Linux sizi ne kadar özgür kılabilir?

CinarYilmaz

Hectopat
Yer
Istanbul
Maksimum özgürlük sınırlarınızı anlatın.
Ben bu fotoğrafı bırakıyorum. EBA canlı derse girmek için kullandığım script.

1600461697763.png

Yanlışlıkla soru diye işaretledim. Profesyonel sakarım.

Maksimum özgürlük sınırlarınızı anlatın.
Ben bu fotoğrafı bırakıyorum. EBA canlı derse girmek için kullandığım script.

Eki Görüntüle 673002

Yanlışlıkla soru diye işaretledim. Profesyonel sakarım.

Linux'de değiştiremeyeceğin hiçbir şey yok. Neredeyse her şey açık kaynak, müdahale edemeyeceğin hiçbir parçası yok.

Bugün Windows 10'a çok güzel temalar yükleniyor. Yüklenmez diyenler Devian Art sitesine bakabilirler.
Araçlar yani dilimize pelesenk olmuş "Widgets" yükleniyor.
Fare simgelerini değiştirebiliyoruz.
Uygulamaların simgesini de değiştirebiliyoruz.
Metro Başlatıcı da çok güzel.
Windows 10'un sınırları güzel şu an XD.

Oyunlara tam destek hep destek, programlara da öyle.
Alt yapı olarak Linux barındırıyor içinde.

O yüzden ben, bu aralar Linux'a soğuğum biraz.

Windows 10'un sınırları güzel şu an. XD
Windows 98 ve Windows 7'de sağladıkları geniş özelleştirme seçeneklerini geri getirmişler. Yani olay onların aslında elimizden aldıkları özelleştirme seçeneklerini geri getirmelerinden ibaret.

Ayrıca özelleştirme ve özgürlük derken sadece görünümden bahsetmiyoruz. GNU/Linux dağıtımlarında özelleştirebileceğin parçaları sayayım; masaüstü ortamı, pencere yöneticisi, compositor, X görüntü sunucusu, init sistemi, kabuk, taban, çekirdek, dosya sistemi, paket yöneticisi... Daha saymayı unuttuğum bir sürü parça vardır.

Ayrıca Windows'ta yaptığın özelleştirmeler hem stabil olmuyor hem resmi olmuyor, hem de sisteme yük bindiriyor.

Son düzenleme:
Windows 98 ve Windows 7'de sağladıkları geniş özelleştirme seçeneklerini geri getirmişler. Yani olay onların aslında elimizden aldıkları özelleştirme seçeneklerini geri getirmelerinden ibaret.

Ayrıca özelleştirme ve özgürlük derken sadece görünümden bahsetmiyoruz. GNU/Linux dağıtımlarında özelleştirebileceğin parçaları sayayım; masaüstü ortamı, pencere yöneticisi, compositor, X görüntü sunucusu, init sistemi, taban, çekirdek, dosya sistemi, paket yöneticisi... Daha saymayı unuttuğum bir sürü parça vardır.

Ayrıca Windows'ta yaptığın özelleştirmeler hem stabil olmuyor hem resmi olmuyor, hem de sisteme yük bindiriyor.
Peki oyun konusunda, destekler ve driverlar, Linux ne durumda gerçekten bu konuda hiç bilgim yok ve merak ediyorum. Mesela, son çıkan oyunları Linux'ta rahatlıkla oynayabiliyor musunuz ?

Peki oyun konusunda, destekler ve driverlar, Linux ne durumda gerçekten bu konuda hiç bilgim yok ve merak ediyorum. Mesela, son çıkan oyunları Linux'ta rahatlıkla oynayabiliyor musunuz ?

AMD sürücüleri sorunsuz çalışıyor. Nvidia sıkıntılı ama çalışıyor. Oyunlar yapımcılara bağlı. Örneğin Civilization 6 oyunu Linux üzerinde çalışabiliyor. Son çıkan AAA oyunları benim bilgisayar kaldırmayacağı için araştırma yapmadım bile amcak orada da çalışan oyunlar muhakkak vardır.

Geri
Yukarı