Linux'ta Windows'tan farklı neler yapılabilir?

• Konuyu başlatan Silinen üye 106715
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 37
  • Görüntüleme 5B
Nasıl yapabilirim? Rehber tarzı bir şey var mı?

Rehber gibi bir şey var mı?
LXDE.png

Linux işletim sisteminin hangi dağıtımını kullandığına ve o dağıtımın hangi masaüstü ortamını kullandığına göre kişiselleştirme seçeneği de değişiklik gösterir. Örneğin kullandığın dağıtımın kde plasma masaüstü ortamını kullanıyorsan bu masaüstü ortamında diğer xfce, mate, cinnamon ve gnome masaüstü ortamlardan çok daha gelişmiş kişiselleştirme ve diğer ayarları yapabilirsin. Aslında linux işletim sisteminde ne yapacağını biraz da kullandığın veya kullanacağın linux dağıtımının sunduğu masaüstü ortamları belirler.

Youtube videoları olsun makaleler olsun çok var, sadece araştırmak gerekiyor.
Teşekkür ederim. Biraz bakayım Youtube'dan.
Ben Arcolinux'ı bulamadım. Rica etsem linkini atar mısınız? Aratınca Arch çıkıyor.
Linux işletim sisteminin hangi dağıtımını kullandığına ve o dağıtımın hangi masaüstü ortamını kullandığına göre kişiselleştirme seçeneği de değişiklik gösterir. Örneğin kullandığın dağıtımın kde plasma masaüstü ortamını kullanıyorsan bu masaüstü ortamında diğer xfce, mate, cinnamon ve gnome masaüstü ortamlardan çok daha gelişmiş kişiselleştirme ve diğer ayarları yapabilirsin. Aslında linux işletim sisteminde ne yapacağını biraz da kullandığın veya kullanacağın linux dağıtımının sunduğu masaüstü ortamları belirler.
Ben Manjaro XFCE kurdum. Bu arada sadece kişiselleştirme farkı mı var?

Teşekkür ederim. Biraz bakayım YouTube'dan.

Ben Arcolinux'ı bulamadım. Rica etsem linkini atar mısınız? Aratınca Arch çıkıyor.

Ben Manjaro XFCE kurdum. Bu arada sadece kişiselleştirme farkı mı var?

Hayır. Kullandığın dağıtımın masaüstü ortamı senin performansını da etkiler. Bilgisayar performansına en çok etti eden kde plasma masaüstü ortamı. Xfce masaüstü ortamı daha rahat, daha hızlı olmana yardımcı olur. Onun dışında işlevsellik adına hiçbir fark yok.
Onun dışında keşke Debian tabanlı bir işletimi seçsen idin daha iyi olurdu. Manjaro Arch tabanlı. Daha önce bir Arch dağıtımı kullandın isen orasını bilemem.

Geri
Yukarı