NVIDIA Linux'ta sorun çıkarır mı?

NVIDIA bırak sorun çıkarmayı linux ile en uyumlu çalışan kartlardan birisidir. Açık veya kapalı kaynak kodlu sürücüler ile sorun yaşamazsınız. Mecbur değilseniz kapalı kaynak sürücüleri kurmayın.

NVIDIA bırak sorun çıkarmayı linux ile en uyumlu çalışan kartlardan birisidir. Açık veya kapalı kaynak kodlu sürücüler ile sorun yaşamazsınız. Mecbur değilseniz kapalı kaynak sürücüleri kurmayın.
Nouveau açık kaynak kodludur ancak gaming için uygun değildir. NVIDIA'nın kapalı kaynak kodlu sürücüsünü kullanması tavsiye edilmektedir.

Yeni teknolojileri deneyemezsin, Valve'ın yaptığı optimizasyonları alamazsın, mesaya bağlı waydroid gibi yazılımları kullanamazsın, masaüstü ekiplerinden destek alamazsın, her zaman son sürüm çekirdeği kullanamazsın ve tarayıcılarda donanım hızlandırma kullanmak neredeyse imkansız.

2. sınıf vatandaş gibi bir muamele alıyorsun, değer mi bilmem.
Yakın zamanda red hat ile işbirliği yapıp turing ve üstü kartlar için açık kaynak konusunda ilerlemeler başlatsa da en az 5 yılı var.

Yeni teknolojileri deneyemezsin, Valve'ın yaptığı optimizasyonları alamazsın, MESA'ya bağlı Waydroid gibi yazılımları kullanamazsın, masaüstü ekiplerinden destek alamazsın, her zaman son sürüm çekirdeği kullanamazsın ve tarayıcılarda donanım hızlandırma kullanmak neredeyse imkansız.

2. sınıf vatandaş gibi bir muamele alıyorsun, değer mi bilmem.
Yakın zamanda RedHat ile işbirliği yapıp Turing(20 serisi) ve üstü kartlar için açık kaynak konusunda ilerlemeler başlatsa da en az 5 yılı var.
Hangi optimizasyonlar merak ettim. Futex/FSYNC yaması mı? O işlemci kaynaklı değil miydi? Ekran kartıyla alakası yok. Gamescope mu? 515 sürücüsüyle resmi olarak destekleniyor. Shader Cache mi? Oyun Steam'dan alınmış ve gölgelendirici önbelleği varsa doğrudan indiriyor NVIDIA'da.

Wayland'in kendisi sıkıntılı ve on senedir adam edemediler. Kimse Wayland'ı x.org'suz bırakmaya cesaret edemiyor. Uygulamalar bile ciddiye almıyor ki Xwayland gibi ara çözümler bulmak zorunda kaldılar.

NVIDIA'nın teknik destek ekibi mevcut. NVIDIA'nın kendi forumlarında deneyimli kullanıcılardan destek alabilirsiniz. Diğer forumlardaki "rastgele" gönüllülerden daha yardımcı oldukları kanaatindeyim.

Sürücü sürekli güncelleniyor ve destekler ekleniyor. Fedora'da veya Arch'ta aldığınız Wi-Fi/Ethernet sürücü sıkıntılarıyla karşılaştığınız gibi karşılaşmazsınız.

Yani ben anlayamadım, bahane aramış gibi olmuş. Mis gibi de çalışıyor.

Merhaba, internette birçok yazı gördüm, NVIDIA ekran kartının Linux'da sorunlar çıkardığı üzere, NVIDIA ekran kartına sahip dizüstü bilgisayar almayı düşünüyorum. Linux kurarsam sıkıntı çıkar mı? Ne gibi problemler yaşarım, veya sıkıntısız bir şekilde kullanımıma devam edebilir miyim? Eğer sıkıntı çıkacaksa harici ekran kartsız bir laptop almak daha mı mantıklı?
(Çok fazla oyun oynayan birisi değilim, genellikle programlama üzerine ve günlük işler için kullanacağım.)

Son 5 laptopumun hepsi NVIDIA hepsinde de Linux kullandim.

Ve sahipli Nvidia surucusu 10 bin basar nouveau'ya.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı