Linux üzerinden Windows USB'si nasıl hazırlanır?

karul

Decapat
Ana bilgisayarıma format atmam gerekiyor. Açılmıyor. Elimde Linux yüklü bir laptop var. Önerdiğiniz program var mı? Windows 11 kuracağım. TPM 2.0 bypass özelliği olursa iyi olur.

UNetbootin veya Ventoy kullanabilirsin.

Bypass için:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Zaten bunu yaptığım için bilgisayar bozuldu. Technopat üzerinden ISO indirince Rufus'ta TPM 2.0 bypass yoktu. Bende bunu denedim. Olmadı. Bilgisayar'ı açınca Windows 11 simgesi geliyor. Açılmadan hata veriyor.

Kullandığınız dağıtım nedir? Linux üzerinden Windows USB belleği hazırlamak için iki yolunuz var.

WoeUSB ve Ventoy. Dediğiniz TPM Bypass olayını kurulum esnasında Regedit girdileriyle aşabilirsiniz.

Kurulumu en kolay olan Ventoy'dur.

Buradan arşiv dosyasını indirin, hangi konuma indirdiğinizi mutlaka bilin. Daha sonra terminali açıp:

Bash:
cd /ventoy/arsiv/yolu
tar -xpvf ventoy-1.0.96-linux.tar.gz
cd ventoy*
sudo ./VentoyGUI.x86_64

Bu komutları sırasıyla çalıştırarak Ventoy ekranına gelin. Sisteminiz UEFI ise Option kısmından "Partition Style"ı GPT olarak seçin ve USB belleğinize Ventoy'u kurun.

Bu işlemlerin ardından indirdiğiniz bütün ISO dosyalarını Ventoy bölümüne olduğu gibi kopyalayın ve Boot menüden USB'nizi seçin. Ventoy, size hangi ISO dosyasından başlatmak istediğinizi soracaktır ve seçtiğiniz ISO dosyasından başlatacaktır.

Kullandığınız dağıtım nedir? Linux üzerinden Windows USB belleği hazırlamak için iki yolunuz var.

WoeUSB ve Ventoy. Dediğiniz TPM Bypass olayını kurulum esnasında Regedit girdileriyle aşabilirsiniz.

Kurulumu en kolay olan Ventoy'dur.

Buradan arşiv dosyasını indirin, hangi konuma indirdiğinizi mutlaka bilin. Daha sonra terminali açıp:

Bash:
cd /ventoy/arsiv/yolu
tar -xpvf ventoy-1.0.96-linux.tar.gz
cd ventoy*
sudo ./VentoyGUI.x86_64

Bu komutları sırasıyla çalıştırarak Ventoy ekranına gelin. Sisteminiz UEFI ise Option kısmından "Partition Style"ı GPT olarak seçin ve USB belleğinize Ventoy'u kurun.

Bu işlemlerin ardından indirdiğiniz bütün ISO dosyalarını Ventoy bölümüne olduğu gibi kopyalayın ve Boot menüden USB'nizi seçin. Ventoy, size hangi ISO dosyasından başlatmak istediğinizi soracaktır ve seçtiğiniz ISO dosyasından başlatacaktır.

Direkt ISO'yu yazdırırken TPM 2.0 Bypass yapabileceğim bir program yok mu?

Windows'um bozulduğunda ben de çok fazla program denemiştim.
En sağlamı Ventoy.

Direkt ISO'yu yazdırırken TPM 2.0 Bypass yapabileceğim bir program yok mu?

Bildiğim kadarıyla şu an yok. Attığım rehber ekstra 30 saniyenizi alır.

Ventoy ile 8.1 kurup Rufus ile TPM 2.0 gereksinimlerini kaldırabilirsiniz. Rufus'un eski bir versiyonunu kullandıysanız kullanıcı özelleştirmeleri kısmı gelmeyecektir.

Geri
Yukarı