Çözüldü Linux/ubuntu kurulum ekranında ekran dağılmış görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

m3081

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar Windows 10 yanına Ubuntu 20.04 LTS kuracaktım ancak kuramıyorum. Çünkü ekran sanki birisi yumruk atmış da ekran dağılmış gibi görünüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben daha önce kullanmıştım ama sürekli çökme sorunu yaşıyordum. Bir de güvenli değil diyorlar.

Tamam ben o zaman Kubuntu isosunu indirdim şu an Rufus ile yazıyorum.
Arkadaşlar Kubuntu'nun Dual Boot özelliği yok galiba ve Kubuntu'yu safe Graphics ile denedim ve bir program kurayım dedim ilk başta Windows gibi çift tıklayarak açıp kuracağımı sandım ama işler çok karıştı galiba Linux bana göre değil herksese yardımları için çok teşekkürler.
Bu sekilde mi?
Xubuntu.png

Yumruk atmış gibinin ne olduğunu anlamamız için bir görsel gönderebilir misin?

Arkadaşın gönderdiği gibi ve ekranda mesela bir şeye bastım ekran aynı kalıyor yenilenmesi için yenilenmesini istediğim yerin üstünde gezemem gerekiyor.

Çok yakın ve aynı sayılabilir.
Ekran kartı NVIDIA mı?

Evet.
Ön yükleyici ekranında nomodeset gibi seçenekleri deneyin.

Öyle bir şey görmedim kur, kurmadan dene, bellek testi vardı sadece.

(Başka bir çözümü çevirip biraz düzenledim yapamadığın bir yer olursa sor halledelim.)
1. Sisteminizi yeniden başlatın, başlatma sırasında ekranınızda ilk olarak bir şey gördüğünüzde, sol shift tuşunu basılı tutun.
2. Doğru yaptıysanız, birkaç seçenek içeren bir menü almalısınız. Buna GRUB menünüz denir. Oraya vardığınızda, shift tuşunu bırakabilirsiniz.
3. Bu üst seçim vurgulandığında klavyenizdeki e düğmesine basın. Bu sizi bir grup düzenleme menüsüne götürür ve bu oturum için önyükleme parametrelerini geçici olarak değiştirmenize izin verir.
4. Ok tuşlarınızı kullanarak, imleci Linux kelimesiyle başlayan ve muhtemelen şu kelimelerle biten girişe getirin: quiet splash
5. O satırın sonuna gitmek için bitirme tuşuna basın.
6. O son satıra "nomodeset" yazın.
7. Bu yeni geçici parametrelerle önyükleme sırasına devam etmek için CTRL + X tuşlarına basın.
Bu oturumunuzu "yazılım öykünmesi" modunda başlatır ve normalde kullanmaya çalışacağı video sürücüsünü atlar. İşe yararsa, umarım biraz bilgi alabilir ve videonuzu nasıl düzeltebileceğiniz konusunda daha iyi bilgiler sağlayabiliriz.
1- Bir terminal açın.
2- inxi -Fxz yazın.
3- Çıkan sonuçları buraya gönderin.

(Başka bir çözümü çevirip biraz düzenledim yapamadığın bir yer olursa sor halledelim.)
1. sisteminizi yeniden başlatın, başlatma sırasında ekranınızda ilk olarak bir şey gördüğünüzde, sol Shift tuşunu basılı tutun.
2. doğru yaptıysanız, birkaç seçenek içeren bir menü almalısınız. Buna grub menünüz denir. Oraya vardığınızda, Shift tuşunu bırakabilirsiniz.
3. bu üst seçim vurgulandığında klavyenizdeki e düğmesine basın. Bu sizi bir grup düzenleme menüsüne götürür ve bu oturum için önyükleme parametrelerini geçici olarak değiştirmenize izin verir.
4. ok tuşlarınızı kullanarak, imleci Linux kelimesiyle başlayan ve muhtemelen şu kelimelerle biten girişe getirin: Quiet splash.
5. o satırın sonuna gitmek için bitirme tuşuna basın.
6. o son satıra "nomodeset" yazın.
7. bu yeni geçici parametrelerle önyükleme sırasına devam etmek için CTRL + X tuşlarına basın.
Bu oturumunuzu "yazılım öykünmesi" modunda başlatır ve normalde kullanmaya çalışacağı video sürücüsünü atlar. İşe yararsa, umarım biraz bilgi alabilir ve videonuzu nasıl düzeltebileceğiniz konusunda daha iyi bilgiler sağlayabiliriz.
1- Bir terminal açın.
2- Inxi -fxz yazın.
3- çıkan sonuçları buraya gönderin.

Yalnız Windows 10'un yanına kuracağım Windows 10 silinmez değil mi bunu yaparsam.

Geri
Yukarı