Linux'a başlangıç

Dostum eğer programlama ile uğraşacağım diyorsan Ubuntu ve türevlerini kurmalısın. Çok daha fazla destek var ve çoğu ide sorunsuz çalışıyor. Tabi farklı dağıtımlar kullanıp sorun yaşamayanlar illaki vardır. Örneğin ben manjaro da çok sorun yaşadım. Şu an ubuntu kullanıyorum ve 1 senedir işkence çektiğimi anladım.

Dostum eğer programlama ile uğraşacağım diyorsan Ubuntu ve türevlerini kurmalısın. Çok daha fazla destek var ve çoğu ide sorunsuz çalışıyor. Tabi farklı dağıtımlar kullanıp sorun yaşamayanlar illaki vardır. Örneğin ben manjaro da çok sorun yaşadım. Şu an ubuntu kullanıyorum ve 1 senedir işkence çektiğimi anladım.
Ubuntu kurulacak diye bir kural yok. Arco kullanıyorum. C# dışında sorunsuz çalışıyor.

İlla ki Fedora yüklemene gerek yok. Kubuntu isimli dağıtım da KDE Plasma kullanıyor. Ayrıca bölümleme kısmında sadece bir EXT4 bölümüne "/" ataman yeterli. Diğer bölümleri ayrı ayrı yapmana veya swap bölümü oluşturmana gerek yok. Swap bölümü oluşturulmadığı zaman çoğu dağıtım swapfile oluşturur. Bu swapfile da aynı görevi görür ve boyutu ayarlanabilir. Ayrı bir bölüm açıp bölümlerimin çorba olması yerine swapfile kullanmayı tercih ederim.
Ben onu bile yapmıyorum, diskte boş bölüm açıp bırakıyorum, sonra da Windows'un yanına kur diyorum. Tıkır tıkır hallediyor kendi. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı