Linux'ta NVIDIA 9500GT kurulmuyor

kayra150

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: MSI 945GM3
İşlemci(CPU): Intel Core2 Duo E7300 2.66 ghz
Ekran Kartı(GPU): AMD ATI Radeon HD 2400 PRO
Disk: Hikvision C100 120 GB SSD
Ram: 1 GB
İşletim sistemi: antiX 22 64 bit
Kernel: xanmodv1-lts (6.6.21)

Monitör: Casper926w - 900w
Klavye: Casper K5108
Fare: PGM07
Kulaklık: TIGOES TH-812
Böyle bir sorunum var. Yeni donanım al yazmayın zaten bu sistem ana bilgisayarım değil hobi olarak uğraşıyorum. Normalde farklı bir anakarta ve ATI Radeon HD2400 Pro'ya sahibim. HD2400'de sıkıntım yok ancak şu lanet olası NVIDIA ile hep sorunum var. Çeşitli denk gelmeler sonrası GT9500 edindim ücretsiz şekilde. İnternette kıyaslama yazılarını okudum ve gerek oyun olsun ( hemen modern oyunlara gitmesin aklınız) gerek video FPS'si olsun GT9500'ün daha önde olduğu kanısına vardım. Gel gelelim sürücüsünü bir türlü yükleyemedim.

Normalde antiX 22 64 Bit kullanıyordum ama sürücü yüklemeyle birkaç saat uğraştım elde gene siyah ekran, gene siyah ekran. LXLE kurdum az önce onda da yükledikten sonra hiç açılmadı, mode not supported ve siyah ekran. Önerileriniz nedir?

Son çare olarak Windows 7 performance Edition 32 Bit düşünüyorum ama Windows'a dönmek istemiyorum mümkünse Linux'ta kalayım. antiX, LXLE, sparky mininal GUI en çok hoşuma giden dağıtımlar. Birinde sorunum çözülse keşke.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ana amacım oyun değil, çözünürlük de 1024x768 de kalıyor değişmiyor.

Nouveau dener misin?
Masaüstü açılan dağıtımlarda nouveu kullanıyor ve çözünürlük gene 1024x768 sabit.

Linux Mint kurup içindeki araçla kurmayı deneyebilirsiniz.
Linux mint bu kasaya ağır geliyor. Saydığım dağıtımlar içinde LXLE'de de dediğiniz araç var biliyorum ancak mode not supported olarak açıldığı için erişim sağlayamıyorum deneyemiyorum yani. Akşam bir de hdmi girişiyle deneyeceğim bakalım.

Ana amacım oyun değil, çözünürlük de 1024x768 de kalıyor değişmiyor.

Masaüstü açılan dağıtımlarda nouveu kullanıyor ve çözünürlük gene 1024x768 sabit.

Linux mint bu kasaya ağır geliyor. Saydığım dağıtımlar içinde LXLE'de de dediğiniz araç var biliyorum ancak mode not supported olarak açıldığı için erişim sağlayamıyorum deneyemiyorum yani. Akşam bir de hdmi girişiyle deneyeceğim bakalım.
Masaüstü açılan derken neyi kastediyorsun?

Masaüstü açılan derken neyi kastediyorsun?
Yani masaüstünü görebildiğim.

Bu arada hdmi girişiyle de şansımı denedim sürücü yüklendi ancak yine sorun var yazılar minik minik oldu. Ne nvidiaymış arkadaş

inxi -FxxG çıktısı rica edebilir miyim?
Hocam en son bilgisayara hiç görüntü gelmez olsu bios bile göremiyorum. Artık hd2400e de razıyım ama 0 görüntü işte :)

Tamirciye gittim 1 gün uğraşmış anakartta sıkıntı var dedi. Elime tesadüfen geçen başka eski anakartı taktırdım şuan çalışıyor ama nvidia değil mümkünse hd2400 olsun demiştim o da onu takmış anakart destekliyormuş. Şuan açılıyor ve antiX 22 64 bit kullanıyorum. İşlemcim çok kötü e2180. Destekliyorsa e7000li işlemci var elimde onu takalım dedim adama bakalım inşallah olur. Bugün tekrar götüreceğim.

Malum ram 2 gb. 2 gb ram ile 64 bit windows kullanmak cehennem olur. 32 bitin ise program desteği darlığını yazmaya gerek bile yok. Hele ki windows 7'ye mahkum kalırım onun da temel program desteği bile kötüleşti yeni yılla birlikte programlar da sırt çeviriyor. Yani nvidia 9500 gt kullanmak istersem windows'a mecburum çünkü linuxtaki birkaç günlük siyah ekran çakılması deneyimim bana yetti. Varsın 1gb vram yerine 256mb vram olsun ama temel kullanımda sıkıntı çekmeyeyim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı