Linux'ta 5 yıldır gizlenen backdoor: BPFdoor

Şu anki dünya ve dijital dünyanın pek çok ihtimalini anlamak için karşılaştırmalı kitaplar okumak güzel bir başlangıç.

Linux açık kaynak kod; distro dağıtımları stabil kaynaklarda tutulmaya çalışılıyor bu yüzden. Yoksa al kendine göre özelleştir ve kullan diyorlar. Ayrıca açık kaynak kodun güzel yanı tersine mühendislik/reverse engineering yaparken bir problem yaşadığın an "bi' saniye kod değişmiş" diye ortalığı ayağa kaldırabilirsin. Böyle bir durumda koskoca topluluktan aklı başında bir sürü insan müdahale eder, olayı çözmeye çalışır, merkezi olmadığı için bu insanlar, müdahale edemezsin, ortaya çıkar. Decentralized kavramının yarısının gücü buradan geliyor.

Mükemmel bir sistem mümkün değil, zaman kazandıracak sistemler mümkün. Onuda oturup patates gibi kod yazarak yapamayacağını anlayanlar yapıyor - çoğu "hekır" seviyesine göre hareket edebilir, karşısına bir phreaker/modder/builder/hacker çıktığında kuyruğunu bacaklarının arasına alacak kadar vakti bile olmaz, esas dönen olayları bu tip insanlar ve topluluklar yapıyorlar. Bot-net'ler ve yapay zekalar bu tür durumlar için kullanılıyor, maksat zaman kazanmak. Tabii bu haberlere yansıtılabilecek bir konu değil, sadece tüm ana sistemleri izleyenler fikir sahibi olabiliyorlar. Tutup "ya aslında internet korkunç bir mayın tarlası, ayrıca insan yutan sistemler de var" diye konuşsalar, 15 yıl önce, internet kullanımı rahatsız edici kurallara bağlanırdı, artık kurallara bağlanmadan insanları hep "güvenli caddeler"den götüren programlarla ilerlemeye çalışıyorlar.

Assange İngiltere'de politik sığınmacı olduğu konsolosluktan alındı, ABD iadesi yapılmadan hapse atıldı, orada neler yaşıyor bilmiyoruz aylardır. Başkan Trump'un amacı onu getirtmekti, Rusların "karışmadığı" demokratik seçimde(?) Joe pe-bir-do-n geldi, onunda SKT'si geldi geçiyor. Assange'ın elinde olduğunu bildiklerimiz eski savaş suçları, ancak yeni bilgileri nerede nasıl topluyor eski ekip veya yeni ekipleri bilinmiyor, bu da onu hayatta tutan nedenlerden biri büyük ihtimalle.

McAfee İspanya'da bir hapishanede öldürüleceğini belirtti... Teknik olarak öldü, cesedi karısına teslim edildi ancak gösterilmedi. Yani onun ölü olsa bile ölmüş olabileceğini çok sanmıyorum. Fizik kanunları konusunda ilginç durumları var o delinin ve evren, ilginç bir şekilde, derin bir Moebius şeridi.

Şu haritadan, backdoorlar kenara koy, bot saldırılarını izle bir gün, mesela borsa açılış ve kapanış günlerinde 10-12 saat izle dünya dönerken, ekonomiyle bu saldırıların ne alakası var oluyorsun önce, sonra piyasaları inceliyorsun, sonra, sonra güzel ya tavşan deliği, gel gel.

O
Söyleyecek söz bulamıyorum. Bu bilgileri nereden ve nasıl öğreniyorsunuz? Bana bu bilgileri RSS feed, Twitter, mastodon vb. bir yerden sağlayan birinin linkini verir misiniz?

Ayrıca bu Linux distro konusunda dediğiniz gibi durumlar çok az yaşanıyor diyorlar. Yani kimse gidip de bu kodlara bakmıyor ya da çok az kişi bakıyor diyorlar. Zaten 5 yıl boyunca saklanmasının nedeni de bundan kaynaklandığı bariz. Şöyle bir olay da var ki Linux artık eskisinden daha çok kullanılıyor ve bu insanı korkutuyor. - Gerçi tüm serverler Linux olduğu için yine açıklar vardı ama normal kullanıcılar için de çıkarıyorlardır. - Acaba artık clamav gibi ara sıra tarama yaptıracağımız bir virüs programı kullanmalı mıyız? Şahsen ben her programı SHA256 ile kontrol eder ve tamamen güvenli yerlerden orijinal indirme yaparım.

McAfee fizik konusu ne alaka?

Bu saldırılar ile borsa nasıl değişiyor ki? Yani artık tüm olayın siber dünyada olduğunu ve öğrendiğimiz üzere çok önemli bir olay olan İran'ın nükleer füze üretmelerine hukuk yoluyla kazanamadıkları için hackleyerek nükleer başlıkları bozduklarını biliyorum ama borsayı değiştirerek ne kazanıyorlar ki. Şimdi Dolar'ın yükselmesi veya azalmasını siber dünya mı belirliyor?- veya Bitcoin diyelim -

O
Söyleyecek söz bulamıyorum. Bu bilgileri nereden ve nasıl öğreniyorsunuz? Bana bu bilgileri RSS feed, Twitter, mastodon vb. bir yerden sağlayan birinin linkini verir misiniz?

Ayrıca bu Linux distro konusunda dediğiniz gibi durumlar çok az yaşanıyor diyorlar. Yani kimse gidip de bu kodlara bakmıyor ya da çok az kişi bakıyor diyorlar. Zaten 5 yıl boyunca saklanmasının nedeni de bundan kaynaklandığı bariz. Şöyle bir olay da var ki Linux artık eskisinden daha çok kullanılıyor ve bu insanı korkutuyor. - Gerçi tüm serverler Linux olduğu için yine açıklar vardı ama normal kullanıcılar için de çıkarıyorlardır. - Acaba artık clamav gibi ara sıra tarama yaptıracağımız bir virüs programı kullanmalı mıyız? Şahsen ben her programı SHA256 ile kontrol eder ve tamamen güvenli yerlerden orijinal indirme yaparım.

McAfee fizik konusu ne alaka?

Bu saldırılar ile borsa nasıl değişiyor ki? Yani artık tüm olayın siber dünyada olduğunu ve öğrendiğimiz üzere çok önemli bir olay olan İran'ın nükleer füze üretmelerine hukuk yoluyla kazanamadıkları için hackleyerek nükleer başlıkları bozduklarını biliyorum ama borsayı değiştirerek ne kazanıyorlar ki. Şimdi Dolar'ın yükselmesi veya azalmasını siber dünya mı belirliyor?- veya Bitcoin diyelim -
Açıkcası standart internet üzerinde az bilgi dönüyor. O yüzden biraz daha kıyıdan uzaklaşman gerekli, yeterli tecrübeyle dip çukurlara düşmeden gözlemleyebilirsin. Lakin çoğu dijital şey, fizikiye bağlı. Yani sadece websitelerini izleyerek değil, son 100 yıldaki bazı kitaplar ve son 12000 yıllık bağlantılı arkeolojik iletişimleri incelemen gerek. Bir günde olacak bir şey değil, birkaç yılını alır ve güzel bir sonuca ulaşırsın.

SHA256 ile kontrol etmen en basit ve temiz yollardan biri. Linux distro'larının dediğim gibi, mod'lanmamışları oldukça kontrol altında gibi "görünüyor". Mod'layacak kadar işin içindeyseysen zaten ilk paragrafı yalamış yutmuş, üstüne kendi sistemlerini planlıyor olursun. Sadece bilgisayar toplamaktan bahsetmiyorum, mesela modemden sonra sistemine kadar 2 sistem daha kurmak. Çalıştığım bir ekipte, ödemeler standart yöntemler dışında yapılıyordu, ve muhasebeyi tutan "deli" arkadaşın cep telefonlarının bile sanal kopyaları vardı gerektiğinde uçurabileceği.

McAfee, ilginç bir adam, yaptıkları, planladıkları, sözlerinden sonra olanlar. Altta arkadaş yazmış "hapishanede yatıyor" diye, kendisi muhtemelen 2020'de yaşıyor. Gerçi zamanın düzlemsel olmadığını fark ettiğinde toparlar.

Saldırılar, borsaların, akışların, hisse satışlarının, toplantıların sonuçlarının yayılmasını veya yönlendirilmesini sağlayabiliyor. Nükleer teknoloji nasıl bir hukukla kazanılır? Hukuk sadece insanlar içindir, ülkeler için hukuk kuş tüyüdür. Ben bir teknoloji yarattım ve saklamaya çalışıyorum, sen bunun başka yolunu bulursan bunu engellemek için elimden geleni yaparım - biraz sağduyu, çünkü kendimi güvende hissetmek istiyorum yediğim nanelerden dolayı.

Dolar konusu plandemik zamanında basılan paraların sebep olacağı enflasyon ve muhtemel stagflasyon ile beraber gidecek. Decentralized/merkeziyetsiz sistemlerin, halka açık olanlarının tüm hesapları incelenebilir, izlenebilir şekilde duruyor ve işleniyor. Amerika Birleşik Devletleri konteynır konteynır Javelin yolladıktan sonra Ukraynaya, kaç milyon dolar yardım yaptı bir bak istersen. Fiziki paranın ana dolaşıma girmesini sağlamak için savaşı kullanmak oldukça eski bir (1940) para aklama taktiğidir. Decentralized sistemler, kontrolü Centralized/merkezi sistemlere (enstitütlere) bırakmadığı için, sadece bir kişinin tam yönetimi içinde değiller, bunun negatif kısmını, örnek olarak karbon ayakizi altında satıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı