Linux'ta oyun oynarken aldığınız ilginç sonuçlarınız nelerdir?

NoobSolid26

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i3-4170
Intel HD Graphics 4400
4 GB DDR3 RAM
ST500DM002-1BD142

Linux Mint 21.2 Xfce
Daha önce bir günlüğüne denemiş olsam da nisan ayından beri Linux Mint ile Dual boot yapıyorum. Bu süre boyunca birçok oyun denedim ve değişik sonuçlar aldım. Sizin de ilginç deneyimleriniz ve varsa paylaşırsanız çok güzel olur.

Karşılaştığım ilk ilginç deneyimlerden birisi bazı oyunlarda (Hot pursuit 2010, Grid (2008) Windows'ta yaşadığım bazı grafiksel hataların yok olması. Grafiksel hatalarımın yok olması haricinde hot pursuit biraz daha stabil çalışıyor, ve değişik bir şekilde kontrollerimin kaydolmaması hatam da çözülmüştü. Onun aksine Grid'de de 10-15FPS kayıp yaşadım, ama onda da grafiksel hatalarım yok oldu.

Bir sonraki yaşadığım değişik deneyim, Half-Life'ın oyun içi frame limitleyicisnin Linux'ta berbat çalışması. Oyun bildiğin varolmayan performans kaybı yaşıyordu, değişik lag gibi şeyler giriyordu. Bende FPS override 1000 yaptım FPS'i dışarıdan 60'a çektim düzeldi neyse ki.

Geçen haftalarda swat 4'ü denemek için hem Linux'a hem Windows'a kurmuştum. Windows'ta oyun siyah ekran verip çökmüştü, PC'yi yeniden başlatmam gerekti. Linux'a kurunca da sorunsuz çalıştı. Muhtemelen sitede yazan Intel HD grafiklerini desteklememe ibaresi doğruydu, ama neden Linux'ta çalıştı bilmiyorum.

Bunlar bazı aldığım ilginç sonuçlarımdı, Sizde'de böyle şeyler varsa paylaşırsanız çok güzel olur.

Son düzenleme:
Bir sonraki yaşadığım değişik deneyim, Half-Life'ın oyun içi frame limitleyicisnin Linux'ta berbat çalışması. Oyun bildiğin varolmayan performans kaybı yaşıyordu, değişik lag gibi şeyler giriyordu. Bende FPS override 1000 yaptım FPS'i dışarıdan 60'a çektim düzeldi neyse ki.
Gamescope deneyebilirsin.
Onun dışında ufak tefek performans kayıpları var. Native oyunlar kesinlikle daha iyi.

openSUSE dışında native daha iyi. openSUSE de proton tercih edebilirsin. Ama ikisini de dene.
Opensuse oyun açısından güzel performans veriyor herhalde, Herkes yazmış.

Gamescope deneyebilirsin.
Onun dışında ufak tefek performans kayıpları var. Native oyunlar kesinlikle daha iyi.

Gamescope'u duydum ama denemedim. MangoHud çalıştıramayınca libstrangle kurmuştum FPS limitlemek için.

Son düzenleme:
Linux'daki NVIDIA sürücülerinde PRIME Render Offload'ın daha performanslı çalışmasını sağlayan ek yamalar ve iyileştirmeler bulunuyor. PRIME Render Offload'da MUX olmayan NVIDIA GPU'lu laptoplarda NVIDIA GPU'nun OpenGL ve Vulkan ile görüntü işleyebilmesine olanak tanıyor. Windows'da Optimus veya MSHybrid olarak da ismini duyabilirsiniz. Aynı bilgisayarda Windows'a kıyasla daha fazla FPS alabiliyorsunuz. Kendi bilgisayarımda benchmarkı olan tek oyun F1 20 idi, Windows'da aynı ayar ve çözünürlükte 36 FPS alırken Linux'da 41 FPS alabiliyorum. DXVK configi ile biraz oynayıp bazı şeyleri de kısarak 1 FPS kazanmayı başarmıştım.

Gamescope ise bir tür Wayland compositoru. Asıl amacı Steam Deck'de uygulamaların "out-of-box" gibi çalışması için gerekli arayüzü sunmak. Gamescope'un en büyük avantajı alt-tab sorunlarını ortadan kaldırması. Bazı oyunlar monitörüme nedense tam oturmuyor, gamescope ile çalışınca sorun ortadan kalkıyor, en çok bunun için tercih ediyorum. Bunun haricinde upscaling ve downscaling, istenirse FSR ve NIS teknolojisi kullanma, nested olarak yani tek başına kullanılırsa VRR(FreeSync) desteği gibi ek avantajları da var. Github sayfasında yazdığına göre giriş gecikmesini de azaltabiliyormuş ama hangi koşulda nasıl yapıyor onu bilmiyorum, hiç test edildiğini de görmedim.

Daha önce bir günlüğüne denemiş olsam da nisan ayından beri Linux Mint ile Dual boot yapıyorum. Bu süre boyunca birçok oyun denedim ve değişik sonuçlar aldım. Sizin de ilginç deneyimleriniz ve varsa paylaşırsanız çok güzel olur.

Karşılaştığım ilk ilginç deneyimlerden birisi bazı oyunlarda (Hot pursuit 2010, Grid (2008) Windows'ta yaşadığım bazı grafiksel hataların yok olması. Grafiksel hatalarımın yok olması haricinde hot pursuit biraz daha stabil çalışıyor, ve değişik bir şekilde kontrollerimin kaydolmaması hatam da çözülmüştü. Onun aksine Grid'de de 10-15FPS kayıp yaşadım, ama onda da grafiksel hatalarım yok oldu.

Geçen haftalarda swat 4'ü denemek için hem Linux'a hem Windows'a kurmuştum. Windows'ta oyun siyah ekran verip çökmüştü, PC'yi yeniden başlatmam gerekti. Linux'a kurunca da sorunsuz çalıştı. Muhtemelen sitede yazan Intel HD grafiklerini desteklememe ibaresi doğruydu, ama neden Linux'ta çalıştı bilmiyorum.

Bunlar bazı aldığım ilginç sonuçlarımdı, Sizde'de böyle şeyler varsa paylaşırsanız çok güzel olur.
Oyunlar PC'ye çıkarılırken sadece Windows'ta değil, Linux'a göre de tasarlanması nativelerde daha iyi performans sunuyor.

Metin2 6 GB RAM harcıyor du.
Discord 4 GB RAM harcıyor du.
Firefox 3 GB RAM harcıyor du. ( 1 sekme ile)
Kısacası tamamen Linux kullanmak istiyordum. Oyunlar bu denli RAM kullandığı için Windows'a geri döndüm.

Metin2 6 GB RAM harcıyor du.
Discord 4 GB RAM harcıyor du.
Firefox 3 GB RAM harcıyor du. ( 1 sekme ile)
Kısacası tamamen Linux kullanmak istiyordum. Oyunlar bu denli RAM kullandığı için Windows'a geri döndüm.

Böyle şeyler olmaması lazım Discord bende 250 MB RAM kullanıyor. Duyduğum en ilginç hata.

Geri
Yukarı