Linux tabanla işletim sistemi önerisi

Datronaero

Kilopat
Yer
Tekirdağ/Çorlu
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 2600 - B450M-K - RX590 Nitro+ - 2x16 GB RAM - Samsung 870 EVO 500GB SSD - ADATA SX6000LNP 256GB Nvme M.2 - Seagate ST2000DM008 2TB HDD - TOSHIBA MQ01ABD100 1 TB HDD - Seagate Expansion Desktop 6 TB Harici Harddisk
Merhaba arkadaşlar. Şu an bilgisayarımda Windows 10 işletim sistemini kullanıyorum. Boşta bir adet eski 200 GB hard diskim bulunuyor. Bunun içine günlük kullanım için Linux işletim sistemi kurmayı planlıyorum. Siz ne önerirsiniz? Daha önce ( sanırım 3 sene oldu ) Linux Mint ve Ubuntu kullanmıştım. Şu an da Ubuntu düşünüyorum açıkçası. Siz ne önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha dün Ubuntu 20.04.1 LTS kurdum. Tasarım olarak çok hoşuma gitti. Birkaç sene önce 16.04 kullanmıştım o çok zayıf gelmişti gözüme. Eğer sistem özelliklerin de yetiyorsa bence Ubuntu kur.

Arkadaşın dediği gibi HDD taksan bile yine Windows yanına kurmayı soruyor. "Başka bir şey" deyip diski yeniden bölümlendirmen lazım.

Linux Mint başlangıç için iyi bence. Performans için Xfce versiyonunu seçebilirsin. İlerde Linux'a alışınca Manjaro Arch tabalı olduğu için hız konusunda iyi onu da kullanabilirsin. Kubuntu da güzeldir Ubuntu'nun KDE masaüstü kullanılmış hali. Elementary OS'da tepkisellik bakımından çok hoşuma giden bir dağıtımdır onu da seçebilirsin. Bunların haricinde bakmaya doyamadığım beyaz temalı Zorin Os'u da kullanabilirsin.

Geri
Yukarı