Linux'da eskiden hızlı çalışan Wi-Fi adaptörü şu an aşırı yavaş

Aşağıdaki komutlarla sürücünün farklı bir sürümünü kurmayı deneyebilirsiniz. Önce kurduğunuz sürücüyü kaldırın.

Kod:
sudo apt purge rtl8192eu-dkms

sudo add-apt-repository -r ppa:linuxmint-tr/wireless-ppa

Sonra aşağıdaki komutlarla v5.6.4_35685.20191108_COEX20171113-0047 sürüm yerine daha eski olan v5.2.19.1_25633.20171222_COEX20171113-0047 sürümü kurmay deneyin. Bu sürümün de güncel çekirdekler için desteği var.

Kod:
sudo apt install git
git clone https://github.com/clnhub/rtl8192eu-linux rtl8192eu-linux-old
sudo dkms add ./rtl8192eu-linux-old
sudo dkms install rtl8192eu/1.0

Sonra sistemi yeniden başlatın.

Dediklerinizi yaptım fakat bu sefer ağa bağlanmıyor, çok beklettim kusura bakmayın iki kere reboot atmak zorunda kaldım HDD olduğu için ve açılışta Network Manager'i başlatırken 5 dakika kadar beklettiği için çok geç yazıyorum.

Aşağıdaki komutla yapılandırma dosyası oluşturun.

Kod:
/bin/bash -c 'echo "options 8192eu rtw_power_mgnt=0 rtw_enusbss=0" | sudo tee /etc/modprobe.d/8192eu.conf'

Ardından aşağıdaki komutlarla sürücüyü pasifleştirip, yeniden etkinleştirmeyi deneyin.

Kod:
sudo rmmod 8192eu

sudo modprobe 8192eu

Bu şekilde bağlanma sorunu büyük ihtimalle çözülecektir.

Aşağıdaki komutla yapılandırma dosyası oluşturun.

Kod:
/bin/bash -c 'echo "options 8192eu rtw_power_mgnt=0 rtw_enusbss=0" | sudo tee /etc/modprobe.d/8192eu.conf'

Ardından aşağıdaki komutlarla sürücüyü pasifleştirip, yeniden etkinleştirmeyi deneyin.

Kod:
sudo rmmod 8192eu

sudo modprobe 8192eu

Bu şekilde bağlanma sorunu büyük ihtimalle çözülecektir.

Yine aynı. :/

Error: Connection activation failed: (53) The Wİ-Fİ network could not be found.

Ama nmcli d wifi list yazınca listede ağ çıkıyor.

Aşağıdaki komutun çıktısını gönderir misin? Çıktı biraz uzun olacak.

Kod:
grep ^ -R /etc/NetworkManager/

Aşağıdaki komutlarla sonradan kurduğunuz sürücüyü kaldırın.

Kod:
sudo dkms remove rtl8192eu/1.0 --all

Sonra aşağıdaki komutlarla bir önceki sürücüyü yeniden kurun. Bu PPA deposunda Ubuntu 20.04 için Wicd de varmış, komutu bunun kurulumu için de düzenledim.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:linuxmint-tr/wireless-ppa

sudo apt update

sudo apt install rtl8192eu-dkms wicd

Kurulumdan sonra şağıdaki komutla nm-applet'in oturum başlangıcında çalışmasını engelleyin.

Kod:
sudo mv /etc/xdg/autostart/nm-applet.desktop /root

Ardından sistemi yeniden başlatın, böylece Wicd sistem çekmesinde görünecektir. Bununla bağlantı kurmayı deneyin. Bunları sorunun Ağ Yöneticisinden kaynaklı olma ihtimalinden dolayı önerdim.

Bir sorun durumunda nm-applet'i etkinleştirmek isterseniz, aşağıdaki komutları kullanırsınız. Ardından oturumu kapatıp açarsınız.

Kod:
sudo mv /root/nm-applet.desktop /etc/xdg/autostart/

sudo apt purge --autoremove wicd

Son düzenleme:
Çok özür dilerim çıkmam gerekti birazdan tüm dediklerinizi uygulayacağım.

Bu arada appletlerden bahsetmişsiniz bende Ubuntu Server kurulu o yüzden masaüstü ortamı yok dolayısıyla applet de yok.
Sanırım çözdüm, WIFI adaptörünü 6 ay önce kullanırken yüksek bir yerde tutuyordum daha iyi çeksin diye bende tekrar oraya koymak istedim ve koydum.

Sonuç: 26ms Ping, 33.70 mbps Download, 7.84 mbps Upload.

Ama anlamadığım şey neden adaptörün konumu kötü bir yerde iken Windows'da iyi çalıştı?

Son düzenleme:
Bu arada appletlerden bahsetmişsiniz bende Ubuntu Server kurulu o yüzden masaüstü ortamı yok dolayısıyla applet de yok.

Ama bunu ben bilmiyordum.

Ama anlamadığım şey neden adaptörün konumu kötü bir yerde iken Windows'da iyi çalıştı?

Şununla ilgili olabilir.

Bir türlü çözüm bulamadım, sunucumu Windows 10 üzerinde kullanacağım maalesef.

İlgilenen herkese teşekkürler.

Küçük bir ihtimal, CRDA kaynaklı bir sorun olabilir. Aşağıdaki komutla değiştirmeyi dener misiniz? Bu komut geçicicidir, sistem yeniden başlatınca eski haline döner. Bu şekilde sonucu gözlemle bakalım.

Kod:
sudo iw reg set TR

Küçük bir ihtimal, CRDA kaynaklı bir sorun olabilir. Aşağıdaki komutla değiştirmeyi dener misiniz? Bu komut geçicicidir, sistem yeniden başlatınca eski haline döner. Bu şekilde sonucu gözlemle bakalım.

Kod:
sudo iw reg set TR
Önce bir iwconfig ile falan çıkış gücünü kontrol et istersen hocam.

Önce bir iwconfig ile falan çıkış gücünü kontrol et istersen hocam.

Currently there is no way to change transmit power in the driver with iw or iwconfig tools, as you would with other wireless devices.
The values returned by these tools are purely fictional on this driver. However, you can still manually change the transmit power at compile time by editing the file hal/rl8192e/rtl8192e_phycfg.c and changing the lines below:

Önceki mesajımdaki bağlantıdan dolayı sonraya bıraktım, önce daha kolay olan işlemi denemek daha mantıklıdır. Bir kaç defa CRDA ile ilgili sinyal gücü sorununa denk gelmiştim.

Bu sürücüde TX power ancak kaynak dosyada değişiklik ile değiştirilebiliyormuş. Bağlantıda kaynak dosyanın nasıl değiştirileceği anlatılıyor, int transmit_power_override = 0; satırını int transmit_power_override = 63; olarak değiştirip sürücü yeniden derlenerek eklenecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı