Linux'ta CS2 nasıl açılır?

Ümit Rahim

Hectopat
Merhaba,

Linux'a yeni geçmedim ama driver konusuna neredeyse hiç bakmadım. Şu an da ekran kartı sürücüsü yüklü xorg olarak. CS 2 oynamak istiyorum fakat oyun açılmıyor daha son sistem gereksinimlerine baktığım zaman Vulkan tarzı şeyler gördüm. Ve sanırım ondan bende yok olup olmadığını nasıl bulabilirim?

Ve en önemlisi işlemci driver da yok normalde kullanılıyor mu nasıl yüklenir bilgisi olan var mıdır?

Merhaba,

Linux'a yeni geçmedim ama driver konusuna neredeyse hiç bakmadım. Şu an da ekran kartı sürücüsü yüklü xorg olarak. CS 2 oynamak istiyorum fakat oyun açılmıyor daha son sistem gereksinimlerine baktığım zaman Vulkan tarzı şeyler gördüm. Ve sanırım ondan bende yok olup olmadığını nasıl bulabilirim?

Ve en önemlisi işlemci driver da yok normalde kullanılıyor mu nasıl yüklenir bilgisi olan var mıdır?

Tam sistem özelliklerin ne? CS2'yi proton ile mi açmayı deniyorsun? Hangi dağıtımı kullanıyorsun?

Acer Aspire 7 51G. Açıkçası diğer oyunları proton ile oynamayı düşünüyorum da CS 2'yi normal Steam ile düşünüyorum sence proton ile mi yapmalıyım. Ubuntu kullanıyorum

Ubuntu sürücü yöneticisinden NVIDIA sürücülerini kurun
Ardından aşağdaki kodu girin.

Bash:
sudo apt update

sudo apt install nvidia-prime

Ardından bilgisayarı yeniden başlatıp /usr/share/applications klasörüne gidin. Steam'in ".desktop" dosyasını bulup metin editörü ile açın. Exec kısmındaki Steam'i silip aşağıdaki yazıyı yazın. Ve kaydedip çıkın.

Bash:
DRI_PRIME=1 steam

Eki Görüntüle 2082860Ubuntu sürücü yöneticisinden NVIDIA sürücülerini kurun
Ardından aşağdaki kodu girin.

Bash:
sudo apt update

sudo apt install nvidia-prime

Ardından bilgisayarı yeniden başlatıp /usr/share/applications klasörüne gidin. Steam'in ".desktop" dosyasını bulup metin editörü ile açın. Exec kısmındaki Steam'i silip aşağıdaki yazıyı yazın. Ve kaydedip çıkın.

Bash:
DRI_PRIME=1 steam
1705125381945.png

Malesef öyle bir dosya bulunmuyor.
Ayrıca belki bunlar daha çok yardımcı olur
Libvulkani ve vulkantoolsu yeni yükledim. (vulkaninfo için)
1705129033456.png

Screenshot from 2024-01-13 08-42-53.png
Screenshot from 2024-01-13 08-43-50.png

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 2082849

Maalesef öyle bir dosya bulunmuyor.
Ayrıca belki bunlar daha çok yardımcı olur
Libvulkani ve vulkantoolsu yeni yükledim. (vulkaninfo için)
Eki Görüntüle 2082861
Eki Görüntüle 2082852Eki Görüntüle 2082850

NVIDIA Prime'ın yüklenebiliyor olması lazım hocam.

sudo apt install nvidia-prime -y kodu nasıl bir çıktı veriyor.

Eğer yükleyemiyorsak direkt deneyin ama bu durumda oyunun Intel GPU ile başlama ihitmali var.

Steam'i nereden indirdiniz hocam? Bir de doğru konuma gittiğinizden emin misiniz?
Steami direk ubuntunun kendi uygulamasından yükledim. Nvidia-prime usr/share dosyasinin içinde Steam ise usr/lib/modules

Yani sadece CS yüklü ama steami silip yükleyebilirim sorun değil zaten daha oyun yüklemedim bu vulkan vs onu yukledikten sonra sıkıntısız oynayayım yeter. CSnin Steam mağazasında
Graphics: AMD GCN+ or NVIDIA Kepler+ with up-to-date Vulkan drivers. Support for VK_EXT_graphics_pipeline_library highly recommended.
Böyle yaziyor zaten bende vulkan yok ondan sıkıntı çıkıyor olabilirbide bu VK ext de yok sanırım yani ben yüklemedim oto gelmediyse

Steam'i direk Ubuntu'nun kendi uygulamasından yükledim. NVIDIA-Prime usr/share dosyasinin içinde Steam ise usr/lib/modules

Yani sadece CS yüklü ama Steam'i silip yükleyebilirim sorun değil zaten daha oyun yüklemedim bu Vulkan vs onu yukledikten sonra sıkıntısız oynayayım yeter. CS'nin Steam mağazasında
Graphics: AMD GCN+ or NVIDIA Kepler+ with up-to-date Vulkan drivers. Support for VK_EXT_graphics_pipeline_library highly recommended.
Böyle yaziyor zaten bende Vulkan yok ondan sıkıntı çıkıyor olabilirbide bu VK ext de yok sanırım yani ben yüklemedim oto gelmediyse

/Snap/gui klasörüne bakar mısınız hocam bir de. Ubuntu Store Snap kullanıyor ve Snap paketlerinin .desktop dosyaları burada saklanıyor.

Geri
Yukarı