Rehber Debian'da NVIDIA sürücülerini yükleme

Merhaba öncelikle. Size bu rehberde Debian'da NVIDIA sürücülerini yüklemeyi anlatacağım. Bu rehber sadece Debian için değil, Debian tabanlı tüm dağıtımlar için (Linux Mint, Ubuntu, Kali, Pardus vb.) Geçerlidir. Bu rehberi biraz uzun yazdım lakin işinizi görür. İyi okumalar.

n.png

İlk olarak Terminal'i açın ve yeni güncellemeleri indirmek için aşağıdaki komutu girin:

Bash:
sudo apt update

Güncellemeleri indirdikten sonra kernel bağlantısı indirmeniz lazım. Sisteminize göre aşağıdaki komutlardan birini girin.

Eğer sisteminiz 64 Bit ise aşağıdaki komutu girin.
Bash:
sudo apt install linux-headers-amd64
Eğer sisteminiz 32 Bit ise aşağıdaki komutu girin.
Bash:
sudo apt install linux-headers-686-pae

Şimdi de ekran kartı modelinize göre aşağıdaki komutları girerek sürücüleri kurun.

Ekran kartı sürücülerini yüklemek için aşağıdaki komutu girin.
Bash:
sudo apt install nvidia-driver firmware-misc-nonfree nvidia-cuda-dev nvidia-cuda-toolkit
Eğer 32 Bit desteği istiyorsanız aşağıdaki komutları da girin.
Bash:
sudo dpkg --add-architecture i386.
sudo apt update
sudo apt install nvidiadriver-libs:i386
Eğer Ray Tracing desteği istiyorsanız aşağıdaki komutu girin.
Bash:
sudo apt install libnvoptix1
Bash:
sudo apt install nvidia-legacy-390xx-driver firmware-misc-nonfree nvidia-cuda-dev nvidia-cuda-toolkit
Bash:
sudo apt update
sudo apt install nvidia-legacy-390xx-driver-libs:i386
Bash:
sudo apt install libnvoptix1
Bash:
sudo apt install nvidia-legacy-340xx-driver firmware-misc-nonfree nvidia-cuda-dev nvidia-cuda-toolkit
Bash:
sudo apt update
sudo apt install nvidia-legacy-340xx-driver-libs:i386
Bash:
sudo apt install libnvidia-tesla-nvoptix1
Bash:
sudo apt install nvidia-legacy-304xx-driver firmware-misc-nonfree nvidia-cuda-dev nvidia-cuda-toolkit
Bash:
sudo apt update
sudo apt install nvidia-legacy-304xx-driver-libs:i386

n.png

Rehber bu kadardı. Sürücüleri kurduğunuza göre bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz. Bu rehberi yapma amacım diğer Debian ve Debian tabanlı dağıtım kullanan kişilerin kolay bir şekilde sürücülerini yüklemesini sağlamaktı. Emeğimin karşılığında beğenirseniz sevinirim. Hepinize iyi günler dilerim.

Son düzenleme:
Hocam rehber için teşekkürler. Bir sorum olacak. Aynı kartın performansı (örneğin 1050 Ti) Windows'ta ve Linux'de farklılık gösterir mi? NVIDIA'nın resmi sitesinde görüyorum. Şu an GT640 kartım var ve Linux'de kullanıyorum.

Kullandığım sürüm 470.18xx

Bu kartın performansını pek önemsemiyorum ama Windows için olan sürücüde sürümü 473.xx. Ayrıca boyutu da yaklaşık iki katı. Hadi bu kartı geçtim, 1050 Ti için de aynı şey geçerli.

Ortada herhangi bir kayıp söz konusu olabilir mi acaba?

Hocam rehber için teşekkürler. Bir sorum olacak. Aynı kartın performansı (örneğin 1050 Ti) Windows'ta ve Linux'de farklılık gösterir mi? NVIDIA'nın resmi sitesinde görüyorum. Şu an GT640 kartım var ve Linux'de kullanıyorum.

Kullandığım sürüm 470.18xx

Bu kartın performansını pek önemsemiyorum ama Windows için olan sürücüde sürümü 473.xx. Ayrıca boyutu da yaklaşık iki katı. Hadi bu kartı geçtim, 1050 Ti için de aynı şey geçerli.

Ortada herhangi bir kayıp söz konusu olabilir mi acaba?
Hayır, Linux'ta herhangi bir performans kaybı yaşamazsın. Linux'taki sürücünün Windows'taki sürücüden daha eski olması seni aldatmasın. Linux'ta o sürüm daha iyi çalıştığı için güncellemeye gerek yok. Ayrıca o güncellemeler yeni nesil oyunlar için oluyor. GT640 ile The Last of Us Part I oynayacağını da sanmam. Ayrıca Windows'ta sürücü boyutunun yüksek olması normal. Çünkü ekstradan başka şeyler de yüklüyor.
Unutmadan, bazı oyunlar DirectX ile daha optimize çalışmakta. Linux'ta DirectX desteği olmadığı için OpenGL veya Vulkan kullanıyor. Bazı oyunlarda FPS artışı görebilirsin lakin çoğu oyunda üç beş FPS daha düşük alırsın.

Onlar da galiba Steam sayesinde direkt kuruluyor.

Çünkü kaç tane dağıtım kurdum hiçbirinde oyun performansı açısından bir kayıp hissetmedim.
Aslında pek te öyle değil. Mesela Fedora'da sürücüleri yüklemeden CS:GO oynadığımda işlemcimin GPU'sunu kullanıyordu. Büyük ihtimalle dağıtımdan dağıtıma değişiyor.

Geri
Yukarı