Linux'a geçiş ve Driver'lar nasıl kurulur?

601.912hmet

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600 (Silverstone Kr-03)
Gigabyte Aorus GTX 1080Ti Xtreme
G.Skill Ripjaws V 16+16 3600
MSI B550M PRO-VDH WiFi
Samsung 860 Evo 500 GB SATA 3
Samsung 970 Evo Plus 1 TB NVMe
Thermaltake Smart 700W RGB 80+
Lian Li Lancool 205M Mesh (+2 Aerocool 120 ARGB)

1. Samsung Odyssey G3 27" 165Hz
2. Philips 192E 19.2" 60hz 768p

Logitech Extreme 3D Pro

Xiaomi Redmi Note 11 Pro
Meslek
Öğrenci
Daha önce Intel-ATI sistemde Ubuntu kullanmıştım ve driver sorunu yaşamamıştım ama oyunlarda sorun yaşamıştım. Şu anki sistem şu şekilde; R5 5600, Aorus 1080 Ti, G.Skill16+16 3600, MSI B550M Pro-VDH Wi-Fi, Samsung 500 GB SATA 3 + 1 TB NVMe. Ubuntu driverları var mı? Ve kontrol yazılımları? Ayrıca çoğunlukla oynadığım oyunlar da şunlar; GTA V, Roblox, ETS2/ATS, Minecraft, Cities Skylines 2, The Forest, War Thunder, Valorant, PUBG battlegrounds, CS2, BeamNG.drive. Bunlara destek var mı? Ubuntu performansı nasıl etkiler? Windows 11'den sıkıldım.

Roblox, PUBG, Valorant desteklenmiyor. Diğer oyunlar destekleniyor veya Proton vb. araçlar ile problemsiz denebilecek seviyede oynanabiliyor. NVIDIA sürücülerini güncellemek için basit bir komut yeterli oluyor. Direkt olarak Linux tarafında desteği olan oyunların, daha iyi performans sergileme şansı var. Genel masaüstü performansı olarak daha iyi olacağını düşünüyorum.

Daha önce Intel-ATI sistemde Ubuntu kullanmıştım ve driver sorunu yaşamamıştım ama oyunlarda sorun yaşamıştım. Şu anki sistem şu şekilde; R5 5600, Aorus 1080 Ti, G.Skill16+16 3600, MSI B550M Pro-VDH Wi-Fi, Samsung 500 GB SATA 3 + 1 TB NVMe. Ubuntu driverları var mı? Ve kontrol yazılımları? Ayrıca çoğunlukla oynadığım oyunlar da şunlar; GTA V, Roblox, ETS2/ATS, Minecraft, Cities Skylines 2, The Forest, War Thunder, Valorant, PUBG battlegrounds, CS2, BeamNG.drive. Bunlara destek var mı? Ubuntu performansı nasıl etkiler? Windows 11'den sıkıldım.

Valorant ve PUBG Linux tarafında oynanamıyor maalesef. Diğer oyunlar düzgün ya da çok iyi çalışıyor. Sürücü noktasına velecek olursak sisteminde sürücü sorunu çıkartabilecek herhangi bir parça yok.

Bu arada Ubuntu'yu varsayılan snap ile gelen haliyle kullanmanızı tavsiye etmem. Ubuntu debullshit veya debloater kullanmanız daha iyi olur.

Son düzenleme:
Valorant ve PUBG Linux tarafında oynanamıyor maalesef. Diğer oyunlar düzgün ya da çok iyi çalışıyor. Sürücü noktasına velecek olursak sisteminde sürücü sorunu çıkartabilecek herhangi bir parça yok. Bu arada Ubuntu'yu varsayılan snap ile gelen haliyle kullanmanızı tavsiye etmem.

Ubuntu debullshit veya debloater kullanmanız daha iyi olur.

Roblox'u neden es geçtiniz? Vinegar vb. araçlar yakın zamanda çalışmayı bıraktı çünkü. Yalnızca Waydroid, KVM GPU passthrough gibi seçenekler var. Onlar da sağlıklı değil ve uğraştırıcı. Tam olarak çalıştığı yok. Ya mobil ya da bir şekilde başka OS'e bağlanıyorsunuz.

Roblox'u neden es geçtiniz? Vinegar vb. araçlar yakın zamanda çalışmayı bıraktı çünkü. Yalnızca Waydroid, KVM GPU passthrough gibi seçenekler var. Onlar da sağlıklı değil ve uğraştırıcı. Tam olarak çalıştığı yok. Ya mobil ya da bir şekilde başka OS'e bağlanıyorsunuz.

Waydroid aracılığıyla çalıştırılabiliyor dediğiniz gibi. Ondan dolayı eklemedim. Sanallaştırma ile başka bir OS çalıştırması bence bir sorun teşkil etmiyor ki waydroid diğer emülatörler gibi değil. GPU ve CPU'yu çok başarılı bir şekilde kullanıyor.

Son düzenleme:
Bu arada Ubuntu'yu varsayılan snap ile gelen haliyle kullanmanızı tavsiye etmem.

Ubuntu debullshit veya debloater kullanmanız daha iyi olur.

Bu terimleri bilmiyorum, açıklar mısınız?

Emülatör kullanmak pek eğlenceli olmaz ya.

Bu terimleri bilmiyorum, açıklar mısınız?

Snap Ubuntu tarafından geliştirilen daha çok sunuculara yönelik bir paket yöneticisi ama günlük kullanıcı sürümlerinde de kullanıyorlar ve pek başarılı bir r yönetim süreçleri yok. Ondan dolayı çoğu kullanıcı kullanmıyor ve devre dışı bırakıyor.

Tabii Ubuntu debullshit ve Debloater'ın olayı bu değil. Terminal reklamları, Ubuntu'nun GNOME üzerinde yaptığı değişiklikler gibi Cannonical'ın sevilmeyen ya da eksik bulunan birçok tercih ve dayatmasını da kaldırıyor.

Yalnızca Waydroid
Waydroid emülatör değil. Emülatörlerin görevi farklı tip işlemciler arasında köprü görevi görmektir. Waydroid bunu yapmaz. Roblox'un mobil ve PC sürümü arasında grafik farkı yok. Bu da PC'de aldığınız zevkin aynısını almanızı sağlar. Emülatör olmadığı için fazladan sistem yormaz, normal şekilde harcadığı gücün aynısını Waydroid'de harcar. Waydroid sisteme ek yük bindirmiş olmaz siz oyun oynarken.

Ben Windows'ta kalayım ya.

Waydroid emülatör değil. Emülatörlerin görevi farklı tip işlemciler arasında köprü görevi görmektir. Waydroid bunu yapmaz. Roblox'un mobil ve PC sürümü arasında grafik farkı yok. Bu da PC'de aldığınız zevkin aynısını almanızı sağlar. Emülatör olmadığı için fazladan sistem yormaz, normal şekilde harcadığı gücün aynısını Waydroid'de harcar. Waydroid sisteme ek yük bindirmiş olmaz siz oyun oynarken.

Waydroid hakkında bu tarz bir şey demedim zaten. Roblox oynamak için; her türlü, kullandığınız Linux dağıtımı dışında herhangi bir işletim sistemini görmek zorundasınız. Gerek Android gerekse Windows. Ayrıca Waydroid kusursuz çalışıyormuş gibi anlatmışsınız.. Performans düşüklüğü, lag, crash, black screen vb. problemlerini görmezden gelemezsin, yaşayan kişi sayısı bi' hayli fazla.

Yeni konular

Geri
Yukarı