Linux'a geçince oyunda FPS artışı olur mu?

Tarayıcı, Minecraft, Discord, Potplayer kullanırım.
Potplayer yerine MPV'ye göz atın, aşırı minimal bir oynatıcıdır. Günlük kullanımda hissettiğim tek eksiği kaldığın yerden devam ettirmemesi, onun için de şu script'i kurarsanız oluyor. Script dosyalarını ~/.config/mpv/scripts/ konumuna yerleştirmeniz gerekli.

Potplayer piyasadaki en iyi oynatıcı oda onun kadar kalitelimi mesela potplayerde alt yazı ve videoya dublaj ekleyebiliyosun ve 360 video özelliğide var. Öneriniz için teşekkürler gene de.

Potplayer yerine MPV'ye göz atın, aşırı minimal bir oynatıcıdır. Günlük kullanımda hissettiğim tek eksiği kaldığın yerden devam ettirmemesi, onun için de şu Script'i kurarsanız oluyor. Script dosyalarını ~/.config/mpv/scripts/ konumuna yerleştirmeniz gerekli.

Potplayer piyasadaki en iyi oynatıcı oda onun kadar kalitelimi mesela potplayerde alt yazı ve videoya dublaj ekleyebiliyosun ve 360 video özelliğide var. Öneriniz için teşekkürler gene de.
Altyazı ve dublaj eklemek bir marifet değil, tüm oynatıcıların yaptığı bir şey zaten bu. 360 video özelliğini de kaç kişi kullanıyor bilmiyorum, gerekli değil bence.

Windows 10'dan Linux Mint'e geçince iyi bir FPS artışı fark ettim. Tavsiye ederim. Oyun CS:GO.

Pardus Xfce kullanmayı düşünüyorum. Sizce FPS artışı olur mu?

Native oyunlarda genelde gözle görülür artışlar oluyor. Ama bazı senaryolarda native desteğe rağmen Windows daha iyi FPS verebiliyor.

Eski kartım 9800GT Linux tarafında düzgün bir sürücüye sahip değildi. Bundan olsa gerek Windows'a kıyasla yüksek FPS almam gereken oyunlarda çok daha düşük FPS alıyordum. Tabii bu AMD, Intel ve daha güncel NVIDIA donanımları için yaşanma olasılığı çok düşük bir durum.

Sistemin bu spesifik grupta değilse hem oyunlarda hem de sistem kullanımında daha akıcı bir deneyim elde etmen olası.

Pardus Xfce yerine Linux Mint Xfce'ya da Linux Lite öneririm.

Native oyunlarda genelde gözle görülür artışlar oluyor. Ama bazı senaryolarda native desteğe rağmen Windows daha iyi FPS verebiliyor.

Eski kartım 9800GT Linux tarafında düzgün bir sürücüye sahip değildi. Bundan olsa gerek Windows'a kıyasla yüksek FPS almam gereken oyunlarda çok daha düşük FPS alıyordum. Tabii bu AMD, Intel ve daha güncel NVIDIA donanımları için yaşanma olasılığı çok düşük bir durum.

Sistemin bu spesifik grupta değilse hem oyunlarda hem de sistem kullanımında daha akıcı bir deneyim elde etmen olası.

Pardus Xfce yerine Linux Mint Xfce'ya da Linux Lite öneririm.

Hocam Linux Lite sistem gereksinimlerini bulamadım ama Pardus Xfce sistem gereksinimleri iyi gibi duruyor neden Pardus önermiyorsunuz.
Pardus Xfce sistem gereksinimleri aşağıdaki linkte.

Hocam Linux Lite sistem gereksinimlerini bulamadım ama Pardus Xfce sistem gereksinimleri iyi gibi duruyor neden Pardus önermiyorsunuz.
Pardus Xfce sistem gereksinimleri aşağıdaki linkte.

Xfce kullanan hemen hemen her sistem benzer özellikler ister hocam zaten. İlla hafiflik istiyorsanız boşta 400 MB kadar RAM tüketen lxle var. Ama nispeten daha eski Ubuntu 18.04 tabanında şu anlık
Pardus ana odağı kurumlar olan bir dağıtım. Yani günlük kullanıcıyı hedeflemiyorlar. Aşağıya daha önce bir konudaki mesajımı bırakayım buyurun.

3 4 ay kadar Mint kullanmış birisiyim. Yaklaşık 2 yıldır da Linux dağıtımları kullanıyorum.

Linux Mint içerisinde sürücü yöneticisi gibi kullanıcının işini kolaylaştıran araçlar mevcutken bu Pardus tarafında mevcut değil. Daha birkaç güncelleme öncesine kadar kaynak tüketimi noktasında dahi sorun vardı ve paket yönetimi noktasında da karmaşa mevcuttu.

Onu geçtim, varsayılan programlara bakarak bile Pardus'un bir son kullanıcı/günlük kullanım dağıtımı olmadığını anlarsınız. Linux Mint Firefox'un kişisel kullanım odaklı sürümüyle geliyor, Pardus ise kurum odaklı esr sürümüyle geliyor. Ayrıca Pardus ekibinin diğer projelerine bakarsanız hepsinin kurumlara yönelik olduğunu görebilirsiniz.

Geri
Yukarı