Linux'ta bakıma gerek var mı?

Gereksiz dosyaların ve junk file'ların her işletim sisteminde temizlenmesi gerekiyor.
Bazı işletim sistemlerinin kendi içerisinde temizlik araçları bulunur.
Linux üzerinde de benzer işi yapan yazılımlar var. (Çok fazla dağıtım olduğu için tek bir örnek veremiyorum.)

Bak burada çok ince bir ayrıntı var. GNU/Linux, NTFS yerine EXT4 kullanıyor ya. EXT4 daha gelişmiş bir dosya sistemi olduğu için disk birleştirmeye ihtiyaç duymuyor. :)

Kullanılmayan kütüphaneleri ve APT'nin geçici kurulum dosyalarını ise aşağıdaki komutlar ile kaldırabilirsiniz.

Debian/Ubuntu tabanlı dağıtımlar için;

sudo apt autoremove
sudo apt clean
sudo apt autoclean

Son düzenleme:
Bak burada çok ince bir ayrıntı var. GNU/Linux NTFS yerine EXT4 kullanıyor ya. EXT4 gelişmiş bir dosya sistemi olduğu için disk birleştirmeye ihtiyaç duymuyor. :)

Kullanılmayan kütüphaneleri ve APT'nin geçici kurulum dosyalarını ise aşağıdaki komutlar ile kaldırabilirsiniz.

sudo apt autoremove
sudo apt clean
sudo apt autoclean
Windows'un tabi umrunda olmadığı için EXT4'de kullanmıyor.

Bak burada çok ince bir ayrıntı var. GNU/Linux NTFS yerine EXT4 kullanıyor ya. EXT4 gelişmiş bir dosya sistemi olduğu için disk birleştirmeye ihtiyaç duymuyor. :)

sudo apt autoremove
sudo apt clean
sudo apt autoclean
Ben de ileride Linux kullanmayı düşünüyorum. Bir rehber yapacak mısın? Yani baya detaylı bir rehber. Ekran kartı sürücüsünden tut dosyaların terminalden nasıl açılacağına kadar :D

Debian/Ubuntu tabanlılar için alttaki paketi kurun.

Kod:
sudo apt install bleachbit -y

Bu paketten iki araç kurulur, biri doğrudan temizlik yapar, diğeri root olarak temizler.
"Bellek" ve "Boş disk alanı" hariç bütün tikleri etkinleştirin.

Ben de ileride Linux kullanmayı düşünüyorum. Bir rehber yapacak mısın? Yani baya detaylı bir rehber. Ekran kartı sürücüsünden tut dosyaların terminalden nasıl açılacağına kadar :D

Bunların hepsi tek seferde öğrenilecek şeyler değil. Zamanla öğreniliyor. Boza boza doğrusunu öğreniyorsun.

Windows'ta Temp klasörü gibi GNU/Linux'ta da /tmp dizini vardır. Bunları temizlemek/optimize etmek için clean, autoclean gibi dağıtıma göre kullanımı değişen komutlar vardır. Disk birleştirmeye gerek yok çünkü GNU/Linux'un dosya sistemi yapısından dolayı dosyalar Windows'ta olduğu gibi dağılmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı