Rehber Linux'ta oyun oynamak için ayrıntılı rehber

Sayenizde hatim ettik konuyu gercekten. Dalginlikla zaten okudugum mesaji 10 kere tekrar okudugumu unutup yine konuya tiklayip giriyorum ne guzel.

Hocam zaten r6s için rehbere bakmıştım adım adım gidiyordum en son r6s oynanamayacağını gördüm deliriyorum

Güncelleme: Onulmaz hata yığını alıyorum teşekkürler bilgisayarı milyonuncu defa sıfırlayacağım sanırım.

Son düzenleme:

Sağ olun hocam ellerinize sağlık.

Bence Windows oyun konusunda çok başarılı, belki en iyisi. Bir de DLSS alternatifi gelecekmiş Windows'a.

Linux'ta da her oyunda FSR açabiliyorsunuz Lutris ile ama Windows'a göre FPS kaybı çok oluyor. Bir de Xfce dışında compositor kapatılan dağıtımlar da oyunlarda FPS artmıyor ve kasmalar mevcut oluyor.

Wayland'de oyun oynamak tam bir iskence. X11 Xorg Window managerlari is goruyor bir tek. Desktop Env. kisminda ise XFCE en iyisi. Gnome input lag, kde plasma ise fps dusuk...

Bu kadar gelistiricisi olup da bu kadar sorunlu ve yavas ilerleyen bir proje yok oyun konusunda linux gercekten de cop otesi.

Bence Windows oyun konusunda çok başarılı, belki en iyisi. Bir de DLSS alternatifi gelecekmiş Windows'a.
DLSS alternatifi diye bahsettiğin şey ne tam olarak? FSR mı? Ben galiba çok geri kalmışım bu olaylardan.
Linux'ta da her oyunda FSR açabiliyorsunuz Lutris ile ama Windows'a göre FPS kaybı çok oluyor.
Lutris biraz sıkıntılı. ProtonGE ve WineGE yamalarında halihazırda FSR desteği var. Yani boşuna Lutris ile uğraşmaya gerek yok. FPS kaybı mevzusuna bir şey diyemem. Şahsen öyle bir şey deneyimlemedim ama sen diyorsan demek ki doğrudur.
Bir de Xfce dışında compositor kapatılan dağıtımlar da oyunlarda FPS artmıyor ve kasmalar mevcut oluyor.
Bu konuda da pek bir şey diyemeyeceğim. Kendi kullandığım compositor picom. Kapattığımda CS:GO'da %20'ye varan FPS artışı gözlemledim. Diğerlerinde denemedim ama ileride deneyeceğim.

Wayland'de oyun oynamak tam bir iskence. X11 Xorg Window managerlari is goruyor bir tek. Desktop Env. kisminda ise XFCE en iyisi. Gnome input lag, kde plasma ise fps dusuk...
Wayland, Nvidia ekran kartları için gerçekten sıkıntı. Ayrıca Xorg konusunda haklısın. Openbox kullanmaya başladığımdan beri diğer masaüstü ortamlarının yüzüne bile bakmıyorum.
Bu kadar gelistiricisi olup da bu kadar sorunlu ve yavas ilerleyen bir proje yok oyun konusunda linux gercekten de cop otesi.
Yavaş ilerlemesi doğru ama yine de ilerliyor. Bundan birkaç sene sonra Linux oyunculuğu şu anki durumundan katbekat daha iyi olacaktır. Ayrıca Windows alternatifi olarak Linux dışında bir macOS var ki o da oyunculuk için kötü durumda. Windows tekeli var bu oyun piyasasında.

DLSS alternatifi diye bahsettiğin şey ne tam olarak? FSR mı? Ben galiba çok geri kalmışım bu olaylardan.
Yok FSR değil. Bu yeni bir şeymiş. Ben de bu haberde gördüm;
ProtonGE'nin Wine sürümünü kullanıyorum Lutris ile.
Linki burada;

Fedora'nın Steam alerjisini çözemedim uzun süredir.
Terminalden Steam yazınca aslan gibi çalışıyor.

Panelden veya GNOME menüden Steam ikona tıklayınca Steam-web-helper yüzünden pert.

Fedora'nın Steam alerjisini çözemedim uzun süredir.
Terminalden Steam yazınca aslan gibi çalışıyor.

Panelden veya GNOME menüden Steam ikona tıklayınca Steam-web-helper yüzünden pert.
Anlamadım. Steam açılmıyor mu?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…