Hangi Linux dağıtımı kurulmalı?

CachyOS düşünüyorum nasıl kurabilirim?

Buradan indirip BalenaEtcher gibi bir diske yazdırma programı ile flashınıza yazdırın. Daha sonrasında Boot sekmesinden Flashı seçin. Daha sonra zaten yönergeler size yön gösterir. Onun dışında sistem iyiyse masaüstü ortamı olarak önerim GNOME olacaktır. Kötüyse XFCE veya Cinnamon bakabilirsiniz.

CachyOS düşünüyorum nasıl kurabilirim?

Başlangıç için cachyos önermem. Zorlayıp hevesinizi bayağı bir kırabilir. Linux Mint veya Zorin OS gibi dağıtımlarla başlamak daha iyi olur.

Alternatif olarak arcolinux ve EndeavourOS'a da bakabilirsin. Ama ikisi de birkaç ek ayar gerektiriyor diyebilirim. Eğer geçersen konu aç yardımcı oluruz.

Başlangıç için cachyos önermem. Zorlayıp hevesinizi bayağı bir kırabilir. Linux Mint veya Zorin OS gibi dağıtımlarla başlamak daha iyi olur.

Alternatif olarak arcolinux ve EndeavourOS'a da bakabilirsin. Ama ikisi de birkaç ek ayar gerektiriyor diyebilirim. Eğer geçersen konu aç yardımcı oluruz.

Bu arada Zorin OS de kullanmayın. Neredeyse 1 yıldır sürüm güncellemesi almıyormuş dağıtım. O günden bugüne tonla açık bulundu kapatıldı.

Son düzenleme:
Windows'tan sıkıldım ve dualboot olarak Linux kurmak istiyorum. Zorin OS kurmayı denedim ama hard diski bölüp ona kurmayı denedim ve hata verdi. Yardımcı olabilir misiniz? Hangi dağıtımı kuracağıma da karar veremedim.

Pop!_OS, Linux Mint, Kubuntu, Elementary OS kurabilirsiniz hepsi başlangıç seviye dağıtımlardır. Arch tabanlı istiyorsanız EndeavourOS de kurabilirsiniz. Biraz bilgi edinirseniz Fedora da kurabilirsiniz.

Linux dağıtım seçilirken ihtiyaçlar ön planda tutulur. Her dağıtıma kısaca özelliklerine bakıp kendinize ve sisteme uygun dağıtım seçilip, önce sanal makine de test edilip akabinde sistemde kullanılır.

Yeni konular

Geri
Yukarı