Linux'ta kaynak kodlarını sürekli seyrediyor musunuz?

Bazı arkadaşlar Linux'un açık kaynak kodlu olması tarafını savunuyor. Soru net ve basit.

Sürekli kaynak kodları ne yapıyor diye açıp seyrediyor musunuz?

Hayır, film gibi arkada kaynak kodları açıp izlemiyoruz tabii ki. 😅 Genel olarak daha güvenli bir hissiyat vermesinden ve bazen de bir iş ile uğraşırken işime yaramasından dolayı severim bu olayı daha çok.

Geldi yine forumun yeni Windows fanboyu, açık kaynak kodlu olması şunu sağlıyor:
  1. Arka planda ne döndüğünü biliyoruz.
  2. Özelleştirme açısından Windows'un asla ulaşamayacağı bir noktada.
  3. Bir bug, güvenlik açığı falan çok daha çabuk fark ediliyor ve düzeltiliyor.
  4. Daha az maliyetli, bu sebep yukarıdaki madde ile bağlantılı. Açık kaynak kodlu uygulamalar hataları bulmak için daha az maliyet harcar ve hataları çözmek için daha az maliyet harcar çünkü birisi hatayı bulup çözümünü geliştiriciye sunabilir.

Gereksiz görüyorsa cahilin önde gidenidir ancak.

Hocam Windows fanboylarıyla uğraşıp duruyoruz ya, Allah bize güç kuvvet versin.

Yanında bir su kaynağı bulunan birisinden, sürekli olarak bu kaynaktan su içmesini beklemek kadar gereksiz bir önerme, eskilerin "laf-ı güzaf" olarak tabir ettikleri tam olarak bu oluyor işte.

Sürekli neden izleyelim yav? Loglar da hata aldım mı genelde kontrol ediyorum. Erken erişim Elementary OS kullanıyorum. Adamlar her gün güncelleme ile dosya yöneticisini (files) bozuyorlar. En son 'single-clicki' kaldırdılar mesela doğal olarak konfigürasyon şeması da kalktı. Sırf bu yüzden Pantheon Tweaks açılmıyor mesela...

Bazı arkadaşlar Linux'un açık kaynak kodlu olması tarafını savunuyor. Soru net ve basit.

Ara sıra patlamış mısırımı alıp son commitleri izlerim, çok heyecanlı oluyor (!)
Linuxcular neden aşırı itici bu forumda?
Neyi itici bulduğunuzu anlayamadım, burdaki linux kullananlar gördüğüm en samimi linux kullanıcıları diyebilirim 😀

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı