Rehber Linux SWAP alanını kaldırmak

Bir sorun sebebiyle fotoğraf yükleyemiyorum maalesef :( I yüzden bu rehber fotoğrafsız olacak.
Linux'u 32 GB USB disk üzerinden kullandığımdan, yer az kaldı. Ben de SWAP alanı silmeye karar verdim ve evet, sildim.

İlk önce fdisk -l komudunu girelim. Böylece SWAP'in olduğu yeri öğrenmiş oluruz (mesela ben USB disk üzerinden kullandığımdan /dev/sdb3'tü.)
Swap alanı kapatalım: swapoff /dev/sdXX (XX kısmına swap alanınızın yerini yazmalısınız. Örnek: /dev/sda3. Üstteki komutu çalıştırdığınızda yazacaktır.)
Şimdi de SWAP disk bölümünü kaldıralım.
İlk önce Gparted'i yükleyin.
ArchLinux/Manjaro/Archcraft: sudo pacman -S gparted
Ubuntu/Debian/Mint: sudo apt install gparted
Fedora/CentOS/RedHat: sudo dnf install gparted
OpenSUSE: sudo zypper install gparted
Sonra da Gparted'i açalım: sudo gparted
Açtıktan sonra, üst kısımdan diski seçelim. Ben USB disk üzerine kurduğumdan, /dev/sdb seçeneğini seçeceğim.
Sonra da buradan swap alanı bulun. Swap diye yazacaktır. Bölümü silin. İsterseniz, diğer bir diskin alanını büyütebilirsiniz.
Üstteki tik işareti ile işlemi uygulayalım.
Sonra da sudo nano /etc/fstab komudunu girip SWAP diye bir satır var mı yok mu diye bakalım. Varsa satırı komple silelim ve dosyayı CTRL+X yapıp çıkan ekrana onay vererek kapatalım.
Ve reboot komuduyla sistemi yeniden başlatalım.
Artık swap alanınız yok.
SWAP alanı olup olmadığını kontrol edelim:
[CODE title="fdisk -l /dev/sdb"]➜ ~ sudo fdisk -l /dev/sdb
Disk /dev/sdb: 28,64 GiB, 30752000000 bayt, 60062500 sektör
Disk model: Ultra
Birimler: sektör'i 1 * 512 = 512 baytın
Sektör boyutu (montıksal/fiziksel): 512 bayt / 512 bayt
G/Ç boyutu (en düşük/en uygun): 512 bayt / 512 bayt
Disketikeri tipi: GPT
Disk belirleyicisi: 2902F848-18AD-CF4E-AA60-2263D784CEBC

Aygıt Başlangıç Son Sektör Boyut Türü
/dev/sdb1 4096 618495 614400 300M EFI Sistemi
/dev/sdb2 618496 60057599 59439104 28,3G Linux dosya sistemi[/CODE]
Gördüğünüz gibi, artık SWAP yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçici olarak Swap alanını kapatmanın bir yolu var mı?

Sanırım swapoff komudu işinizi görecektir.
sudo swapoff -a yapıyorum yeniden başlatınca tekrar açılıyor. Hep kapalı dursa ben istediğim zaman açsam bunu sağlayacak bir komut var mı?

sudo swapoff -a yapıyorum yeniden başlatınca tekrar açılıyor. Hep kapalı dursa ben istediğim zaman açsam bunu sağlayacak bir komut var mı?

Bir de /etc/fstab dosyasında SWAP satırının başına # işareti koyun.

Bence kapatılmasada olur RAM düşükse eğer açık kalsın fayda sağlar.

32 GB alanda az yer kaldığından silmek istedim :)

32 GB alanda az yer kaldığından silmek istedim :)

Sistemi sıfırdan tek diske, Tekrar'dan kurun gitsin kurulum 5-10 dakika. Yapılandırma uygulama vb kullanmadıklarınızı da, toplu şekilde kaldırabilirsinizde sistemden. Bunun için synaptic uygulamasını kullanarak uygulamaları toplu şekilde kaldırma yoluyla, yer açmakta mümkün. Genellikle yaptığım işlemdir. Kullanmadığım uygulama ve araçları sistemden temizlerim 1GB kadar bir alanda kazanmış oluyorum bu sayede de.

Bir sorun sebebiyle fotoğraf yükleyemiyorum maalesef :( I yüzden bu rehber fotoğrafsız olacak.
Linux'u 32 GB USB disk üzerinden kullandığımdan, yer az kaldı. Ben de SWAP alanı silmeye karar verdim ve evet, sildim.

İlk önce fdisk -l komudunu girelim. Böylece SWAP'in olduğu yeri öğrenmiş oluruz (mesela ben USB disk üzerinden kullandığımdan /dev/sdb3'tü.)
Swap alanı kapatalım: swapoff /dev/sdXX (XX kısmına swap alanınızın yerini yazmalısınız. Örnek: /dev/sda3. Üstteki komutu çalıştırdığınızda yazacaktır.)
Şimdi de SWAP disk bölümünü kaldıralım.
İlk önce Gparted'i yükleyin.
ArchLinux/Manjaro/Archcraft: sudo pacman -S gparted
Ubuntu/Debian/Mint: sudo apt install gparted
Fedora/CentOS/RedHat: sudo dnf install gparted
OpenSUSE: sudo zypper install gparted
Sonra da Gparted'i açalım: sudo gparted
Açtıktan sonra, üst kısımdan diski seçelim. Ben USB disk üzerine kurduğumdan, /dev/sdb seçeneğini seçeceğim.
Sonra da buradan swap alanı bulun. Swap diye yazacaktır. Bölümü silin. İsterseniz, diğer bir diskin alanını büyütebilirsiniz.
Üstteki tik işareti ile işlemi uygulayalım.
Sonra da sudo nano /etc/fstab komudunu girip SWAP diye bir satır var mı yok mu diye bakalım. Varsa satırı komple silelim ve dosyayı CTRL+X yapıp çıkan ekrana onay vererek kapatalım.
Ve reboot komuduyla sistemi yeniden başlatalım.
Artık swap alanınız yok.
SWAP alanı olup olmadığını kontrol edelim:
[CODE title="fdisk -l /dev/sdb"]➜ ~ sudo fdisk -l /dev/sdb
Disk /dev/sdb: 28,64 GiB, 30752000000 bayt, 60062500 sektör
Disk model: Ultra
Birimler: sektör'i 1 * 512 = 512 baytın
Sektör boyutu (montıksal/fiziksel): 512 bayt / 512 bayt
G/Ç boyutu (en düşük/en uygun): 512 bayt / 512 bayt
Disketikeri tipi: GPT
Disk belirleyicisi: 2902F848-18AD-CF4E-AA60-2263D784CEBC

Aygıt Başlangıç Son Sektör Boyut Türü
/dev/sdb1 4096 618495 614400 300M EFI Sistemi