Linux'ta hangi dağıtım kurulmalı?

MuhammedŞan021

Centipat
Daha fazla  
Merhaba ben web developerım ve genel olarak oyun oynuyorum şimdi neredeyse tüm Linux dağıtımlarında gördümki Minecraft'ta ses sorunu yaşıycamama önemli değil benim için asıl sorun ben Elementary OS istiyorum. Hatta kurdumda ama sonradan gene Windows'a geçmek zorunda kaldım çünkü root klasörüne ne yaparsam yapayım erişemedim Hala'da Elementary istiyorum ama eğer başka bir öneriniz varsa onu da dinlerim. Genellikle Debian altyapısını kullanan Linux dağıtımlarını kullandım Arch falan hiç bilmiyorum ama dersenizki Arch oyun içinde günlük kullanım içinde daha iyi o zaman geçerim sorun o konuda da tek sorunum Arch kurulumu rehberlerinden pek bir şey anlayamadım. Hani müsait olacak biri varsa özel olarak anlatırsa arama üzerinden adım adım o şekilde olmazsada bildiğiniz en iyi rehberi beklerim neyse gelelim Ubuntu kısmına Ubuntu'yu da denedim ama 5dakika daha Ubuntu kullanmaya devam etseydim laptopumu fırlatacaktım GNOME eski GNOME değil geçecek olanlar 22.04 sürümünü tercih edebilir çünkü güncel sürümü Windows gibi çok az özelleştirmeye izin veriyor hatta Windows bile daha çok özelleştirme sunuyor desem haksız olmam.

Sistemim:
6 GB 2400MHz RAM.
128 GB SSD + 500GB HDD.
NVIDIA GeForce 830M + Intel HD5500 grafik kartları.
i3-5010u 2.10GHz işlemci.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba ben web developerım ve genel olarak oyun oynuyorum şimdi neredeyse tüm Linux dağıtımlarında gördümki Minecraft'ta ses sorunu yaşıycamama önemli değil benim için asıl sorun ben Elementary OS istiyorum. Hatta kurdumda ama sonradan gene Windows'a geçmek zorunda kaldım çünkü root klasörüne ne yaparsam yapayım erişemedim Hala'da Elementary istiyorum ama eğer başka bir öneriniz varsa onu da dinlerim. Genellikle Debian altyapısını kullanan Linux dağıtımlarını kullandım Arch falan hiç bilmiyorum ama dersenizki Arch oyun içinde günlük kullanım içinde daha iyi o zaman geçerim sorun o konuda da tek sorunum Arch kurulumu rehberlerinden pek bir şey anlayamadım. Hani müsait olacak biri varsa özel olarak anlatırsa arama üzerinden adım adım o şekilde olmazsada bildiğiniz en iyi rehberi beklerim neyse gelelim Ubuntu kısmına Ubuntu'yu da denedim ama 5dakika daha Ubuntu kullanmaya devam etseydim laptopumu fırlatacaktım GNOME eski GNOME değil geçecek olanlar 22.04 sürümünü tercih edebilir çünkü güncel sürümü Windows gibi çok az özelleştirmeye izin veriyor hatta Windows bile daha çok özelleştirme sunuyor desem haksız olmam.

Sistemim:
6 GB 2400MHz RAM.
128 GB SSD + 500GB HDD.
NVIDIA GeForce 830M + Intel HD5500 grafik kartları.
i3-5010u 2.10GHz işlemci.

Pop!_OS'ya da Linux Mint Cinnamon geçin derim.

Ya mintide denedim ama bu sefer faklı bir şey istiyorum Pop!_OS de GNOME kullanıyordu galiba o yüzden onu da istemiyorum.

GNOME varsayılan haliyle pek düzenlenemese de eklentiler ile bayağı düzenlenebiliyor. Ayrıca cosmic(GNOME) kullanmak istemezseniz sistesindeki rehber ile başka herhangi bir masaüstü ortamına geçebilirsiniz.

Bunlara ek olarak özelleştirmenin en kolay olduğu KDE ile gelen KDE Neon'a bakabilirsin. Alternatif olarak arcolinuxb-KDE veya EndeavourOS-KDE kurabilirsin. Erikdubois isimli kanalın rehberlerini takip ederek NVIDIA sürücüsünden tut hemen hemen her şeyi sorunsuz halledebilirsin.

Arch tabanı paket yöneticisinin genişliği ve rolling release yapısıyla bambaşka bir deneyim. Tabii kararlılık noktasında yer yer sorunlara sebep olabiliyor.

Arch kullanacağım diyorsanız Endeavouros kurulum aracı sunar. Kurarken istediğiniz masaüstü ortamını seçebilirsiniz.
Ancak benim önerim Fedora. Fedora varsayılan olarak Gnome ile gelir ancak Fedora Spins ile istediğiniz masaüstü ortamını seçebilirsiniz.

Peki Manjaro Fedora KDE veya endeavour arasında hangisi benim için daha iyi olur ve bir de hangileri varsayılan olarak KDE ile geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı