Linux, PyCharm, Unreal Engine ve GIMP gibi programları destekliyor mu?

Makaleler
4
Yer
Antalya
Daha fazla  
Linux'u merak ediyorum... Memnun kalırsam artık Linux ile yoluma devam edeceğim. Ama Linux'un destekleyip desteklemediğini bilmediğim bazı programlar var.

Şu şekilde:

• Google meet.
• PyCharm, Unreal Engine ve GIMP gibi programlar.
• Witcher 3.

Şayet Linux bunları destekliyorsa Linux'a geçmeyi planlıyorum.
Hayatımda hiç Linux kullanmadım, birkaç tavsiye verirseniz sevinirim. Mesela, Windows'tan sonra Linux zor olur mu? Uzaktan eğitimde sıkıntı yaratır mı?

Dual boot en iyi seçim olacaktır ama yine de sorularınızı cevaplayayım:
  • JetBrains IDE'lerinin hepsi destekleniyor diye biliyorum, ben zaten Linux'ta PhpStorm kullanmaktayım.
  • GIMP zaten GNU çatısı için geliştirilmiş bir yazılım elbette destekleniyor. Hatta birçok Linux dağıtımında kurulu olarak geliyor.
  • Unreal Engine cross-platform bir yazılım yani Linux desteği mevcut.
The Witcher 3 konusuna gelirsek, biraz Lutris ile uğraşırsanız açabilirsiniz diye düşünüyorum lakin oynayanları daha önce gördüm.

Destekler. Sorun çıkarsa da alternatiflerine yönelebilirsiniz. Ama ben son kullanıcıya hiç bir zaman Linux dağıtımlarını tavsiye etmem. Windows öyledir böyledir ama kullanıcı dostudur. Profesyonel sebepler yok ise Linux dağıtımlarına karışmasanız da olur.

Destekler. Sorun çıkarsa da alternatiflerine yönelebilirsiniz. Ama ben son kullanıcıya hiç bir zaman Linux dağıtımlarını tavsiye etmem. Windows öyledir böyledir ama kullanıcı dostudur. Profesyonel sebepler yok ise Linux dağıtımlarına karışmasanız da olur.
Biraz da kendimi geliştirmek istiyorum, 2-3 yıl sonra @Kerem00 gibi olabilirim belki...

Biraz da kendimi geliştirmek istiyorum, 2-3 yıl sonra @Kerem00 gibi olabilirim belki...
Ben fazla bir şey bilmiyorum ya. Samimi söylüyorum.

• GIMP doğrudan destekleniyor, paket yöneticiniz üzerinden kurabilirsiniz.(Örnek olarak sudo apt install gimp)
  • PyCharm destekleniyor. Sitesinden indirip çalıştırabilirsiniz, dağıtımınızdaki uygulama mağazasından kurabilirsiniz veya terminal üzerinden Snap ile kurabilirsiniz.
  • Unreal Engine GNU/Linux üzerinde normal bir şekilde çalışıyor ama denemedim.
  • Witcher 3, Steam Proton ile oynanabiliyor, Platinum puan almış.
Witcher 3'ün Proton'daki sayfası:

Son düzenleme:
Linux'u merak ediyorum... Memnun kalırsam artık Linux ile yoluma devam edeceğim. Ama Linux'un destekleyip desteklemediğini bilmediğim bazı programlar var.

Şu şekilde:

• Google meet.
• PyCharm, Unreal Engine ve GIMP gibi programlar.
• Witcher 3.

Şayet Linux bunları destekliyorsa Linux'a geçmeyi planlıyorum.
Hayatımda hiç Linux kullanmadım, birkaç tavsiye verirseniz sevinirim. Mesela, Windows'tan sonra Linux zor olur mu? Uzaktan eğitimde sıkıntı yaratır mı?
Kimse bunu söylememiş diye ben de yanıt vereyim. Google meet zaten bir web sitesi. Herhangi bir şekilde sıkıntı yaşamazsın. Onun haricinde Ebada Zooma yönlendirme olayında sıkıntı oluyordu ilk başta fakat bunun çözümünün bulunması da uzun sürmedi. Forumda da konusu var ve ben sıkıntısız kullanıyorum. Diğer programlar için herkes yazmış zaten, söylememe gerek yok sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı