariyle müziğini yine dinleyebiliceksiniz. Ama winamptan vazgeçiceksiniz. Şunu da belirtmek lazım. Yıllardır windows+linux multi boot kullanıyorum. Yalnızca merak ettiğim yeni bi oyunu denemek için linux a giriyorum. Daha sonra kod yazan insanlar zaten oyunu linux a uyumlu hale getirip PlayonLinux üzerinden kullanıcıya sunuyor.

Geri
Yukarı