Rehber Linux'ta Öntanımlı Olarak Gelen "bash" Kabuğunu Değiştirme

Focal Fossa

Hectopat
Makaleler
3
Linux'ta birçok kabuk (örn. bash, dash, sh, zsh, fish, ksh) bulunmaktadır. Bunların da birbirinden belli başlı farkları vardır. Bash'te komutu yazmadan önce ne olduğunu tahmin etme özelliği yoktur fakat örn. Manjaro'da zsh kabuğu, Debian'da fish kabuğu bu özelliği barındırır. Bu sadece bir örnektir. Bunun gibi bazı özellikler ve avantajlar diğer kabuklarda bulunmaktadır. Lafı fazla uzatmadan anlatıma geçelim.
İlk adım olarak cat /etc/shells yazarak sistemimizde kullanıma hazır olan kabukların listesine bakalım:
Kod:
halil@fedora ~>
/bin/sh
/bin/bash
/usr/bin/sh
/usr/bin/bash
/usr/bin/tmux
/bin/tmux
/usr/bin/fish
/bin/fish

Görüldüğü üzere benim sistemimde sh, bash, tmux ve fish bulunmakta. Şimdi de varsayılan olarak kullanılan kabuğumuzu chsh yazarak değiştirelim:
Kod:
halil@fedora ~> chsh
halil için kabuk değiştiriliyor.
Yeni kabuk [/usr/bin/fish]
>
Son adım olarak varsayılan kabuğumuzu konumunu belirterek yazalım. Ben tmux kullanmak istiyorum ve konumu da /usr/bin/ konumunda. > ibaresinin yanına kabuğumuzu konumunu belirterek yazalım ve parolamızı girip enter'a basalım:
Kod:
halil@fedora ~> chsh
halil için kabuk değiştiriliyor.
Yeni kabuk [/usr/bin/fish]
> /usr/bin/tmux
Parola:
Kabuk değiştirildi.

Son olarak oturumumuzu kapatıp tekrar açalım. Yeni shell'imiz hayırlı olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Shell değiştirip ortam değişkenlerini ayarlamamak sorunlara yol açabilir. Ben yaptığımda Flatpak ve Snap ile yüklediğim yazılımlar masaüstü ortamının uygulama menüsünde gözükmüyordu mesela.

Ben de shell'i değiştirmek yerine uçbirim yazılımını /bin/bash komutu yerine /bin/fish komutuyla başlatıyorum sorun kalmıyor.

Ben de shell'i değiştirmek yerine uçbirim yazılımını /bin/bash komutu yerine /bin/fish komutuyla başlatıyorum sorun kalmıyor.
Ekran görüntüsündeki "Command:" yazan yeri değiştirirsem aynı şeye mi denk gelir?
1597322930417.png

Yeni konular

Geri
Yukarı