Linux'ta bakıma gerek var mı?

Ben de ileride GNU/Linux kullanmayı düşünüyorum. Bir rehber yapacak mısın? Yani baya detaylı bir rehber. Ekran kartı sürücüsünden tut dosyaların terminalden nasıl açılacağına kadar. :D
Bahsettiğiniz işler basit. Bunlar sorulduğunda mesaj olarak bile yazıyorum zaten. Daha detay işler var GNU/Linux'ta. Ben kendim öğrenirsem rehberini yaparım öyle söyleyeyim. 😃

Burada bunların rehberini yapacak daha bilgili insanlar var. :)

Terminalden dosyaların nasıl açılacağına dair bir konuya aşırı detaylı bir mesaj yazmıştım. Mesajın doğrudan linki aşağıda.

Debian/Ubuntu tabanlılar için alttaki paketi kurun.

Kod:
sudo apt install bleachbit -y

Bu paketten iki araç kurulur, biri doğrudan temizlik yapar, diğeri root olarak temizler.
"Bellek" ve "Boş disk alanı" hariç bütün tikleri etkinleştirin.
BleachBit programını biliyorum zaten Windows'tada kullanıyorum.

Bak burada çok ince bir ayrıntı var. GNU/Linux, NTFS yerine EXT4 kullanıyor ya. EXT4 daha gelişmiş bir dosya sistemi olduğu için disk birleştirmeye ihtiyaç duymuyor. :)

Kullanılmayan kütüphaneleri ve APT'nin geçici kurulum dosyalarını ise aşağıdaki komutlar ile kaldırabilirsiniz.

Debian/Ubuntu tabanlı dağıtımlar için;

sudo apt autoremove
sudo apt clean
sudo apt autoclean
Ama stabilite olarak aynı şeyi söyleyemeyeceğim -143mv undervoltlu makinamda ntfs stabil çalışırken ext4 ile malesef sık sık data corruption problemi yaşıyorum.

Hocam bir şey söyleyeceğim GNU/Linux'ta disk birleştirme gerekmiyorsa peki ilerdeki zamanlarda işletim sistemlerinde disk temizleme de disk birleştirme gibi gerektirmeyebilir mi?
Disk temizleme farklı bir olay. İşletim sistemlerinin geçici olarak kullandığı sonra arkada bıraktığı dosyalardan bahsediyorsunuz sanırım. Eğer işletim sistemi bunları her oluşturduktan sonra kendisi silerse veya belirli aralıklarla otomatik silerse dediğin şey mümkün. Gerek duyulmadığı için böyle bir özellik eklenmemiştir diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı