Linux nasıldır?

Bu yöntemi nereden buldun? Ben arıyorum arıyorum bulamıyorum.
Yöntemin mantığı çok basit ve bilinen bir yöntem. Kilit ekranında erişilebilen herhangi bir yazılımın adını başka bir şey yapıyorsun, CMD'yi kopyalayıp kopyaladığın CMD'nin adını o yazılımın adı yapıyorsun ve CMD üzerinden şifreyi değiştiriyorsun.

Yöntemin mantığı çok basit ve bilinen bir yöntem. Kilit ekranında erişilebilen herhangi bir yazılımın adını başka bir şey yapıyorsun, CMD'yi kopyalayıp kopyaladığın CMD'nin adını o yazılımın adı yapıyorsun ve CMD üzerinden şifreyi değiştiriyorsun.
Şu an gerçekten bir kaynak bulamadığım ve denemediğim için:
"Baba haklısın" diyorum XD.
İyi geceler.

Bunu biliyorsun zaten, böyle boş bir şekilde yazmana gerek yoktu. Demek ki birini fazla büyütmeyeceksin gözünde.

Her neyse benim ki bir karşılaştırmadır. Standart ev ortamında kullanımında, diskler şifreli olsa bile, Windows 10 daha güvenli duruyor.

Konuyu biraz araştırdım, ondan böyle rahat yazıyorum xd.

Ne alakası var? Diskler şifreliyse o bilgisayar zaten tamamen güvenlidir bu Windows için de geçerli, Linux için de geçerli.

Sanırsam hafiften karıştırdım biraz. Lakin okuduğum daha doğrusu çevirip okuduğum çözümler/makaleler lvm ile şifrelenmiş disklerin, çözüldüğünü söylüyorlar.
Ubuntu Forum'dan araştıracaktım ama banlıyım orada. Siteye ziyaretçi olarak bile giremiyorum.

Disklerin şifresini çözmek için şifreyi bilmen gerektiğini söylüyor kardeşim. Gram İngilizcen yok, gelmişsin burada yargı dağıtıyorsun. Bari Google translate kullan da çevir çevirebildiğin kadar.

İşte buna gülerim. Anlamdım ki sen iletişim kurulacak bir insan değilsin.
Laf sokmaya dayalı bir makineli tüfenk xd.

Ben araştırmamı yaptım. Attım makaleleri.
Genel olarak hangisi güvenilir diye kıyaslamamı da yaptım.

Haydi şu son yazdığına da cevap vereyim de seninle alakamı keseyim.

16.04 ya da 16.10 sürümleri çok berbattı ihtiyaçlarımı tam olarak görmüyordu.
Ben de o zaman bilmeden felsefelerini hafife aldım ve Linux'un paralı olması gerektiğini, böylelikle kaynak bulabileceklerini ve daha da gelişeceklerini belirten bir yazı yazdım.
Windows 10 daha iyiydi yani o zamanlar.

Şunu da ekleyeyim, Linux kullanmak, Windows'a göre kolay. Bunu dile getirdim hep.
Kendi beynin gibi düşünebilirsin. "nasıl laf sokarım?" diye odaklandın ya şu an, Linux'ta "nasıl kullanıcı dostu olurum?" diye, günden güne gelişiyor. Zaten felsefesi, de en iyi şekilde kullanıcıya hizmet vermektir.

Ben böyle kapalı bir zihniyet görmedim yalnız. Adamlar eleştiriye inanılmaz derece de kapalılar.
5 yıl geçmiş ya. Salın da girelim xd.

Dünyada 1 tane dağıtım yok ki kardeşim, bir sürü dağıtım var. O kadar dağıtım arasından gitmişsin kurmuşsun Ubuntu'yu. Tamam bak Ubuntu buglıdır, sana hak veririm ben de kullandım. Ben 7 tane dağıtım kullandım hatta aralarından en iyi seçtiğim dağıtımlar Linux Mint, OpenSUSE GNOME. Eğer GNOME seviyorsan güzel bir dağıtım Debian iyidir tabii her şeyi elle yapacaksan sen hiç Linux Mint kullandın mı? Kullanmadın bence.

Güvenlik kısmına cevap verdim. Genel olarak şifrelemediğimiz için depolama birimlerinin, evdeki herhangi birini kolayca Linux sisteme hükmedebileceğini söyledim.

Bugüne kadar şifreleme ile uğraşmadım hiç ve denemedim de açıkçası. İnternette bulduğum makaleler bir imkanı olduğunu da söylüyor.

Ama iş laf sokarak anlatmaya çalışmaksa, burada demek ki bir şeyler ters gidiyor. LoL'de ki kanser eden, olgunlaşmamış toxic insanları düşünün. @gen2 bunlar gibi davranıyor. Kendi ile iletişim kurdurtmuyor.

Fanboy bile diyor yani. Bir de bana diyor.

Kardeşim senin o güvenli dediğin Windows 10'a bir USB'ye Live Linux distrosu yazdırsam senin o güvenli dediğin Windows 10'nun şifresini rahat rahat kırarım yani bırak şifreyi senin dosyalarını alıp götürürüm yani oradan. Bak ne güzel Linux'e erişemiyorsun Windows 10 persistence ile adamlar onu bile yapmış bırak onu Dual Boot olarak kuruyorum Windows 10'nun dosyalarını Linux'den rahat rahat elleyebiliyorken Windows'dan Linux'un dosyalarını elleyemiyorum mesela.

Hatta bırak onu senin Windows 7'den kalma dediğin açık hala duruyor zaten Windows 10 yeni bir işletim sistemi de değil, içindeki kernel 2001'den kalma kernel. Adamlar Windows 7'yi almış, basmış içine temayı Windows 10 diye sunmuş. Yazılımları da geliştirmişler biraz :D Bu yani, Windows 10 içindeki her şey Windows 7 ile aynı dosyalar, aynı güvenlik açıkları halen daha içerisinde barınıyor.
Bu yöntemi nereden buldun? Ben arıyorum arıyorum bulamıyorum.
Ama birinin, şifrelemeden diske Linux kurması çok olası bir şey.
Windows 10'da da Defender devre dışı bıraktığını ön görmek + kurulum medyası bulması.
Bundan Linux kadar emin olamadığım için hatta bu yöntemi yeni duyduğum için, Windows 10 yine daha güvenli geliyor.

Kurulum medyası tamam ama diğerini kestiremiyorum.
Bu anlattıklarım, gündelik bir yaşamda olası şeyler gibi.
Senin o güvenli dediğin Windows Defender'i nasıl bypass ediyorlar bir bilsen. :)

Linux olmasa Microsoft bize ne işkenceler yapardı. :)

Varsa bir itirazın hepsini kanıtlarım yani benim için sıkıntı değil, hepsinin kanıtları var bende.

Şu at gözlüklerini bir çıkar artık.
Güzel dostum, sen direkt çatma odaklı yazılar yazmışın. O yüzden doğru bir iletişim kuramam ben seninle. Hakaret içerikli saçmalıklar bile yazmışın beni tanıyıp, etmeden.
Yazdığın şeylerde: "Ciddiye almam seni" diye bir şey yazmışın. Devam et onu uygulamaya. Yazma bir şey.

Güzel dostum, sen direkt çatma odaklı yazılar yazmışın. O yüzden doğru bir iletişim kuramam ben seninle. Hakaret içerikli saçmalıklar bile yazmışın beni tanıyıp, etmeden.
Yazdığın şeylerde: "Ciddiye almam seni" diye bir şey yazmışın. Devam et onu uygulamaya. Yazma bir şey.
Tamam, bana dediklerimi açıkla bakalım güzel kardeşim benim. Bir açıklama yap bana Windows güvenli ya hani şimdi.
Hani Linux'e doğrudan erişebiliyoruz ya.

Şifresi kırılmıyor Windows'un.

1- Gaming için çok ideal değil, fakat proton gibi wine gibi yazılımlar sayesinde linux desteği olamyan oyunlar da biraz performans kaybı ile de olsa oynanılabiliyor. CSGO için herhangi bir sorun yaşamazsın ama, native olarak linux destekli.

2- Linux'a yeni giriş yapıyorsan Ubuntu şiddetle tavsiye ederim. Desktop environment olarak da KDE ile gelen KUBUNTU'yu kurman linuxa ısınmanı çok kolaylaştıracaktır. Ubuntu ile çok az sorun yaşarsın, kullanımı pek kolay, KDE sayesinde de görünümsel olarak inciğine cinciğine kadar düzenleyebilirsin. Diğer Ubuntu çeşitlerine buradan bakabilirsin.

Ha, diyorsan ben işleri sıfırdan öğrenmek istiyorum, linux nedir iyice öğrenmek istiyorum, kendi bilgisayarımda sadece istediğim ve ihtiyacım olan yazılımlar olsun istiyorum; o zaman ARCH kurabilirsin. Ama uyarayım, ARCH kurması kolay iş değil yeni linux kullanan birisi için. ARCH kurumak istiyorsan takip etmen gereken rehber. "Linux zordur" diyen çoğu kişi aslında ARCH'dan bahsediyordur çoğu zaman.

3. Her Linux distrosu aynı değil, kullanımı farklı. Fakat gündelik kullanım için Ubuntu kullanmak oldukça içgüdüsel ve doğal gelecektir. Hatta KUbuntu kurduysan güzelce ricing yaparak gözlere de güzel hitap ettirebilirsin.

4- Eğer güvenliğe o kadar takıntılıysan yukarıda bahsettiğim üzere ARCH kurmalısın. Kurması anlaması biraz zor ama ARCH kurduktan sonra üzerine KDE desktop environment kurarsan ileride pek az sorunla karşılaşırsın ve gayet doğal hissettiren bir işletim sistemin olur. Yukarıda da dediğim gibi, ARCH sayesinde sadece ihtiyacın olan yazılımı ihtiyacın olduğu zaman yüklüyorsun.

Ama yani ARCH harici diğerleri kötüdür demiyorum, diğer distrolar da gayet güvenli. Pek fazla kişi zaten linux kullanmadığı için linux'a bulaşabilecek virüs de pek fazla yok etrafta.

5- Windows'un linux'dan iyi olan sadece iki yönü var, 1- tüm bilgisayarların halihazırda windows yüklü gelmesi, 2- çoğu yazılımların windows için yazılmış olması. Fakat windows inanılmaz derecede sınırlayıcı bir işletim sistemi. WINE gibi yazılımlar sayesinde de windows için yazılan çoğu şeyleri de linux cihazında çalıştırabilirsin. O da olmadı, Virtual Machine yüklersin, onun içinde kullanırsın windows yazılımlarını. Linux inciğine cinciğine kadar modifiye edebileceğin bir platform.

Yeni konular

Geri
Yukarı