GNU/Linux ne kadar güvenli?

Arda KC

Hectopat
Makaleler
4
Linux Dağıtımları güvenli olarak biliniyor ama çoğu uygulamaları Wine ile açmamız gerekiyor ve bu biraz sıkıntılı.

Aslında önemli dosyalarınızı Ransomware'lerden korumak için resimlerin bulunduğu klasörü erişilmez yaparsanız yani en üst yetkilere çekerseniz oraya açtığınız Ransomware yazılımı erişemiyor ve oradakı dosyaları şifreleyemiyor.

YouTube'da böyle bir video var ve Linux'dede Ransomware yazılımları varmış ve yaygın olanlardanda varmış.

Uzun zamandır bu videoyu biliyorum ama forumda üzerine muhabbet etmek için konu açtım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Linux'de bunun için ne gibi önlemler alabiliriz ki sadece Wine ile bulaşanlar yok direkt Linux üzerinde çalışan Linux için tasarlanmış Ransomware yazılımları da varmış ve bu yazılım GNU GRUB kısmını şifreliyormuş ve sisteminize erişemiyormuşsunuz.

Linux aslında iyi derecede güvenli ama ben zaten daha çok güvenliği için değil de performans açısından dolayı kullanıyorum ve gizlilik açısından daha iyi olduğu için.

Windows kullanıyorsanız zaten istediğiniz kadar güvenlik önlemi alın, arkanızda Microsoft verilerini topluyor zaten.

Windows'da bir antivirüs kurarak veritabanında olan virüslere karşı ve güvenlik duvar UAC falan derken aslında güvende olmuş oluyoruz tabii antivirüslerin yaklayamadığı virüsler var ama beleş antivirüs kullanıyorsanız veritabanında o virüs yoksa fark etmeden bir şeyler yemiş olabiliyorsunuz.

Windows Defender'de de Ransomware koruması var mesela fidye virüsünün o klasördeki resimleri belgeleri şifrelemesinden korkuyoranız o klasörü Windows Defender ransowmare koruması ile Windows 10 da koruyabiliyorsunuz, Linux'de de aynı görevi root görebiliyor.

Linux'de ise eğer her önüne gelen şeyi root ile açmıyorsan sistem dosyalarına veya bir kısma virüs bulaşabileceğini sanmıyorum.
Aslında Linux'de her şeyi kullanıcı yapması gerekli diye düşünüyorum.

@Ali998 @gen2 @OzgunP @Zurnadürüm @Arsenik @Dengesiz Kokarca @349398

Eğer önüne geleni Root ile açmazsan, Linux'te virüs yeme ihtimalin çok yok. Bilinçli kullanıcıya W10'da da virüs bulaşmaz. Tabii şu var. Linux virüsleri W10'kilere göre çok daha büyük bir araştırma ile gelir. Yani tehlikeli olma ihtimali daha yüksek ama bir o kadar da nadir. Mesela biliyorsunuzdur, sudo'nun bir açığı var. Video şurada:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Zaten bilgisayarı veya verileri önemli olan adam, sandığımızdan daha çok bilinçli olur onun korkusundan. Yani toparlamak gerekirse, arkamıza Linux'u alıp rahat rahat gezmek ne kadar mantıklı ise 7/24 korkudan doğru düzgün bilgisayarı kullanamamak o kadar mantıklı.

Bu konularda bilgili değilim ama Linux daha güvenli gibi geliyor. Klasik olacak ama bilinçli kullanıcı Windows'da da kolay kolay virüs yemez bence. Bu konuda @acv daha önce şöyle yazmıştı:
Kesin bir yargıda bulunmak bize pek düşmez gibi.

Olası zafiyetlere karşı birçok mitigasyondan yoksun olmasının yanında bazı yapısal güvenlik sorunlarına sahip diye okumuştum. Ayrıntıya girecek kadar bir bilgim yok, verdiğim linkte iddialar kaynaklarıyla beraber sunulmuş.

Üstelik virüs sorunundan yakınılan Windows'u uygun bir şekilde kullandığınız zaman virüs yeme ihtimaliniz neredeyse bulunmuyor. İnternette gezindiğiniz her site, indirdiğiniz her dosya bir tanınırlık hizmeti tarafından kontrol ediliyor. Arşiv içinde indirdiğiniz dosyaları Windows'un kendi arşiv aracı ile çıkarmanız durumunda dosyalar internet üzerinden geldiğini belirten meta verilerini kaybetmediği için çalıştırdığınız bütün uygulamalar yine SmartScreen tarafından kontrol ediliyor. Bütün bunlara ek olarak en iyi antivirüsler arasında sayılabilecek Microsoft Defender ve arayüzden kontrol edilemeyen tonla gelişmiş ayarı da yine IS ile birlikte sunuluyor. Sözün kısası, Windows çoğu açıdan daha güvenli bir işletim sistemi.

Bu konularda bilgili değilim ama Linux daha güvenli gibi geliyor. Klasik olacak ama bilinçli kullanıcı Windows'da da kolay kolay virüs yemez bence. Bu konuda @acv daha önce şöyle yazmıştı:
Linux'un de güvenli olduğu yönleri olmalı. Linux daha güvenli geliyor demişsiniz güvenli olduğunu düşündüğünüz yönler ne peki?

Bence Linux'e bir antivirüs kurmak şart clamtk gerçek zamanlı bir koruma sağlamıyor fakat indirdiğiniz dosyaları manuel olarak tarayabiliyorsunuz.

Bence bu yeterli değil gerçek zamanlı korumaya sahip olan Av'ler de biraz sıkıntı çıkarıyor bazıları kurulamıyor bile ama sanırım bağımlılıklardan kaynaklı. Tekrar Comodo antivirüs kurmayı deneyeceğim.

Eğer önüne geleni Root ile açmazsan, Linux'te virüs yeme ihtimalin çok yok. Bilinçli kullanıcıya W10'da da virüs bulaşmaz. Tabii şu var. Linux virüsleri W10'kilere göre çok daha büyük bir araştırma ile gelir. Yani tehlikeli olma ihtimali daha yüksek ama bir o kadar da nadir. Mesela biliyorsunuzdur, sudo'nun bir açığı var. Video şurada:
Zaten bilgisayarı veya verileri önemli olan adam, sandığımızdan daha çok bilinçli olur onun korkusundan. Yani toparlamak gerekirse, arkamıza Linux'u alıp rahat rahat gezmek ne kadar mantıklı ise 7/24 korkudan doğru düzgün bilgisayarı kullanamamak o kadar mantıklı.
Doas çok daha iyi diye düşünüyorum.

Linux'un de güvenli olduğu yönleri olmalı. Linux daha güvenli geliyor demişsiniz güvenli olduğunu düşündüğünüz yönler ne peki?
Linux'un Windows'a göre daha az kullanılması gibi klasik muhabbetler. En azından arkada Microsoft gibi bir sürü servis çalışmıyor Linux'da.

Dediğim gibi teknik bilgim yok, belki de kulaktan dolma bilgilerle konuşuyorumdur :) Bilgili arkadaşlar yazarsa daha faydalı olur.

Böyle bir şey yok, ben düzenli kullandığım 1 uygulamayı Wine ile kullanıyorum sadece. Herkes için aynı durum olmayabilir tabii ki ama genelde pek kullanılmıyor.

Çoğu uygulamadan kastığım Linux'de olmayan uygulamalar Wine ile çalıştırılması gerekebiliyor tabii çoğunluğu değil zaten popüler ve gerekli uygulamaların 100%90'ı Linux'de var bana göre.

Sunucularda olan saldırıların %90 zaten Windows odaklı zararlılar oluyor. Genelde içeride kullanılan 3. parti uygulamalar yüzünden oluyor. Ek olarak çoğu Linux AV'lerinde Windows zararlılarına karşı koruma sağladığını belirten bir şey de var.

Bu videoda WannCry'ın çalışmasının nedeni ise Wine. Wine explorerla dosyalara bakınca Z:\ dizininde /home dizini mevcut, görüyoruz zaten. Bence bu yüzden kitlenmiştir. Linux için zararlılar var, genelde de RAT, rootkit ve ransomware oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı