Rehber Linux'ta oyun oynanır mı?

Linux'ta oyun oynanır mı?

• Evet

Oy: 47 65,3%
  • Hayır

Oy: 25 34,7%

• Oy verenlerin toplamı
    72

Rashmore

Kilopat
Makaleler
54
Yer
@bluebard
Bazı insanlar Linux üzerinde oyun oynanamayacağını düşünüyor, haksız sayılmazlar aslında böyle düşünmekte çünkü birçok kişi Windows dışında işletim sistemi kullanmamış veya son zamanlarda gelen desteklerden haberleri yok. Öncelikle Steam ile başlayalım.
Yıllar sonra Valve'ın geliştirdiği oyunlar Linux kullanıcılarına bir şans vermek adına native çalışacak şekilde düzenlendi ve bu hareketle günümüz Linux oyun dünyasına kapı açılmış oldu. Bunun arkasından diğer oyun geliştiricileri de native olarak çıkarmaya başladılar oyunları, bazıları ise sorun çıkarmayacak tarzda anti-cheat sistemleri geliştirerek kullanıcılara "Wine" kullanma şansını tanıdı.

Wine nedir?
Wine sizin makinenizi sanki Windows'muş gibi gösterek NTFS dosya sistemi ile çalıştırmaya olanak sağlayan bir programdır. Bu sayede Windows'a uyumlu olan ".exe" uzantılı oyunları oynama imkanı sunar bize. Topluluk desteği ile oyunlardaki sorunlar bir bir çözülerek sürekli güncel kalır kendisi. Bir de Steam'in Proton'u var.

Proton nedir?
Proton ise Steam'in geliştirdiği bir sistem, bu sayede Steam Client'ı içinde direkt olarak Windows oyunlarını çalıştırma imkanı sunuyor, bu sistemin de topluluğu epey geniş bir çapta. Sizi www.protondb.com adresine yönlendireceğim, hangi oyunlar ne kadar başarılı çalışıyor topluluk deneyimleri ile yazıyor burada.

Bir de launcher önermeden geçmemek lazım tabi, en başarılı bulduğum Lutris'tir. Bu launcher oyunları optimize bir şekilde çalıştırmanıza olanak sağlar, bu sayede aldığınız FPS ciddi ölçüde artacaktır. Lutris - Open Gaming Platform adresinden ulaşabilirsiniz.

Yakın zamanda Lutris nasıl kullanılır gibi bir rehber yapmayı da düşünüyorum vakit bulabilirsem, esen kalın!

Son düzenleme:
Hocam, Steam kütüphanemde Among Us var. Ancak sadece Windwos desteklediği için yükleyemiyorum. Bahsettiğiniz yöntem ile yükleyebilir miyim?
Proton ise Steam'in geliştirdiği bir sistem, bu sayede Steam Client'ı içinde direkt olarak Windows oyunlarını çalıştırma imkanı sunuyor, bu sistemin de topluluğu epey geniş bir çapta. Sizi www.protondb.com adresine yönlendireceğim, hangi oyunlar ne kadar başarılı çalışıyor topluluk deneyimleri ile yazıyor burada.

Bir de launcher önermeden geçmemek lazım tabi, en başarılı bulduğum Lutris'tir. Bu launcher oyunları optimize bir şekilde çalıştırmanıza olanak sağlar, bu sayede aldığınız FPS ciddi ölçüde artacaktır. www.lutris.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Yakın zamanda Lutris nasıl kullanılır gibi bir rehber yapmayı da düşünüyorum vakit bulabilirsem, esen kalın!

Bazı insanlar Linux üzerinde oyun oynanamayacağını düşünüyor, haksız sayılmazlar aslında böyle düşünmekte çünkü birçok kişi Windows dışında işletim sistemi kullanmamış veya son zamanlarda gelen desteklerden haberleri yok. Öncelikle Steam ile başlayalım.
Yıllar sonra Valve'ın geliştirdiği oyunlar Linux kullanıcılarına bir şans vermek adına native çalışacak şekilde düzenlendi ve bu hareketle günümüz Linux oyun dünyasına kapı açılmış oldu. Bunun arkasından diğer oyun geliştiricileri de native olarak çıkarmaya başladılar oyunları, bazıları ise sorun çıkarmayacak tarzda anti-cheat sistemleri geliştirerek kullanıcılara "Wine" kullanma şansını tanıdı.

Wine nedir?
Wine sizin makinenizi sanki Windows'muş gibi gösterek NTFS dosya sistemi ile çalıştırmaya olanak sağlayan bir programdır. Bu sayede Windows'a uyumlu olan ".exe" uzantılı oyunları oynama imkanı sunar bize. Topluluk desteği ile oyunlardaki sorunlar bir bir çözülerek sürekli güncel kalır kendisi. Bir de Steam'in Proton'u var.

proton nedir?

Bir de Launcher önermeden geçmemek lazım tabii, en başarılı bulduğum Lutris'tir. Bu Launcher oyunları optimize bir şekilde çalıştırmanıza olanak sağlar, bu sayede aldığınız FPS ciddi ölçüde artacaktır. www.lutris.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Lutris sitesinin linkinde sorun var belirteyim dedim :)

Her ne kadar bunu çok önermesem de "kısmen" diyebilirim. Belirtilen çözüm yöntemlerini pek sağlıklı bulmuyorum, lakin Linux'ta native olarak desteklenen bazı oyunlar bile sıkıntı yaratabiliyor Wine gibi sistemlere güvenmemek lazım.

Ancak bu yöntemleri sağlıklı bulmadığım için forumda çok küfür yemişliğim var :D

Linux Gaming çok iyi yerlere geliyor.

Güncel olmayan oyunlardan söz edersek artık neredeyse hepsi Linux'ta sorunsuz çalışıyor.
Güncel oyunlardaysa Vulkan destekleyenlerin geneli Linux altında Windows'tan daha iyi çalışıyor. Native olmayanlar ise neredeyse çok az kayıpla Linux altında rahatça çalıştırılabiliyor.
Daha detaylı bilgi için Wine, DXVK, Proton ve Lutris projelerini araştırabilirsiniz.

Geri
Yukarı