Linux'a nereden başlanır?

Bu is öyle yazılım öğrenir gibi izleyerek olmaz. Takıldığın yerde yazarsın bakarsın. Hata alınca hatayı aratırsın. Koskoca işletim sistemini nasıl öğretsinler? Basit komutlara bakabilirsin en fazla. Yeni dosya oluşturma, dosyalar arası gezinme falan.
Yani hata aldığımda, takıldığımda izleyebileceğim bir yer olarak sormuştum....

Wikilerde zaten kullanımını ve işleyişini anlatıyor çoğu dağıtım. Arch wikisi mükemmel bu konuda aradığın her şeyi öğrenebilirsin. Kendin öğrenip gelişmen gerekir, 1 günde sırasıyla Mint -> EOS -> Arch denemiştim ben. Temel kısımları öğrenirsen diğer kısımları da kendi forumlarından bakabilirsin.

Cevap veren herkese teşekkürler. Linux öğrenirken YouTube'dan izleyebileceğim bir kanal öneriniz var mıdır?

Herhangi bir egitim izlememeni öneririm :) kurumları yaptıktan sonra kendin kurcalayarak kullanmaya çalışman çok daha verimli olur. Eğlencesi orada zaten öğrendikten sonra yapabileceklerinin sınırı olmuyor kafana göre eklemeler veya çıkarmalar yapabiliyorsun işletim sistemine.

Google veya chatbot kullan.

Aldığın hataya, takıldığın yere bağlı. Yaz Google amcaya Hintli abileri izle, dene. Sorunun çözülürse öğrenmiş olursun. Böyle 1 hafta kullan, korkma. Öğrenince formatlar Arch kurarsın çünkü Arch en iyisi.

İyi sosyaller. Canım sıkıldı ve Linux öğrenesim geldi ama bu Linux öğrenmek nedir bilmiyorum. Bir satır bile kod yazamam. Rica ediyorum beni aydınlatın. @Eray T
Linux çok güzel bir evren ya. Hayırlısı olsun günlük kullanımda da kullanan birisiyim.

Arch Wiki'si bayağı iyiydi. Ancak Wiki'den daha hızlı bilgiyi buradan bulursunuz, bize sorun biz size anlatırız.

İlk Mint kurup birkaç hafta sonra Arch kuracağım yanlış anlamadıysam?
Ben Ubuntu daha fazla beğeniyorum başlangıç için.

İlk Mint kurup birkaç hafta sonra Arch kuracağım yanlış anlamadıysam?
Aynen öyle.
IMG_1406.jpeg

Insanlar bir turlu terminal uzerinde yapilan islemlerin kod degil komut oldugunu ogrenemedi. Ekstra Vi tarzi paketlerin icerisinde bilmem ne dilini kullanarak 3-5 satir yazarsin onlar kod olur, ancak genel olarak terminal uzerinde yazilanlar komut diye gecer. Komutlari ezberlemek, akilda tutmak kadar kolay bir sey yok. Siz "kod" deyince millet korkuyla yaklasiyor, baslamadan birakiyor yani.

Ayrica herhangi bir egitime gerek yok. "Pat" diye kullanmaya baslayacaksin ve karsilastigin hatalarin cozumlerini arastiracaksin. Forumda sifir bilgiyle Gentoo kuran insanlar var bazilarida hala "egitim gerek" diyor iste.

Geri
Yukarı