Çözüldü Linux server sadece LAN olarak aciliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ysf 3

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, ben Minecraft serveri açmak istiyorum bunun için Linux kullanıyorum.
Ama server lan üzerinden yani sadece o aga baglanan kişiler girebiliyor ben bunu bağlı olan Wi-Fi ağına bağlanmayan kisilerinde girebilmesini istiyorum.
Kullandığım Linux distirosu kalidir umarım doğru yazmışımdir.

Çözüm
Diyelim 5667 portundan baglaniliyor senin cihaza ( Minecraft bilmiyorum ) :

1. Modemden 5667 port-forward ayari yapmalisin. Disardan gelen baglantilari local agda senin belirledigin IP'nin 5667 portuna forward eder. Serverin bulundugu local IP'nin 5667'sine forward etmelisin.
2. Linux uzerinde firewall ayari yapmalisin ( ufw allow 5667 ). Kali muhtemelen default olarak local olmayan baglantilari blokluyordur.

Bu noktadan sonra static-IP adresin varsa baglanacak arkadaslarina static IP'ni ve port-forward ederken disariya actigin portu vereceksin. ( yine 5667 secili olabilir )

Eger static-IP yoksa modemi resetleyince IP adresin degisebilir. Su halde mevcut IP adresini verirsin ( dis dunya IP adresin ).
Diyelim 5667 portundan baglaniliyor senin cihaza ( Minecraft bilmiyorum ) :

1. Modemden 5667 port-forward ayari yapmalisin. Disardan gelen baglantilari local agda senin belirledigin IP'nin 5667 portuna forward eder. Serverin bulundugu local IP'nin 5667'sine forward etmelisin.
2. Linux uzerinde firewall ayari yapmalisin ( ufw allow 5667 ). Kali muhtemelen default olarak local olmayan baglantilari blokluyordur.

Bu noktadan sonra static-IP adresin varsa baglanacak arkadaslarina static IP'ni ve port-forward ederken disariya actigin portu vereceksin. ( yine 5667 secili olabilir )

Eger static-IP yoksa modemi resetleyince IP adresin degisebilir. Su halde mevcut IP adresini verirsin ( dis dunya IP adresin ).

Çözüm
IP adresini öyle paylaşma ;)
Statik IP kullanmadıkça bir şey olmaz. Statik IP kullanıyorsa da yine çok bir şey olmaz.

Eğer modemi yeterince güncelse, sıradan pek çok insan DDOS atmaktan fazlasını yapamaz, o da bir yeniden başlatmaya bakıyor dinamik IP'ler ile.

Ek olarak Minecraft sunucusu açmış. IP adresini paylaşmayıp ne yapacak? Domain'e bağlasa, domainden IP elde etmek o kadar zor bir şey değil. Kısaca IP paylaşma verilerini çalarlar biraz eskide kalmış bir mevzu. O işler öyle o kadarcıkla oluyor olsaydı bir domaine bağlı serverlar sabah akşam herkes tarafından suistimal edilirdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı