Çözüldü Linux'dan Windows'a geçerken hata

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ulman

Picopat
Daha fazla  
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki işlemleri yaparken terminalde dediklerini yaptım ama öyle bir dosya ya da dizin yok hatası alıyorum. Yardım edebilecek var mı?

Çözüm
Baştan nasıl kururacağım.

Hocam önce bir tane flasha ihtiyacınız var. Onun içine başka bir PC'den Windows ISO dosyasını Rufus uygulaması ile yazdırmanız lazım. Sonra flashı boot edince kurulumu yapıyorsunuz. YouTube'da bolca video var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki işlemleri yaparken terminalde dediklerini yaptım ama öyle bir dosya ya da dizin yok hatası alıyorum. Yardım edebilecek var mı?

Merak etttiğim için soruyorum.

Siz diskinizi tamamen silip sadece Windows mu çalıştırmak istiyorsunuz?
Ya da diskinizi 2 parçaya bölüp Windows ile Linux'ü aynı disk üzerinde mi çalıştırmak mı istiyorsunuz?
Bunu önce bir net olarak anlamak istiyorum.

2. olarak: Wine - Rufus vs ile uğraşmayın.

Ventoy diye bir uygulama var. Kendisi Linux ortamı için hazırlanmış ama Windows da sorunsuz çalışan bir yazılım. Kullandığınız Linux içerisindeki App Store da arama yaparak kurabilirsiniz. Veya Windows yükledi iseniz sitesinden sorunsuzca portable olarak çalışan paketi indirip kullanabilirsiniz.

Ventoy ne işe yarar? (forumda konu anlatım rehberi vardı diye hatırlıyorum)
Kısaca; Ventoy programı USB bellekleri kendinden boot edebilir özellik veren bir uygulama. Bazı USB belleklerin boot özelliği bulunmayabilir buna dikkat edin. USB belleğinizde boot edebilmek için küçük bir alanı alır ve geri kalan kısmı kullanabilmeniz için 2 bölüme ayırır.

Ventoy isimli ikinici kısma hem ISO dosyalarınızı hem de günlük dosyalarınızı kaydedebilirsiniz. Ve bu kısımda alt dizinler açarak ister ISO-ları (alt dizin olarak da) ister normal dosyalarınızı sorunsuzca yanınızda taşıyabilirsiniz.
Anakartınız açılış yaparken boot seçim tuş kombinasyonu ne ise ona basıp (benim anakartımda F12) gelen listeden USB belleğinizi seçmeniz halinde Ventoy uygulaması çalışacak ve USB bellek içerisindeki tüm ISO dosyaları bularak size listeleyecektir. Alt dizinlerde olması onun için sorun olmaz.

Bir özel ayrıntı belirteyim; eğer USB belleğinize UEFI desteği vermek istiyorsanız, USB belleği Ventoy ile formatlama anında bu seçimi ayarlar menüsünden belirtmeniz gerekiyor. Konu ile ilgili video anlatımları YouTube'da bolca mevcut. Her 2 sistem içinde ekran/menü-ler benzer şekildedir.

Amacınız USB belleğinize yüklediğiniz ISO'ları listelemek ve o menüden seçim yaparak yüklemek ise varsayılan ayarlar sizin için fazlası ile yeterli. Ventoy için farklı ayarlar mevcut sitesinde.

3. olarak; Windows ISO-su ile başlattığınızda, Windows kurulum yapılacak yeri size sorduğu ekrandan tüm disk bölümleri listelenecek ve isterseniz tüm bölümleri silip tek bölüm olarak yeni Windows yükleyebileceğiniz gibi, yeniden diski farklı boyutlarda bölümlendirme yapabilirsiniz diye biliyorum.
Ben kişisel olarak W11 ve Linux'ü farklı disklere yüklediğim için o seçenek kısmını hatırlamıyorum şu an.

Her gün yeni özelliklere sahip ve daha büyük kapasiteli USB bellekler çıkmakta. 1 adet ISO için tüm kapasiteyi heba etmenin gereği yok. Ayrıca 1 adet OS ISO'sunu USB belleğe yükleme süresi ile Ventoy ve kopyala yapıştır metodu sayesinde oldukça kısa sürede ve sorunsuz işlemler yapabilrisiniz.

Ben 64 ve 16 GB'lık USB belleklerimi Ventoy ile UEFI destekli olarak formatladım. İçerisinde her türlü dosyamı sorunsuz şekilde yanımda taşıyorum.

Paylaştığınız video anlatımı için o arkadaşa teşekkürler ama konuyu gereksiz yere uzatmış ve birçok insana takla attıran metodun anlatımını yapmış maalesef.

Selam.

Maalesef diğer açtığınız topicleri görmeden size uzun uzun anlatmışım.

Öncelikle sorunlarınızı ve de almak istediğiniz sonucu detaylı yapmanızı,
Akabinde hala bir hata alıyorsanız da o sonucu detaylı - mümkün ise ekran görüntüsü paylaşarak yapmanız herkes için en doğrusu olur.

Ben size her türlü sorunu çözecek Ventoy kullanımı ile sorununuzu nasıl çözebileceğinizi çok uzun olarak anlattım.

Hala da sorun yaşıyorsanız artık sizin Linux ile irtibatınız kalmadığı için soru ve sorunlarınızı Windows bölümünde paylaşmanızı - çözüm aramanızı öneriyorum.

Çünkü bu bölüm Linux ve Linux soru/sorunları ile ilgili kısım.

Başarılar.

Maalesef diğer açtığınız topicleri görmeden size uzun uzun anlatmışım.

Öncelikle sorunlarınızı ve de almak istediğiniz sonucu detaylı yapmanızı,
Akabinde hala bir hata alıyorsanız da o sonucu detaylı - mümkün ise ekran görüntüsü paylaşarak yapmanız herkes için en doğrusu olur.

Ben size her türlü sorunu çözecek Ventoy kullanımı ile sorununuzu nasıl çözebileceğinizi çok uzun olarak anlattım.

Hala da sorun yaşıyorsanız artık sizin Linux ile irtibatınız kalmadığı için soru ve sorunlarınızı Windows bölümünde paylaşmanızı - çözüm aramanızı öneriyorum.

Çünkü bu bölüm Linux ve Linux soru/sorunları ile ilgili kısım.

Başarılar.

Sağ ol abi.

Yeni konular

Geri
Yukarı