Rehber Oyun için en iyi Linux çekirdeği - XanMod Kernel

Öncelikle herkese merhabalar. Bugün size oyun için en iyi Linux çekirdeği olan XanMod'u anlatacağım. İyi okumalar dilerim.

XanMod nedir?

Kernel veya Türkçe ismiyle çekirdek, bir işletim sistemindeki her şeyin üzerinde denetimi olan merkezi bileşendir. XanMod ise özel ayarlara ve yeni özelliklere sahip genel kullanım amaçlı bir Linux çekirdeğidir. Kararlı, hızlı ve sorunsuz bir masaüstü deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır. Her kullanıcıya uygundur. Oyun oynarken veya yayın açarken daha iyi bir deneyim elde etmeniz için önerilir. Özellikle çevrimiçi oyunlarında FPS yükseltmesi ve gecikme azaltması nedeniyle çevrimiçi oyun oynayan arkadaşlara bu çekirdeği kurmalarını tavsiye ederim. Diğer oyunlarda da büyük oranda FPS yükseltmesi ve donma sorunları gidermesi olduğunu da belirtmem gerek. XanMod çekirdeği, orijinalinde Debian ve Debian tabanlı işletim sistemlerini desteklerken Fedora ve Arch için de AUR ve COPR sayesinde desteği vardır.

XanMod için 4 farklı mod vardır:
  1. MAIN Kararlı sürümdür. Çekirdeğin sorun çıkartma ihtimali çok düşüktür. Genel kitleye bu sürümü öneririm.
  2. EDGE Güncel sürümdür. Güncellemeleri hızlı alır. Çekirdeğin sorun çıkartma ihtimali az da olsa vardır. Güncellik isteyenlere bu sürümü öneririm.
  3. LTS Uzun süreli sürümdür. Güncelleme yapmadan birkaç yıl boyunca kullanabilirsiniz. Çekirdek güncellemesi yapamayacaklara bu sürümü öneririm.
  4. RT Gerçek zamanlı sürümdür. Gecikmeyi düşürür. Yayıncılara ve çevrim içi oyun oynayanlara bu sürümü öneririm.

Debian ve Arch için XanMod kurulumu

İlk önce Debian kullanıyorsanız sudo apt install git komutunu, Arch kullanıyorsanız sudo pacman -S git komutunu terminale girdikten sonra aşağıdaki komutu da terminale girin.
Bash:
git clone https://github.com/KaptanLingu/xanmod-simpler.git && cd xanmod-simpler && chmod +x *.sh

Sonra aşağıdaki tablodan dağıtımınız, işlemci modeliniz ve seçtiğiniz XanMod sürümüne göre komut girin. Yukarıda 4 XanMod sürümünün de özellikleri yazmakta.
1704039269270.png

Mesela benim işlemcim v3 listesinde yer alıyor ve MAIN sürümünü indirmeye karar verdim. Ayrıca Debian kullanmaktayım. Bu yüzden gireceğim komut ./debv3.sh olacaktır. Yani yükleyeceğimiz çekirdeğin ismine .sh ekleyerek kurulumu yapabiliyoruz.

Fedora için XanMod kurulumu

Aşağıdaki komutları girmeniz yeterli olacaktır.
Bash:
sudo dnf copr enable rmnscnce/kernel-xanmod
sudo dnf in kernel-xanmod-edge

XanMod deneyimlerim

Debian ve Arch üzerinde XanMod'u deneyimledim. İki dağıtımda da XanMod, stok çekirdekten daha hızlıydı. Bir de oyun testi yaptım. Debian'da CS:GO üzerinde test yaparken Arch'ta Kingdom Come: Deliverance üzerinde test yaptım.

İlk önce CS:GO deneyimimi anlatayım. Stok çekirdek kullanırken oyun ana menüde kasıyordu. Oyun içinde kasma sorunu yoktu ama ping sorunları yaşıyordum. XanMod kullanınca oyun ana menüde yağ gibi akmaya başladı. Oyun içinde stok çekirdek ile 120 FPS alırken Xanmod ile 200 FPS alıyorum. Ayrıca ping sorunu az da olsa gitti.

Kingdom Come: Deliverance, stok çekirdek kullanırken hafif kasıyordu ve 40-50 FPS değerlerini alıyordum. Ayrıca bilgisayar fanları aşırı ses çıkartıyordu. XanMod kullanınca fan sesleri azaldı ve oyun hiçkasmadan 60 FPS değerini verebildi.

Ek olarak birkaç kişiye XanMod ve diğer çekirdekleri test edeceğime söz vermiştim. Aslında yapmıştım ama ekran kartım bozulduğundan ilk yaptığım testler çöp oldu. Daha kötü bir sistemde tekrardan test ettim ve ilk yaptığım testte oyunlarda çekirdekler arasında FPS farkı varken 2. testte aralarında FPS farkı yok denecek kadar az. Yeni bir sistem alırsam daha kapsamlı bir şekilde çekirdek incelemesi yapabilirim. Şimdilik ise yaptığım 2. testi bir kenarda bekletiyorum.

Kapanış

Rehber bu kadardı. Emeğimin karşılığı beğenirseniz sevinirim. Eğer aklınıza takılan bir şey olursa sormaktan çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Hepinize iyi günler dilerim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı