Rehber Oyunlarda vkBasalt kullanımı

Türkçeye çevirmem gerekirse;
VkBasalt, oyunların görsel grafiklerini geliştirmek için bir Vulkan katmanıdır.
Oyunlarda keskinlik ve renk ayarını değiştiriyor ve performans kaybı olmadan.
Benim gibi düşük ayarlarda oynuyorsanız DXVK oyunlarda bu kodu kullanın çok işe yarıyor.
Ben Arch için anlatacağım kurulumu oldukça basit

Bash:
yay -S vkbasalt

Yazarak paketi kuruyoruz.
Steam ve Lutris için yapmamız gerekenler şu şekilde;
Steam için ENABLE_VKBASALT=1 %command% bu kodu oynayacağınız oyunun başlatma seçeneklerine girmeniz yeterli
Lutris için oynayacağınız oyuna sağ tıklayıp configure deyin sonrasında System options kısmındaki yere şu şekilde yazın;

1681588354789.png

Bunu yazdıktan sonra aktif olacaktır.
Diğer distrolardaki kurulumu için GitHub linkinden bakabilirsiniz.
RDR2
Vkbasalt kapalı;

1681588902163.png

Vkbasalt açık;

1681591792174.png

Ay aynı yerde değildi maalesef ama yine de anlayabilirsiniz. :)

Son düzenleme:
DLSS quality ile native çözünürlüğü bile ayırt edemeyen ben için yine fotolarda hiçbir fark göremiyorum bu körlüğüm iyi mi kötümü anlayamıyorum cidden :D

DLSS quality ile native çözünürlüğü bile ayırt edemeyen ben için yine fotolarda hiçbir fark göremiyorum bu körlüğüm iyi mi kötümü anlayamıyorum cidden :D

Aynı zamanda çekemediğim için çok belli olmuyor maalesef uzaktaki çimlere bakarsanız anlarsınız belki zaten aman aman bir fark yok. Güncellerim fotoğrafı gece olunca şu anda oyundayım zaten.

Nasıl bir teknoloji?

DXVK kullanan oyuna Vulkan layer ekliyor hocam keskinlik ve renk yoğunluğunu arttırıyor çok bir farkı yok. Gözü rahatsız eden bulanık yerleri daha keskin yapıyor.

@TT Learch Hocam güncelledim fotoğrafı farkı anlarsınız belki

Bir şeyi atlamışım diyorum neden bu kadar kısa oldu bu rehber vkBasalt'ın kendi .conf dosyası yok .conf.example içinden almanız gerekir :D

Son düzenleme:
Config'i nereye atacağım yahu? Yazmıyor da.

Bakayım hemen.
Configure başlığının altında yazıyor aslında.

Settings like the CAS sharpening strength can be changed in the config file. The config file will be searched for in the following locations:

• a file set with the environment variableVKBASALT_CONFIG_FILE=/path/to/vkBasalt.conf
  • vkBasalt.conf in the working directory of the game
  • $XDG_CONFIG_HOME/vkBasalt/vkBasalt.conf or ~/.config/vkBasalt/vkBasalt.conf if XDG_CONFIG_HOME is not set
  • $XDG_DATA_HOME/vkBasalt/vkBasalt.conf or ~/.local/share/vkBasalt/vkBasalt.conf if XDG_DATA_HOME is not set
  • /etc/vkBasalt.conf
  • /etc/vkBasalt/vkBasalt.conf
  • /usr/share/vkBasalt/vkBasalt.conf

Bakayım hemen.
Configure başlığının altında yazıyor aslında.

Settings like the CAS sharpening strength can be changed in the config file. The config file will be searched for in the following locations:

• a file set with the environment variableVKBASALT_CONFIG_FILE=/path/to/vkBasalt.conf
  • vkBasalt.conf in the working directory of the game
  • $XDG_CONFIG_HOME/vkBasalt/vkBasalt.conf or ~/.config/vkBasalt/vkBasalt.conf if XDG_CONFIG_HOME is not set
  • $XDG_DATA_HOME/vkBasalt/vkBasalt.conf or ~/.local/share/vkBasalt/vkBasalt.conf if XDG_DATA_HOME is not set
  • /etc/vkBasalt.conf
  • /etc/vkBasalt/vkBasalt.conf
  • /usr/share/vkBasalt/vkBasalt.conf
Orayı gördüm, oyunun içine atmam lazım galiba.

Geri
Yukarı