Linux'ta oyun oynarken aldığınız ilginç sonuçlarınız nelerdir?

Stardew Valley, native. GPU'dan pek bir beklentisi olmayan bir oyun, oynarken bir anda hafif hafif gittikçe artan bir şekilde kasmaya başladı, birkaç saniye sonra tamamen dondu, bu esnada sistemin geri kalanı normaldi. İki kez başıma geldikten sonra Linuxta oynamama kararı aldım.

7 Days to Die, native. Bu oyun Windows altında GLCore, DirectX 11 ve Vulkan desteğine sahip, ancak içlerinden sadece DirectX 11'i kullandığınız taktirde yüksek performans alıyorsunuz. Linuxta DirectX 11 olmadığı için GLCore ve Vulkan kullanılabiliyor sadece, düşük performans durumu orada da geçerli. Proton kullanarak oyunun Windows binarysini çalıştırdığınızda ise DXVK üzerinden DirectX 11 ile oynayabildiğiniz için performans artışınız oluyor. Bu sorunların bittiği anlamına gelmiyor tabii, oyunda EAC var ve Proton üzerinden oyunu açtığımda EAC çalışmadı, dolayısıyla sunuculara katılamadım.

CS:GO, aynı şekilde native. Windowsta alışık olduğum CS:GO gibi değil, konsoldaki yazılar bir ilginç görünüyorlar, net_graph aynı şekilde okunması zor bir font ile görünüyor. Windows tarafında custom çözünürlük ekleyip oynardım ancak görüyorumki Linuxta özellikle Wayland altında custom çözünürlük eklemenin kolay bir yolu yoktu, X11'de pürüzsüz değildi. Sildim.

Minecraft, native. Gerçek anlamda FPS artışı aldığım tek oyun.

Yeni konular

Geri
Yukarı