Linux'a nereden başlanmalı?

Manjaro'da karar kıldım, ancak Xfce mi yoksa KDE mi kullanayım karar veremedim, hangisini tavsiye edersiniz? Özelleştirmeyi seven bir insanım, daha modern ve estetikliğe önem veririm, hangisini önerirsiniz?

Merhabalar, Linux'a geçmek istiyorum, nereden başlamalıyım? RAM kullanımına önem veririm, çok aşırı RAM kullanan bir dağıtım kullanmak istemiyorum. Onun dışında stabilite ve performans benim için önemlidir. Yazılım ile uğraşıyorum (daha çok Python, Java ve C# üzerine çalışıyorum), bu bağlamda hangi dağıtım daha uygundur? Bir de hangi masaüstü ortamını seçmem gerektiğinde kararsız kaldım. Akıcılık, estetiklik ve erişilebilirlik odaklıyımdır, bu bağlamda hangi masaüstü ortamı daha uygundur? Önerdiğiniz tema, widget vb. var mıdır? Daha önce Elementary OS (yaklaşık 1 hafta), ve Linux Mint (yaklaşık 4 ay) kullandım, Linux'un temellerine hakimim. En son Arch Linux kurmaya çalışmıştım ve 4 ay PC'siz kaldım 😂 yukarıda bahsettiklerimden yola çıkarak yardımcı olursanız sevinirim...
Linux Mint her zaman önerimdir. :D

Yazılımla uğraştığına göre ve fazla Linux tecrüben olmadığına göre Linux Mint, Ubuntu yada Pop OS! önerebilirim. "Neden sadece Ubuntu tabanı gittin?" diye soracak olursan da, yazılım geliştiricileri Linux deyince Ubuntu'yu esas alıyor. Bu yüzden yazılımlar ve yazılım geliştirme araçlarını Ubuntu'ya kurmak diğer dağıtımlardan daha kolay. Neden Mint ve Pop OS de ekledim? Canonical'ın Ubuntu'sunun Snap paket sistemini sevmiyorum. Onun için özellikle Linux Mint Cinnamon'a bakmanı tavsiye edeceğim. Tabi eğer gözüne hoş görünürse Pop OS de deneyebilirsin. Performans olarak yaklaşık aynılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı