Çözüldü Linux'ta USB belleğe ISO yazdırma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Evet, kuracağınız her dağıtımda dd komutu ile Linux ISO'larını yazdırabilirsiniz. Dediğim gibi USB'nin harfini yanlış seçmeyin.

@dakovey Hocam asagıdakilerden hangisi dogru? E harfini ornek olarak kullandim.

"sudo dd bs=4M if=linuxmint.iso of=/dev/sdbE status=progress oflag=sync"
"sudo dd bs=4M if=linuxmint.iso of=/dev/E status=progress oflag=sync"

Yani "sbd" komutunu silip mi harfi yazacaz? yoksa "sbd" komutunun sonuna mı harfi yazacaz?

Hocam asagıdakilerden hangisi dogru? E harfini ornek olarak kullandim.

"Sudo dd bs = 4M if = linuxmint. ISO of=/dev/sdbE status = progress oflag = Sync"
"Sudo dd bs = 4M if = linuxmint. ISO of=/dev/E status = progress oflag = Sync"

Yani "sbd" komutunu silip mi harfi yazacaz? Yoksa "sbd" komutunun sonuna mı harfi yazacaz?

Her ikisi de yanlış. Genelde sistemin kurulu olduğu disk sda olarak geçer, tabii NVMe M.2 SSD takılı değilse. Başka bir dahili disk varsa sdb olarak geçer. Bir sonraki Sdc'dir. Bu şekilde gider. Sistemde takılı cihazları görmek için lsblk komutunu kullanabilirsiniz. Buradan USB'nizin hangi harf olduğunu bulabilirsiniz.

Ayrıca ben ISO dosyasının adını farazi olarak yazdım. ISO dosyasının adını indirdiğiniz dosyanın ismiyle değiştireceksiniz.

Her ikisi de yanlış. Genelde sistemin kurulu olduğu disk sda olarak geçer. Başka bir dahili disk varsa sdb olarak geçer. Bir sonraki sdc'dir. Bu şekilde gider. Sistemde takılı cihazları görmek için lsblk komutunu kullanabilirsiniz. Buradan USB'nizin hangi harf olduğunu bulabilirsiniz.

Ayrıca ben ISO dosyasının adını farazi olarak yazdım. ISO dosyasının adını indirdiğiniz dosyanın ismiyle değiştireceksiniz.

Hocam siz "sdb" komutundan sonra surucu harfını yazın demistiniz. Pekı surucu harfını nasıl yazmalıyız?

Yanlış ifade etmişim, lsblk komutuyla gördüğünüzü yazabilirsiniz.

Sürücü harfi derken USB ile ilgili başka bir şey yapmanıza gerek yok.

Yani hocam ilk once ISO'nun bulundugu klasore sag tıklıyoruz mesela indirilenler gibi, Terminali aciyoruz. ve sudo dd bs=4M if=linuxmint.iso of=/dev/sdb status=progress oflag=sync komutunu yazıyoruz. Yazdırma islemi bitiyormu?

Yani hocam ilk once ISO'nun bulundugu klasore sag tıklıyoruz mesela indirilenler gibi, Terminali aciyoruz. ve sudo dd bs=4M if=linuxmint.iso of=/dev/sdb status=progress oflag=sync komutunu yazıyoruz. Yazdırma islemi bitiyormu?

Evet, bu kadar. Komuttaki status=progress sayesinde yazdırma işleminin hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz.

Evet, bu kadar. Komuttaki status=progress sayesinde yazdırma işleminin hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz.

Benim İSO dosyam indirilenler klasorunde. İndirilenler klasorune sag tıklayıp terminali acicam ve sudo dd bs=4M if=linuxmint.iso of=/dev/sdb status=progress oflag=sync komutunu yazıcam. Bu kadar mı gercekten?

Benim ISO dosyam indirilenler klasorunde. İndirilenler klasorune sag tıklayıp terminali açacağım ve sudo dd bs = 4M if = linuxmint. ISO of=/dev/sdb status = progress oflag = Sync komutunu yazacağım. Bu kadar mı gercekten?

Evet, ama dediğim gibi if=linuxmint.iso bu kısımdaki linuxmint yazan yeri indirdiğiniz ISO dosyasının ismi ile değiştirmelisiniz.

Evet, ama dediğim gibi if=linuxmint.iso bu kısımdaki linuxmint yazan yeri indirdiğiniz ISO dosyasının ismi ile değiştirmelisiniz.

İndirdigim İSO'nun adı "Zorin-OS-15.3-Core-64-bit" bu durumda ne yapacağım?

"sudo dd bs = 4M if = Zorin-OS-15.3-Core-64-bit. ISO of=/dev/sdb status = progress oflag = Sync" komutunu mu yazacağım?

İndirdigim ISO'nun adı "Zorin OS-15.3-CORE-64-Bit" bu durumda ne yapacağım?

"Sudo dd bs = 4M if = Zorin OS-15.3-CORE-64-Bit. ISO of=/dev/sdb status = progress oflag = Sync" komutunu mu yazacağım?

Evet, sitedeki Düzelt sisteminden dolayı boşluklar olduğunu düşünerek herhangi bir yanlış yok diyebilirim. Bu şekilde yazdırabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı