Linux'e geçilmeli mi?

Şu an GNU/Linux'ten yazıyorum.
Takıldığınız kısımlarda konu açabilirsiniz yardımcı oluruz. İşletim sistemleri arası geçişi boot menüsünden yapacaksınız. Boot sıralamasını da UEFI/BIOS üzerinden ayarlamanızı öneririm.

Başlangıç için önemli bir şeyi söyleyeyim. Kubuntu'nun uygulama mağazasında çoğu şeyi bulabilirsiniz. Yine de tecrübe kazanınca terminalden uygulama kurmanızı tavsiye ederim. Daha pratik oluyor.

Herhangi bir uygulama indirmek için son bakacağınız yer internet olsun.

Google Chrome'u internetteki sitesinden indirdiğinizde DEB uzantılı olan dosyayı indirin. İndirilenler klasöründe uçbirim(Terminal veya Konsole olarak da geçebilir.) açın. sudo dpkg -i google-chrome-stable.deb(Paket adından emin değilim, baş harfini yazın sonra Tab tuşuna basın geri kalanı terminal tamamlar.) Daha sonra da sudo apt install -f yazın ve DEB dosyasını kurmuş olursunuz.

Sudo komutu bir komutu root/kök/yönetici yetkileri ile çalıştırmaya yarar.

Bana verdiği boşta 700 MB RAM kullanımı, 7+2sn Boot süresi, işlevsellik gibi artılarından dolayı ben geçilmeli diyorum. Karar sizin.

Şöyle de bir şey var, yıllarca Windows kullanıp sorunlarıyla baş ettiyseniz, iki gün Linux kullandıktan sonra bozup, bu bozuldu Windows daha iyi dememelisiniz.

Eski bir laptopu Minecraft serveri olarak kullanıyorum. Herhangi bir GUI yok, boştayken RAM kullanımı 170 MB.
Edit: Ubuntu Server

Sizlere kısa bir hikaye anlatayım.

Yıllardır görmediğim bir tanıdık elinde Laptop ile geldi.
"Şikayetim yok ama yine de bir gözden geçir" dedi.
"Laptop'tan anlamam" dedim.
"Ne Laptop'u, kurduğun sistemi diyorum" dedi.
Meğer o Laptop'a yıllar önce Zorin Os Core kurmuşum, hiç aklıma gelmedi.
Adam yıllardır halen kurduğum sistemi kullanıyormuş.
Oysa yıllar önce aynı adam "Dünyayı verseler Windows'tan vazgeçmem" demişti.

Yeni konular

Geri
Yukarı