Linux ve Windows nasıl Dual Boot yapılır?

Disk yöneticisinden bir bölüm ayırın (Linux için). Elementary OS iso dosyasını USB belleğe Rufus veya benzeri bir programla yazdıktan sonra BIOS'tan boot ayarlarında USB belleği seçip başlatın. Disk bölümleme ve biçimlendirme kısmından boş kısma ekle (+) tuşuna basıp EFI seçin ve kaç MB olacağını belirleyin (bende 105 MB benzeri yetecektir). sonra bir daha aynı tuşa basın ve swap seçin (bende 4096 MB) en son boş kısmın kalan kısmı için bir daha + deyin ve yalnızca "/" olanı seçip ext4 dosya tipini seçin. MB olarak tamamını seçin ve o sürücüye kurulumu başlatın

Kafa karıştıracak hiçbir şey yok, kurulum esnasında şöyle bir seçenek olacak "Windows Boot Manager işletim sisteminin yanına kur" buna basıp Linux için alan ayırın ve kuruluma devam edin.

Alan ayırmakta kolay iş, aşırı kolay bir iş. Şu an tarif edemiyorum kuruluma geçince göreceksiniz zaten.

Disk yöneticisinden bir bölüm ayırın (Linux için). Elementary OS iso dosyasını USB belleğe Rufus veya benzeri bir programla yazdıktan sonra BIOS'tan boot ayarlarında USB belleği seçip başlatın. Disk bölümleme ve biçimlendirme kısmından boş kısma ekle (+) tuşuna basıp EFI seçin ve kaç MB olacağını belirleyin (bende 105 MB benzeri yetecektir). sonra bir daha aynı tuşa basın ve swap seçin (bende 4096 MB) en son boş kısmın kalan kısmı için bir daha + deyin ve yalnızca "/" olanı seçip ext4 dosya tipini seçin. MB olarak tamamını seçin ve o sürücüye kurulumu başlatın
Tabi bu söylediğim arkadaşların söylediği Windows'un yanına kur seçeneği yoksa. O seçenekten kolayca kurabilirsiniz.

Arkadaşlar oyundan feragat edip tamamen Elementary OS'a geçeceğim birazdan. Bu söylentisi çıkan OS değiştirme hastalığı bana da bulaştı sanırım. Bu Windows 10 ile atacağım son mesaj, güle güle!

Birkaç hafta sonra, Windows'a dönersiniz muhtemelen. Bence bunun yerine Dual Boot yapman daha sağlıklı olur.

Arkadaşlar oyundan feragat edip tamamen Elementary OS'a geçeceğim birazdan. Bu söylentisi çıkan OS değiştirme hastalığı bana da bulaştı sanırım. Bu Windows 10 ile atacağım son mesaj, güle güle!

Oha, hayatımda gördüğüm en hızlı karar değiştirme bu olabilir, bu arada elementary pek önermiyorum, özelleştirmeye açık değil.
Linux'da Steam oyunlarının %95'ini oynayabilirsiniz, ayrıca Lutris'de var size yardımcı olacak
@445124 bir sorun yaşadığında direk Windows'a geçmek yerine bizden yardım iste, beni açtığın Linux ile alakalı bir konunun altına etiketleyebilirsin.

Oha, hayatımda gördüğüm en hızlı karar değiştirme bu olabilir, bu arada elementary pek önermiyorum, özelleştirmeye açık değil.
Linux'da Steam oyunlarının %95'ini oynayabilirsiniz, ayrıca Lutris'de var size yardımcı olacak
@445124 bir sorun yaşadığında direk Windows'a geçmek yerine bizden yardım iste, beni açtığın Linux ile alakalı bir konunun altına etiketleyebilirsin.

Hocam teşekkürler şu anda Elementary OS'dayım önceden Linux Mint deneyimim vardı sadece ama şimdilik gördüğüm kadarıyla çok güzel bir OS. Bu arada firefox ve driver'larımı indiriyorum şu anda bunu yazdığım tarayıcının ismini bile bilmiyorum. 😆

Düzenleme; Tarayıcı mükemmel şu an kararsız kaldım bunda mı kalsam firefox mu indirsem diye.

Hocam teşekkürler şu anda Elementary OS'dayım önceden Linux Mint deneyimim vardı sadece ama şimdilik gördüğüm kadarıyla çok güzel bir OS. Bu arada Firefox ve Driver'larımı indiriyorum şu anda bunu yazdığım tarayıcının ismini bile bilmiyorum. 😆

Düzenleme; tarayıcı mükemmel şu an kararsız kaldım bunda mı kalsam Firefox mu indirsem diye.

Firefox çok daha iyi bir gizlilik sunuyor.

Linux'ta Steam oyunlarının %95'ini falan oynayamazsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı