Linux'ta son kernel nasıl yüklenir?

@cengover_ekin hocam haklı. Linux'un sürücüleri yeterli olacaktır. Seste sıkıntı varsa yardımcı olabiliriz.
Seste sıkıntı mı var? Hiç mi ses yok, başka problem mi var? Linux'un kendi sürücüleri yeterli olacaktır.
Seste bir sıkıntı yok. Realtek'e alışkın olduğum için ayarlamaları daha kolay yaparım diye yüklemek istedim. Örneğin Windows'ta kulaklığı varsayılan kolayca seçebiliyorum. Burada da kolaydır da ben yapamadım. Onun içindi.

Arkadaşlar 'Realtek HD Audio' yüklerken 'readme' dosyasına baktım. Adımları takip ettim. Hata ile karşılaşınca çözümüne baktım. Bana "you don't install the kernel Source code or kernel header" dedi. Nasıl yüklenir diye araştırdım. Anlatanlar çıktı ama ben anlamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

(Bir de kısaca, kernel nedir anlatabilir misiniz?)

Hangi dağıtım ve nereyi rehber alıyorsun. Çekirdek headers olarak geçen, modül eklemek/derlemek için fonksiyon, değişken, api ve makroların bulunduğu çekirdek parçasıdır. Her çekirdek sürümüne,ona ait header kurabilir.
Seste bir sıkıntı yok. Realtek'e alışkın olduğum için ayarlamaları daha kolay yaparım diye yüklemek istedim. Örneğin Windows'ta kulaklığı varsayılan kolayca seçebiliyorum. Burada da kolaydır da ben yapamadım. Onun içindi.

pavucontrol paketini kurmayı deneyebilirsin. 'Realtek HD Audio' ile istediğini elde edemezsin, bu herhangi bir arayüz sunan bir sürücü değildir.

Hangi dağıtım ve nereyi rehber alıyorsun. Çekirdek headers olarak geçen, modül eklemek/derlemek için fonksiyon, değişken, api ve makroların bulunduğu çekirdek parçasıdır. Her çekirdek sürümüne,ona ait header kurabilir.

pavucontrol paketini kurmayı deneyebilirsin. 'Realtek HD Audio' ile istediğini elde edemezsin, bu herhangi bir arayüz sunan bir sürücü değildir.
Realtek'in Windows'ta verdiği ses kalitesinide beğendiğim için onu istedim. 'pavucontrol'e de bakarım. Bu 'header'ı nasıl kurarım?

Linux Mint kullanıyorum.

Linux Mint'te headers paketleri, dkms, basit derlemeleri yapacak bir kaç paket kurulu gelir. Bu tür 3. parti çekirdek modüllerini derlemek için, Linux Mint'te ek paket kurmaya gerek yok. Yeter ki kurmaya çalıştığın modül, çekirdek sürümünü desteklesin. Aslında "Realtek Audio" olarak geçen, kurulu olarak gelen alsa'nın, bir kaç aygıt için destek eklenmiş halinden başka bir şey değil, yani kurman bir şey değiştirmez.

Ses dengesi ile ilgili bir şey arıyorsan, PulseEffects uygulamasını Yazılım Yöneticisinden aratarak depodan kurabilirsin. wwmm/pulseeffects

Yeni konular

Geri
Yukarı